Menoragie je lékařský výraz pro příliš silné menstruační krvácení trvající déle než 7 dnů. Menoragie není nemoc a je poměrně běžná u menstruujících žen a tedy u těch, které ještě nevstoupily do menopauzy a netrápí je ani předčasná menopauza.
Možná jste měla silné menstruační krvácení vždy a ani jste o tom netušila, protože jste si nevšimla rozdílů „před a po“. Pokud ale máte pocit, že krvácíte nadměrně, příliš dlouho a tyto komplikace vás omezují v běžných aktivitách, je vhodné zmínit problém na gynekologické prohlídce.
V článku vysvětlím, proč k menoragii dochází, zda je závažná a nebezpečná a jak se silná a dlouhá menstruace léčí.
V článku odkazuji na český doplněk stravy Proerecta WOMEN pro navození hormonální rovnováhy. Menoragie je totiž v některých případech i důsledkem hormonální nerovnováhy, kterou tento doplněk dovede optimalizovat do normálních mezí.
Co přesně je menoragie?
Menoragie je stav extrémně silného nebo dlouhotrvajícího menstruačního krvácení. U některých žen je menstruace pouze dlouhá, u jiných silná a u některých je silná a prodloužená zároveň.
Menoragie je menstruace trvající déle než 7 dní, přičemž žena ztratí podstatně více krve, než ztrácela jindy. Některé ženy si musí kvůli menoragii měnit tampony nebo vložky každou hodinu, což může být značně nepraktické a taky finančně náročné. Postižené si mohou všimnout i nápadných krevních sraženin o velikosti mince.
Odborníci se shodují, že menstruační krvácení, které vás nějak omezuje v běžném životě, je abnormální a vyžaduje si pozornost lékaře.
VÍTE, ŽE menoragie a tedy těžké a abnormální menstruační krvácení postihuje až do 54 % menstruujících žen, což je bezesporu alarmující číslo?
Je menoragie závažná a zdraví nebezpečná?
V určitých případech může být menoragie vážná a to tehdy, pokud žena ztratí rizikově velké množství krve. Žena tehdy může jevit známky anémie a tedy chudokrevnosti. Anémie je nebezpečný stav nedostatku železa v organismu, které z těla odtéká s menstruační krví. Neléčená anémie může být až životu nebezpečná.
Menoragie může být zároveň důsledkem jiných vážnějších nemocí (třeba rakoviny, děložních nádorů, endometriózy, hormonální nerovnováhy nebo poruch srážlivosti krve), takže i tehdy je pomoc lékaře nezbytná.
Pokud si na sobě všímáte silného menstruačního krvácení, je vždy rozumné nechat se vyšetřit. Lékař může odhalit i jinou nemoc, která s nadměrným krvácením zdánlivě nijak nesouvisí.
Odpověď je tedy ano, neléčená menoragie bez zjištěné příčiny je zdraví nebezpečná a může se dále zhoršovat. Jděte na gynekologii nebo aspoň k praktickému lékaři.
Příznaky menoragie
Ženy s menoragií si na sobě nejčastěji všímají:
- ztrátu více než 80 ml krve (objem krve při normální menstruaci je zhruba do 40 mililitrů),
- výrazné bolesti břicha,
- menstruaci přesahující 7 dnů,
- vylučování krevních sraženin o velikosti mince nebo i větších,
- změny barvy menstruační krve (červená, růžová, hnědá, rezavá, tmavá),
- potřebu měnit tampon nebo vložku téměř každou hodinu,
- příznaky anémie jako pobledlá kůže, pocity slabosti a vyčerpání, dušnost, studené končetiny a pocity chladu.
Pokud by menoragie vyvolala anémii, postižená si může všimnout i vypadávání vlasů, výrazné poblednutí kůže a nutkání jíst nepotravinové věci jako omítku, papír, vlasy nebo i špínu ze zahrady.
Jak poznám, že je menstruační krvácení příliš silné a abnormální?
Zpozorněte hned jak vám silné krvácení začne narušovat kvalitu života. Ráda bych všechny čtenářky upozornila, že menstruace by neměla být nepříjemná ani nepohodlná.
Bohužel právě ženy s menoragií si často myslí, že menstruace naopak má být nepříjemná a nepohodlná. Není tomu tak, milé dámy!
Stává se i to, že si mladší dívka všimne na své matce, že mívá silné a nepříjemné menstruace. Kvůli tomu získá dojem, že menstruace taková má být a nevyhledá odbornou pomoc, což je samozřejmě chyba. Normální menstruace by vás nikdy neměla omezovat v činnostech ani vás vystavovat nepohodlí.
Během normální a bezproblémové menstruace byste měla být schopna:
- nosit tampon nebo vložku přibližně 4 hodiny bez potřeby pomůcku měnit,
- nosit pouze 1 tampon nebo vložku bez nutnosti nosit 2 najednou,
- opustit domov bez potřeby brát si sebou náhradní vložky, tampony nebo oblečení,
- žít svůj život jako obyčejně bez vážnějších omezení, bez potřeby nechodit do práce nebo se nescházet s přáteli a nevynechávat své oblíbené činnosti.
Pokud jste se v seznamu nenašla, vaše menstruace je pravděpodobně příliš silná, prodloužená a je vhodný čas zajít k lékaři.
Příčiny menoragie
Silná a prodloužená menstruace může mít různé příčiny. Vybrala jsem ty nejčastější. Jelikož ale není možné seřadit všechny možné příčiny, vždy je lepší ukázat se na gynekologii.
Hormonální nerovnováha
Menstruační cyklus reguluje hormon estrogen, progesteron a další. Mají vliv na délku menstruace i na celkový objem ztracené krve.
I zde ale existují desítky, ne-li stovky příčin, které vedou k hormonální nerovnováze. Sama je obvykle nemáte možnost poznat, proto opět zdůrazňuji význam pravidelných gynekologických prohlídek.
- Anovulace: Stav, kdy během menstruačního cyklu nedochází k uvolnění vajíčka z vaječníku. Tato porucha může vést k nadměrné produkci estrogenů, což může podpořit nekontrolovaný růst děložní výstelky (endometria). To může dále vést k nadměrnému a dlouhému krvácení během menstruace.
- Nemoci štítné žlázy: Hypotyreóza (snížená funkce) nebo hypertyreóza (zvýšená funkce) může narušit hormonální rovnováhu. Hypotyreóza může vést ke snížení hormonů štítné žlázy, což vede k nerovnováze estrogenu a progesteronu a nadměrnému menstruačnímu krvácení. Při hypertyreóze může nadprodukce hormonů vést k nepravidelným nebo nadměrným krvácením.
- Syndrom polycystických vaječníků PCOS: Syndrom je častou příčinou hormonální nerovnováhy a zvýšené hladiny androgenů. Porucha může vést k nepravidelnostem menstruace, k anovulaci a nadměrnému růstu děložní výstelky, čehož důsledkem může být menoragie.
- Nadváha až obezita: Obě poruchy zvyšují hladiny estrogenu v těle. Kvůli němu dochází k nadměrnému růstu endometria a prodloužení krvácení během menstruace. Obezita přispívá i vzniku syndromu PCOS.
Opakuji, že příčiny hormonální nerovnováhy mohou být různé. Pokud na ni máte podezření, zajděte na vyšetření k endokrinologovi (specialista na poruchy endokrinního systému, který produkuje hormony).
DOPORUČENÝ DOPLNĚK: České kapsle Proerecta WOMEN s obsahem drmku, ženšenu a macy s minerály . Účinné byliny upravují produkci hormonů a pomáhají vrátit nerovnováhu do potřebné rovnováhy.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí WOMEN. E-shop vám balíček doručí diskrétně do 2 pracovních dnů. Ihned tak můžete začít s cílenou obnovou hormonální rovnováhy. Stránka Erekce.cz není prodejcem ani výrobcem doplňků Proerecta. Tím je česká firma eMarkest, s.r.o.
Děložní abnormality
V děloze mohou vyrůstat různé abnormální útvary mnohdy nerakovinné (nezhoubné) povahy. Jelikož ale v děloze rostou aniž by tam měly co dělat, mohou zesilovat menstruační krvácení.
V děloze ženám vyrůstají nejčastěji:
- polypy (benigní – nezhoubné útvary tvořené tkání endometria),
- myomy (také fibroidy – nezhoubné nádory z hladké svaloviny a pojivové tkáně v děloze),
- adenomyóza (stav, kdy tkáň podobná endometriu vrůstá do svalové stěny dělohy).
V děloze mohou vyrůstat i jiné útvary rakovinné povahy. I to je důvod, proč je návštěva gynekologa důležitá. Sama doma nezjistíte, zda a co vlastně vám v děloze roste.
Sexuálně přenosné infekce
Sexuálně přenosné infekce vyvolávají záněty dělohy nebo děložního čípku. To může vést k nadměrnému a dlouhému krvácení během menstruace.
Chronické záněty negativně ovlivňují reprodukční zdraví a mohou vést k poruchám menstruace. Dlouhodobý zánět může vést i k tvorbě jizev v děloze, což může k menoragii přispívat.
V Česku ženy postihuje nejčastěji:
Komplikace v těhotenství
V těhotenství již žena logicky nemenstruuje, proto by měla věnovat zvýšenou pozornost jakémukoliv úniku krve. Může totiž jít o příznak:
- samovolného potratu,
- mimoděložního těhotenství,
- nebo o důsledek porodu císařským řezem, kdy se v děloze vytvořila kapsa naplněná krví, která může později po císařáku odtékat.
Určité léky na předpis
Pokud užíváte nějaké léky na předpis, podívejte se do příbalového letáku na seznam možných vedlejších účinků. Konkrétní značky ani názvy léků nejmenuji záměrně. Případné vedlejší účinky konzultujte s lékařem, který vám léčivo předepsal.
Menoragii mohou způsobovat léky na ředění krve, hormonální léčiva, onkologická léčiva a také některé druhy antikoncepce nebo zavedené nitroděložní tělísko.
Další možné příčiny menoragie
Opět musím zdůraznit, že většinu z těchto možných příčin menoragie si sama nezjistíte a tedy ani nevyléčíte. Lékařská prohlídka je naprosto nezbytná.
- Von Willebrandova choroba. Porucha srážlivosti krve, která může i za nadměrné menstruační krvácení.
- Nemoci jater. Narušená funkce nemocných jater může vést k poruchám srážení krve.
- Nemoci ledvin. Nemocné ledviny mohou vyvolat hormonální nerovnováhu.
- Zánětlivá onemocnění pánve. Tato onemocnění vyvolávají zánět v reprodukčních orgánech. To ovlivňuje normální funkce dělohy a endometria, čehož důsledkem může být i nadměrné krvácení během menstruace
- Leukémie nebo poruchy krvetvorby. Mohou ovlivnit srážlivost krve a vyvolat nadměrné krvácení.
Existuje prevence před menoragií?
Bohužel většině příčin příliš silného menstruačního krvácení zabránit sama nedovedete (viz seznam příčin). Určitě proto otevřeně diskutujte s lékařem, který vás jednak začne léčit, ale zároveň vás naučí, jak zvládat silné krvácení tak, aby vás v běžném životě neomezovalo.
Podstatná je vždy léčba, aby vám menoragie nezasahovala do života.
Jak lékař menoragii diagnostikuje?
Až se dostanete na gynekologii, lékař se vás zeptá na zdravotní anamnézu a průběh vašeho běžného menstruačního cyklu. Podle odpovědí se bude snažit zjistit, zda máte menstruaci příliš silnou a dlouhou. Ptát se bude:
- Na věk, kdy jste dostala první menstruaci.
- Jak dlouho trvá vaše menstruace.
- Zda a jak vás menstruace omezuje v běžném životě.
- Kolik dnů z této doby je menstruace příliš silná.
- Zda problematickou menstruací trpí i jiné ženy z vaší rodiny (zeptejte se jich ještě před vyšetřením).
- Zda jste již byla těhotná a zda jste si v poslední době nedělala těhotenský test.
- Na všechny léky a doplňky stravy, které užíváte nebo jste donedávna užívala.
Testy pro diagnostiku menoragie
Lékař vás nejdříve vyšetří pohmatem a do pochvy se může podívat pomocí zrcátka.
V závislosti na vašem věku a závažnosti problémů může provést i další vyšetření:
- Ultrazvukové vyšetření dělohy. Lékař se na stav dělohy se podívá přes počítač.
- Pokud bude ultrazvukové vyšetření nedostatečné, lékař může abnormální struktury v děloze prozkoumat pomocí magnetické rezonance.
- Hysteroskopické vyšetření dělohy. Lékař do dělohy vsune tenký nástroj s kamerou a podívá se, zda v děloze nerostou nějaké abnormální útvary. Pokud nějaké najde, pomocí nástroje je může odstranit.
- Krevní testy pro kontrolu anémie, poruch srážlivosti krve nebo onemocnění štítné žlázy.
- Stěr z děložního čípku pro studium buněk a zjištění přítomnosti rakovinných buněk.
- Kultivace stěru děložního čípku.
- Biopsie endometria a tedy odběr vzorku tkáně děložní výstelky pro rozbor.
Doporučuji vám podstoupit všechna vyšetření, která vám lékař doporučí a žádnému z nich se nevyhýbat. Pouze tak lze zjistit, co přesně stojí za vaší silnou a dlouhou menstruací.
Léčba menoragie
Léčba silné a prodloužené menstruace bude vždy zohledňovat její příčinu. Nesnažte se proto „naordinovat“ si léčbu sama, pokud příčinu zatím plně neznáte.
Léčba zároveň zohledňuje věk postižené, její zdravotní stav a případné reakce na určité léky. Léčbu může ovlivnit také to, zda ještě plánujete mít vlastní děti.
Léky proti menoragii
Konkrétní značky léků nejmenuji záměrně. Lékař vám může předepsat některé z těchto skupin léků nebo doporučit doplňky stravy:
- Doplňky stravy s obsahem železa pro zvýšení hladiny železa, které jste ztratila kvůli nadměrnému krvácení.
- Nesteroidní protizánětlivé léky.
- Antikoncepční přípravky (pilulky, náplasti, nitroděložní tělísko, vaginální kroužek). Pomohou navodit pravidelnost menstruace a ulehčit odtok krve.
- Hormonální terapie. Pomáhá zvýšit hladinu estrogenu a progesteronu, díky čemu menstruace zeslábne. Tato terapie přináší určitá rizika, proto ji může předepsat pouze lékař.
- Léky pro podporu srážlivosti krve.
- Antagonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin. Brání ovulaci, takže nejsou vhodné pro ženy, které ještě chtějí otěhotnět.
Léčebné terapie proti menoragii
Léčba menoragie obvykle začíná užíváním léků. K chirurgickému řešení se přistupuje v případě, že léky nezaberou.
- Hystereskopie, pokud byly příčinou krvácení abnormální výrůstky v děloze. Lékař je může pomocí hystereskopu odstranit.
- Myoektomie. Odstranění myomů z dělohy.
- Embolizace děložní tepny. Postup, při kterém lékař omezí průtok krve z abnormálních výrůstků nebo rakovinných nádorů.
- Endometriální ablace. Chirurgické odstranění děložní sliznice (endometria). Po tomto zákroku je ženě doporučena sterilizace, protože odstranění endometria by zvýšilo riziko pozdějších těhotenských komplikací.
- Hysterektomie. Odstranění celé dělohy za účelem trvalého zastavení menstruace. Po hysterektomii rovněž nemůžete otěhotnět.
MĚJTE PŘEHLED: Hysterektomie: Odstranění dělohy z rizikových důvodů. Které to jsou?
Máte vlastní zkušenost s menoragií? Povedlo se lékaři zjistit konkrétní příčinu? Jak jste se léčila?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám pevné zdraví bez komplikované a silné menstruace.
Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace