Bolestivá ovulace: Je normální, ale lze ji zmírnit. Proč vlastně ovulace bolí?

Bolestivá ovulace se projevuje křečemi a nepříjemnými pocity v průběhu ovulace. K bolesti se často připojuje také lehčí krvácení a výtoky. Většině žen dobře účinkuje klid na lůžku a volně prodejné léky pro tlumení bolesti.

Pokud by byly ovulační bolesti natolik silné, že vás začnou omezovat při výkonu svých běžných povinností a zálib, gynekolog či jiný specialista vám může předepsat silnější léky, které již jsou přísně na lékařský předpis.

Doporučuji vám zajít do ambulance gynekologa. Hlásit se můžete i u praktického lékaře, který vás doporučí k případnému dalšímu specialistovi. Lékař typicky předepíše antikoncepci, aby ovulaci zastavil.

V článku jmenuji hlavní příčinu bolestivé ovulace a také metody, jak je zvládnout a ovulovat bez nepříjemností. Článek však nenahrazuje ani vyšetření ani lékařem ani jeho doporučení. Proto jej vnímejte pouze jako soupisku všeobecných informací. Případná lěčba, respektive terapie, bude vždy odzrcadlovat váš jedinečný a aktuální zdravotní stav.

bolestivá ovulace

VÍTE, ŽE bolestivé ovulaci se přezdívá i Mittelschmerz? Výraz pochází z německého jazyka a označuje „mittel“ jako střed (ženského těla) a „schmerz“ jako bolest. Lékař, který bolestivou ovulaci poprvé popsal, byl totiž Němec.

 

Co přesně je bolestivá ovulace?

Bolestivá ovulace je pravidelně se opakující bolest, která doprovází ovulaci.

Ovulace je okamžik, kdy se z vaječníku uvolňuje zralé vajíčko. Ovulace se účastní menstruačního cyklu. Vajíčko pomalu putuje přes vejcovod až do dělohy. Pokud na své cestě potká spermii, dojde ke spojení a oplodnění vajíčka. Ovulace je tudíž nezbytná pro otěhotnění.

U žen dochází k ovulaci přibližně v polovině menstruačního cyklu. Ten trvá průměrně 28 dnů, takže k ovulaci dochází zhruba ve 14. dnu. Nikdy ji ale nelze předpovědět na den ani hodinu přesně.

Ženy s bolestivou ovulací obvykle tuší, kdy k ovulaci dochází a to právě „díky“ těmto nepříjemným stavům. To však neznamená, že se musí s bolestí trápit každý měsíc.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Pokud nemáte celkem jasno o své ovulaci, s výpočtem plodných dnů vám pomůže tento článek ze stránky Vimax.cz.

 

Jak bolí bolestivá ovulace?

kolik žen trpí bolestivou ovulací? až 40 %

Bolestivá ovulace trápí až 40 % menstruujících žen, a tedy žen v reprodukčním období od puberty až do nástupu menopauzy

Žena v ovulaci pociťuje bolest v oblasti podbřišku, potažmo v celé oblasti pánve. Zdravá žena má vaječníky dva, po jednom na každé straně dělohy. Standardně se vaječníky v ovulaci střídají, takže jeden měsíc ovuluje (uvolňuje zralá vajíčka) jeden a druhý měsíc druhý.

Ovulační bolesti tedy vyvolává aktuálně aktivní vaječník. Pokud ovuluje ten pravý, postižená cítí ovulační bolesti na pravé straně a další měsíc na levé.

Někdy žena pociťuje bolest pouze na jedné straně, pokud je v nepořádku pouze jeden z vaječníků. Tehdy se bolesti objevují každý druhý měsíc.

Některé ženy ale trpí jakousi „oboustrannou“ ovulační bolestí a nedovedou popsat, zda je bolí spíše levá nebo pravá strana. I to je důvod, který by vás měl dovést do ordinace gynekologa. Bolest může být i důkazem jiného problému (o těch píši níže), proto je vždy nejrozumnější co nejrychleji zjistit, co ji vyvolalo.

 

S jakými dalšími zdravotními problémy si lze bolestivou ovulaci zaměnit?

Ujišťuji vás, že kromě nepříjemných pocitů nejsou ovulační bolesti nijak zvlášť zdraví nebezpečné.

Zároveň ale musím upozornit, že bolestí se projevují i jiné, mnohdy závažnější ženské intimní problémy.

Pokud trpíte skutečně silnými bolestmi, nevinnou ovulaci si můžete lehce zmýlit s případnou jinou komplikací. Typicky se může jednat o:

apendicitida: Zánět apendixu a tedy slepého střeva. Zde pomůže gastroenterolog.
endometrióza: Nežádoucí růst tkáně děložní výstelky jinde v těle. Pomůže gynekolog.
jiné problémy v břiše a okolí: Zánětlivá onemocnění střev, celiakie, Crohnova nemoc, alergie, intolerance a mnohé další.
mimoděložní těhotenství: Rizikový stav, kdy se plod uhnízdí jinde, než v děloze, typicky ve vejcovodu. Tam ale dále přežít nemůže a těhotenství končí potratem.
ovariální cysta: Vytvoření cysty naplněné tekutinou na vaječníku.
sexuálně přenosná infekce: Infekce se projevuje zánětem a citelně bolestivou ovulací. V Česku je častá kapavka nebo chlamydie.
torze vaječníků: Bolestivé zkroucení vaječníku kolem své osy a přiškrcení jeho zásobení krví a živinami.
zánět v oblasti pánve: Infekce postihující reprodukční soustavu. Nemusí se jednat pouze o pohlavně přenosné nemoci, ale třeba zánět močového měchýře nebo močové trubice.
zjizvení po císařském řezu: Nebo zjizvení po jiné operaci v oblasti břicha či pánve, která způsobila srůsty.

Tabulka možných příčin bolestí, které si zaměňujete za bolestivou ovulaci

 

Příčiny bolestivé ovulace

Určitá míra bolesti je při ovulaci normální a lze ji očekávat. Během ovulace totiž vaječník uvolňuje vajíčko, které roste ve folikulu. Během onoho „uvolnění“ vajíčka musí folikul prasknout, aby mohlo vajíčko putovat dále směrem do dělohy. Jelikož zde dochází k prasknutí tkání folikulu, různě silná bolest je pouze logickým důsledkem tohoto prasknutí.

Ovulační bolesti tím pádem nejsou nemocí, kterou by bylo nutno léčit, ale přirozenou, i když nepříjemnou součástí menstruace. Bolest lze tlumit pomocí volně dostupných léků proti bolesti (analgetika) nebo silnějších, které ale musí předepsat lékař.

Určitě se ale nelekejte a i pokud jsou ovulační bolesti příliš silné, nemělo by jít o příznak závažnějších komplikací. Stejně ale doporučuji hlásit cokoliv podezřelého svému gynekologovi.

TIP PRO VÁS: Pokud gynekologa zatím nemáte, můžete si nějakého v blízkosti vašeho bydliště najít pod tímto odkazem na stránce ZnámýLékař.cz.

 

Příznaky ovulační bolesti

Bolest může být různě závažná. ženy nejčastěji hlásí dosti ostrou a náhlou bolest podobnou píchaní nožem. Bolest se typicky objevuje pouze na jedné straně, kde se právě uvolňuje vajíčko, ale není to pravidlem a může postihovat celou oblast podbřišku a pánve.

To, jak dlouho bolest přetrvá, se u každé ženy liší. U jedné jde pouze o několik minut, u jiné je to celý den nebo i déle, dokonce až 48 hodin.

Kromě bolesti se může k ovulaci přidat:

  • mírné vaginální krvácení,
  • hustější průhledný vaginální výtok, který připomíná vaječný bílek,
  • silnější bolesti břicha a nevolnosti,
  • bolest v dolní části zad.

VÍTE, ŽE ovulační bolest může být velmi podobná klasické menstruační bolesti? Objevuje se ale jindy a to zhruba 2 týdny před nástupem menstruace.

Příliš silná menstruační bolest se lékařsky nazývá dysmenorea, o které jsem sepsala samostatný článek.

menstruační bolest

 

Kdy mám s bolestmi navštívit gynekologa?

Ke svému gynekologovi se vydejte, pokud vám začala menstruace náhle vynechávat nebo se objeví tyto další negativní příznaky:

  • silná bolest v prostředku menstruačního cyklu trvající déle než 1 den,
  • silná nevolnost a zvracení,
  • horečka a teplota nad 38 °C,
  • bolest nebo pálení při močení,
  • začervenalá nebo podrážděná pokožka v místě bolesti,
  • krvácení i mimo menstruačního cyklu,
  • volně prodejná analgetika z lékárny neúčinkují a bolest netlumí.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Nepravidelná menstruace: Příčiny, domácí pomoc a rychlá léčba, která cyklu navrátí řád.

nepravidelná menstruace

 

Jak lékař vyšetřuje bolestivou ovulaci?

Gynekolog se bude orientovat podle toho, kdy se u vás ovulační bolesti objevují. K ovulaci dochází průměrně 2 týdny po menstruačním cyklu. Pokud se u vás bolesti pravidelně objevují kolem tohoto termínu, může, ale také nemusí jít o bolestivou ovulaci.

Lékař vás pravděpodobně vyzve, abyste si vedla záznam a výskyt bolestí si vždy poznačila. Zapište si, kdy a kde přesně bolesti pociťujete. Pomůže mu to v lepší diagnóze.

Sledujte si proto menstruační a ovulační cykly. Délka vaší menstruace je od prvního dne jedné po první den následující. Průměrná délka cyklu je 28 dnů.

PŘÍKLAD: Pokud začnete krvácet 1.2. a následně 28.2., ovulovat budete pravděpodobně 15.2.

Pokud si na sobě všimnete bolestí v oblasti podbřišku, velice pravděpodobně půjde o ovulační bolesti.

Na vyšetření vás gynekolog vyšetří pohmatem břicha a oblasti pánve. Pomocí základního vyšetření může lékař vyloučit nebo naopak zjistit i případnou jinou komplikaci jako cysty na vaječnících (syndrom polycystických vaječníků PCOS) nebo endometriózu a jiné.

Vyšetření může pokračovat dalšími zobrazovacími testy, typicky ultrazvukem pochvy a břicha. Z děložního čípku může vzít stěr, aby vzorek otestoval na přítomnost bakteriální infekce.

Tohle jsou pouze základní gynekologická vyšetření. Podle toho, co lékař zjistí, vás může doporučit na další podrobnější vyšetření nebo i k jinému specialistovi, pokud to bude potřeba.

 

Lze nějak bolestivé ovulaci zabránit v rámci prevence?

Hodně bolestivé ovulaci obvykle nelze zabránit a objevuje se náhle a bez zjevné příčiny. Příčinou je totiž normální ovulace, kterou žena pociťuje výrazněji, než ostatní ženy. Mnohé postižené s ní dovedou normálně žít, i když samozřejmě jde o nevítanou komplikaci.

Jediným spolehlivým způsobem, jak ovulačním bolestem zabránit, je zastavení ovulace pomocí hormonální antikoncepce. Ta ruší celý průběh ovulace, takže pokud ji začnete užívat, k ovulaci nedojde a s ní ani k ovulačním bolestem. To však znamená, že nemůžete mít vlastní dítě.

Mluvte se svým lékařem a ptejte se jej na všechny možnosti. Pokud dítě právě plánujete, zváží další možnosti pomoci tak, abyste mohla mít dítě, ale souběžně netrpěla ovulační bolestí. Zda se to povede nelze předpokládat, proto mi zůstává pouze držet vám pěsti 🙂

 

Léčba bolestivé ovulace

I když jsou ovulační bolesti nepříjemné, mnohdy velmi závažně, většina žen nebude potřebovat léčbu.

U většiny postižených ovulační bolesti netrvají déle než jeden den, i když stát se to může. Krátkodobou bolest můžete tlumit i sama pomocí volně dostupných léků proti bolesti. Seženete je v lékárně i bez předpisu. Pokud byste potřebovala silnější léky, řekněte si o ně lékaři, protože jinak se k nim bez předpisu nedostanete. Bolest doma tlumte teplými obklady nebo horkou koupelí.

Až začne být bolest nesnesitelná, zvažte hormonální antikoncepci. I tu vám musí předepsat lékař. Antikoncepce přeruší celý proces ovulace a zabrání vzniku ovulačních bolestí.

Zároveň vám ale zabrání v otěhotnění. Opět proto zdůrazňuji debaty s gynekologem, zvlášť pokud dítě plánujete. Jak otěhotnět co nejrychleji vám poradí stránka Proerecta.cz v článku Jak otěhotnět? 17 důležitých tipů a změn pro rychlé otěhotnění.

 

Bolestivá ovulace a často kladené otázky FAQ

Je bolestivá ovulace nemoc?
Není, protože jde o zcela přirozenou součást ovulačního cyklu. Lékaři tento problém jako nemoc neuznávají.
Ovlivňuje bolestivá ovulace otěhotnění?
Bolestivá ovulace neovlivňuje plodnost. Naopak může být dobrým způsobem, jak zjistit, že ovulujete.

V každém případě ale jakékoliv intimní bolesti konzultujte s lékařem, protože příčina může být i závažnější.

Proč je ovulace bolestivá po porodu?
Ovulace se po porodu může různě měnit, protože změnami prošlo i celé reprodukční ústrojí.

Kromě silnější ovulační bolesti můžete po porodu zaznamenat i změny konzistence cervikálního hlenu, „nové“ bolesti v oblasti pánve, vyšší tělesnou teplotu, změny citlivosti prsou či dokonce silnější erotické libido.

Může bolestivou ovulaci doprovázet nafouklé břicho?
Ano, je to možné, i když nafouklé břicho může mít řadu různých příčin, převážně kvůli skladbě jídelníčku. Ovulace může kromě bolestí vyvolávat nepohodlí, nafukování, plynatost a také bolesti břicha.

O příčinách a hlavně řešení nafouklého břicha přehledně informuje stránka Blendea.cz.

Mohu podle bolestivé ovulace plánovat těhotenství?
Při sexu během ovulace je šance na otěhotnění nejvyšší. Pokud vám lékař potvrdí, že je bolest skutečně spojena s ovulací, můžete podle ní otěhotnění naplánovat.

Určitě ale nedoporučuji snažit se podle bolavé ovulace těhotenství zabránit. Používejte jiné antikoncepční metody.

Naznačuje bolestivá ovulace lepší plodnost?
Ne. Síla bolesti nemá vliv na spolehlivost plodnosti ani rychlejší otěhotnění.
Pomůže mi psychosomatika s bolestivou ovulací?
K této otázce se nebudu vyjadřovat. Psychosomatika se totiž velmi často spojuje s různými ezoteriky a jinými „šarlatány“, kteří se vás budou snažit přesvědčit o čemkoliv, jen aby z vás vytáhli peníze.

Přitom vám ale nijak nepomohou a ovulační bolesti se mohou ještě více zhoršit. Odborné zdroje, ze kterých jsem čerpala, se vztahem ovulačních bolestí a psychosomatiky nezabývají. Stejně tak vás chci varovat před homeopatiky a dalšími neúčinnými a zcela zlodějskými nesmysly, které v moderní a vyspělé medicíně nemají místo.

Proč je ovulace bolestivá po vysazení antikoncepce?
Tuto bolest vyvolává prasknutí folikulu, ve kterém předtím bylo vajíčko umístěno. Z folikulu se do okolí dostane tekutina, která jej dráždí a vyvolává bolest.

Tyto bolesti většinou nejsou důvodem k obavám a jsou velmi časté během prvních měsíců od vysazení antikoncepce.

Máte vlastní zkušenost s bolestivou ovulací? Co vám proti ní pomohlo? Povedlo se vám otěhotnět?

Na vaše zkušenosti i případné dotazy se těšíme v komentářích pod článkem. Děkuji vám za ně a společně s celou redakcí Erekce.cz přeji hlavně pevné intimní zdraví a žádné ovulační komplikace 🙂

.

DÁLE ČTĚTE: Podpora plodnosti ženy: 20 rad pro otěhotnění do půl roku. Navíc budete zdravá, vitální a vždy veselá.

podpora plodnosti ženy, jak rychle otěhotnět

Leave a Reply