Předčasná menopauza označuje stav, kdy menopauza (lidově ženský přechod) nastupuje před 45. rokem života. Menopauza je zcela přirozenou součástí ženského života a normálně nastupuje kolem 50 let nebo i později.
Kvůli několika příčinám může nastoupit o několik let dříve a to a klidně i o 30 let předem. Příznaky je velmi podobná normální menopauze, ale jelikož mladší žena nepředpokládá, že by již mohla být v menopauze, nepříjemné příznaky přisuzuje jiným potížím.
Problémem je, že si nenechá lékařsky potvrdit předčasnou menopauzu a často tak hledá pomoc na internetu nebo u kamarádek. Pomoci se ale obvykle nedočká, protože přirozené tělesné procesy nelze zvrátit.
Příčiny nástupu předčasné menopauzy jsou obvykle neznámé.
Co lze dělat a jak tlumit negativní projevy poradím v článku. Bude pro vás užitečný, i pokud zatím nejste starší 45 nebo více let.
Co přesně je předčasná menopauza?
Předčasná nebo časná menopauza je nežádoucí stav, kdy postižená prochází menopauzou dříve, než je normální nebo než ji očekává.
Normální menopauza je okamžikem v životě, kdy ženě končí menstruace. Další menstruační cykly již nezažije a nedovede tak ani otěhotnět, ani dítě vynosit. Menopauzou definitivně končí plodný věk ženy.
Lékař může menopauzu diagnostikovat i pokud zjistí, že jste neměla menstruaci 12 nebo více měsíců, přičemž nezáleží na vašem přesném věku. Menopauza není „proces“, ale spíše konkrétní bod v čase, od kterého již žena přestává mít menstruaci.
- Pokud bych slovíčkařila, časná menopauza je nástup před 45. lety, a tedy o pár let dříve.
- Předčasná menopauza nastupuje před 40 lety a tedy výrazně dříve.
VÍTE, ŽE zdravotníci doporučují mít dítě nejpozději do 30 let? V pozdějším věku totiž ženská plodnost rychle slábne a roste tak riziko, že bude těhotenství nebo porod problematický a ohroženo je také zdraví dítěte.
Tématu se podrobně věnujeme v článku Neplodnost u žen: Časté příčiny, možnosti léčby a šance mít vlastní děťátko.
Existuje rozdíl mezi předčasnou menopauzou a předčasným selháním vaječníků?
Ano, není to to samé, i když si některé ženy tyto 2 stavy zaměňují a mají ve věcech zmatek. Předčasné selhání vaječníků (odborně předčasná ovariální insuficience) je stav, kdy se menstruace zastaví náhle a spontánně. I tento stav může mít předčasný nástup, ale předčasnou ani normální menopauzu nemusí vyvolat, protože menstruace se může opět vrátit a s ní i schopnost otěhotnět a porodit dítě.
- Ženy se selháním vaječníků mohou pořád menstruovat, ovulovat a otěhotnět.
- Menopauzální nebo předčasně menopauzální ženy ztrácejí menstruaci i ovulaci a s nimi i schopnost otěhotnět.
Pokud si teď nejste vůbec jistá, zda již jste nebo nejste v menopauze, doporučuji vám jediné a to zajít na vyšetření ke gynekologovi, případně aspoň k praktickému lékaři. Vyšetření je vhodné zejména pokud se neúspěšně snažíte o dítě, přičemž jste zatím mladá nebo pokud pociťujete nepříjemné příznaky menopauzy, o kterých velice podrobně informuje stránka Proerecta.cz.
V jakém nejnižším věku může menopauza nastoupit?
Bohužel může menopauza nastoupit i podstatně dříve a jsou známy případy, kdy do ní žena vstoupila ve svých 40ti, 30ti či dokonce již ve 20ti letech. Za předčasný nástup menopauzy tak lze považovat jakýkoliv její nástup před dosažením 40 let. Nástup před 30 lety je sice velmi vzácný a ojedinělý, ale případy existují a nelze je proto ignorovat.
Předčasná (před 40 lety) a časná menopauza (před 45 lety) se objevuje u 1 %, respektive 5 % žen. Mluvíme zde o přibližně 6 % postižených dospělých žen. Nástup někdy ve 20 letech je velmi ojedinělý a jde řádově o jednotky postižených děvčat.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Návrat menstruace po menopauze není možný. S krvácením jděte k lékaři.
Příčiny předčasné menopauzy
Předčasná menopauza může mí stejné příznaky, jako časná menopauza. Upozorňuji, že příčina může být i neznámá. Tehdy se bude lékař snažit zlepšit stav, který předčasná menopauza způsobila, než léčit neznámý důvod, který je její příčinou. Statisticky až 50 % zachycených případů předčasné menopauzy nemá žádnou vysvětlitelnou a jasnou příčinu.
Mezi „běžné“ příčiny patří zhoršený zdravotní stav nebo některé konkrétní nemoci, zejména ty, které ovlivňují a zhoršují hormonální rovnováhu. Dále se může nečekaně objevit v důsledku některých léčebných procedur, typicky po intimních chirurgických zákrocích a při léčbě některých typů rakoviny.
Menopauzu může prakticky v jakémkoliv věku vyvolat vliv, který nějakým způsobem poškozuje vaječníky a způsobuje úbytek estrogenu nebo vyvolává hormonální nerovnováhu. Čeho si všímat a jak na sobě hormonální nerovnováhu poznat vysvětlujeme v tomto článku pod odkazem.
Vyjmenuji pouze časté příčiny předčasné menopauzy. Znamená to, že vaše příznaky mohou být jiné a nejlépe uděláte, pokud vaše podezření posoudí praktický lékař nebo gynekolog (klikněte a najděte gynekology ve svém okolí přes stránku ZnámýLékař.cz, kde se k nim můžete rovnou i objednat).
- operace vaječníků případně odebrání vaječníků (ovarektomie),
- operace dělohy nebo odstranění dělohy (hysterektomie),
- nástup první menstruace před 11. rokem života postižené,
- anamnéza výskytu předčasné menopauzy u jiných žen v rodině,
- poruchy autoimunity a autoimunitní nemoci (typicky revma, artritida, poruchy štítné žlázy nebo Crohnova nemoc),
- chromozomální abnormality,
- léčba rakoviny chemoterapií nebo ozařováním,
- některé infekční nemoci,
- kouření tabáku nebo jeho moderních náhrad (vapování a pod.),
- nakažení virem HIV nebo nemocí AIDS.
TIP PROTI PŘEDČASNÉ MENOPAUZE:
Jelikož za předčasný nástup menopauzy mohou převážně hormony, je vhodné snažit se udržet si hormonální rovnováhu.
K tomu vám dopomohou české bylinné kapsle Proerecta WOMEN s obsahem drmku, ženšenu, macy a dalších. Jsou to tradiční rostliny, které navozují hormonální rovnováhu a částečně vás dovedou ochránit před tím, aby menopauza přišla i o několik let dříve.
Klikněte na tlačítko a podívejte e na všechny účinky WOMENu na stránce Proerecta.cz. Případnou objednávku vám e-shop doručí diskrétně zabalenou do 48 hodin, a ihned tak můžete začít stimulovat hormonální rovnováhu. Stránka Erekce.cz není prodejce doplňků Proerecta. Tím je česká firma eMarkest, s.r.o.
Jak na sobě poznat příchod předčasné menopauzy?
Než předčasná menopauza nastane, pravděpodobně se všimnete nejprve nepravidelné menstruace. Delší nebo naopak kratší menstruační cykly či špinění a krvácení mezi menstruacemi jsou zcela běžným příznakem menopauzy a to i té předčasné. Všímejte si i to, zda vám nezesláblo nebo nezesílilo krvácení. I s nepravidelnou menstruací kontaktujte gynekologa, aby mohl včas reagovat.
Zde je několik příznaků typických pro předčasnou i normální menopauzu. Zpozorněte, pokud se u vás objeví před 40 lety nebo dříve:
- návaly horka a pocení, často i během noci, kvůli kterým se menopauzální žena budí a je často unavená,
- vaginální suchost (vaginální atrofie), která způsobuje značné nepohodlí a bolesti během sexu (lékařsky dyspareunie), kvůli kterým se postižená může začít sexu vyhýbat,
- slábnutí sexuálního libida v důsledku nepříjemných pocitů při sexu a také hormonální nerovnováhy,
- citlivá prsa v důsledku hormonálních změn,
- časté močení a silné nutkání na močení, které mohou postiženou budit ze spaní a způsobovat komplikace ve dne,
- častější výskyt infekcí močových cest,
- problémy se spánkem, neschopnost usnout nebo se vzbudit a nespavost,
- časté změny nálad s převahou těch negativních (hněv a nervozita, smutek a deprese, stres a úzkost),
- suchá pleť, sucho v ústech, suché oči,
- zvýšená frekvence srdečního tepu,
- bolesti hlavy a migrény,
- problematické soustředění a udržení pozornosti, potíže s pamětí,
- bolesti kloubů a svalů, svalová slabost,
- nápadné zvýšení nebo úbytek hmotnosti,
- řídnutí a vypadávání vlasů.
ČTĚTE TAKÉ: Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?
Jaká jsou rizika předčasného nástupu menopauzy?
Ženy, které si projdou menopauzou předčasně, mívají přízanky velmi podobné normální menopauze, avšak s tím rozdílem, že jsou příznaky zpravidla výraznější a závažnější. Mohou být natolik silné, že způsobí některé sexuální dysfunkce, rapidně sníží erotické libido a i partner si může všimnout (a stěžovat si), že žena najednou nestojí o žádnou intimitu.
Kvůli menopauze klesne i hladina estrogenu, jehož nedostatek zvyšuje riziko osteoporózy (řídnutí kostí), nemocí srdce, deprese a neurologických onemocnění (demence, Parkinsonova nemoc). Opět zdůrazňuji důležitý význam návštěvy lékaře při jakémkoliv podezření na menopauzu nebo uvedené nemoci.
Jak bude lékař léčit předčasnou menopauzu a je to vůbec možné?
Zda a jak přesně vás začne lékař léčit bohužel nedovedu určit. Vždy poslechněte jeho doporučení. Obecně ale bude usilovat léčit v první řadě příčinu, která předčasný příchod menopauzy vyvolala. Samotná menopauza není nemoc, ale zcela přirozená etapa v životě každé ženy.
Pokud neexistuje důvod, kvůli kterému byste nemohla podstoupit hormonální léčbu, lékař doporučí substituční hormonální terapii. Substituční znamená, že vám lékař bude chybějící hormon doplňovat do těla léky či injekcemi. Substituční léčba je obvykle doporučena ženám mladším 51 let. Poté se totiž očekává normální nástup menopauzy, který by mohla terapie oddalovat a vyvolat tak jiné hormonální nesrovnalosti.
Dále vám již ale doporučuji diskutovat s lékařem. Každá léčba má své jasné výhody, ale i nevýhody. Předčasná menopauza obvykle vyvolává problémy s plodností, takže případný problém s otěhotněním konzultujte s porodním specialistou.
Normální menopauzu nelze zvrátit. Až jednou nadejde, nelze nijak dosáhnout toho, aby začaly vaječníky opět fungovat normálně jako v plodném věku.
Lékař vám ale dovede pomoct zmírnit příznaky předčasné menopauzy a pokud jste ještě nepřesáhla hraniční věk, funkce vaječníků se může ještě pořád „rozběhnout“. Vždy důkladně poslouchejte svého lékaře.
Existuje prevence předčasné menopauzy?
Jelikož je naprostá většina příčin předčasné menopauzy zcela mimo vaši kontrolu, lze se pouze snažit žít co možná nejzdravější život.
Menopauzu může předčasně vyvolat kouření cigaret, ale také jejich náhrad v podobě vaporizérů a všech těch nových „hraček“, ze kterých ale ani jedna není zdraví neškodná. Vzdejte se všeho, co i vzdáleně připomíná kouření nebo nikotin.
Bohužel ostatním příčinám, jako jsou různé nemoci nebo metody jejich léčby a operace, nelze nijak předejít a můžete pouze čekat, až se je povede vyléčit. Během léčby se lékaře vždy ptejte, jaké další prospěšné kroky můžete dělat sama doma.
Mohu otěhotnět, pokud jsem v menopauze předčasně?
Jakákoliv forma menopauzy zcela jistě ovlivní vaši schopnost otěhotnět. Menopauza vás obere ovulaci, která je pro otěhotnění naprosto prvořadá. Pokud se ale ještě nestalo, že byste neměla menstruaci 12 měsíců po sobě, pořád je šance otěhotnět. Pořád totiž ještě může dojít k uvolnění vajíčka.
Na své možnosti se ptejte gynekologa nebo porodního odborníka. Nerada bych vám dávala falešné naděje, protože situace je u každé ženy jiná. Možnosti umělého oplodnění jsou ale dostupné, proto se ptejte lékaře, zda jsou pro vás vhodné a zda lze předpokládat jejich úspěšnost.
Co jsme zjistili o předčasné menopauze?
- Předčasná menopauza nastává zpravidla po 40. roce, vzácně se může objevit ještě dříve. Normální menopauza totiž nastává po až 50. roce.
- Pokud vám je méně než 45 let, se svými nepříjemnými příznaky zajděte k lékaři (praktik, gynekolog), aby zjistil, jaká je situace. Nejčastěji si můžete všimnout nepravidelné menstruace, návaly horka, vaginální suchost a další příznaky, které bývají stejné i při normální menopauze.
- Lékař může v rámci léčby doporučit hormonální terapii. Pokud ale nezabere, bude se aspoň snažit tlumit veškeré negativní příznaky, které vás trápí a omezují v běžném životě.
Máte vlastní zkušenost s předčasnou menopauzou nebo máte doplňující dotazy? Napište nám je do komentáře pod článkem.
Ve jménu celé redakce Erekce.cz a našich čtenářů vám za ně děkuji 🙂
Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace