Pokud si myslíte, že jste těhotná, je důležité potvrdit to nebo vyvrátit co nejrychleji. Čím dříve se i nechtěné těhotenství potvrdí, o to dříve se vám dostane nezbytné péče a o to více možností budete jako mladá matka mít.
Pokud je vaše těhotenství nechtěné, doporučuji vyhledat odbornou pomoc a další informace, díky kterým učiníte to nejlepší rozhodnutí pro vás.
Jste tedy skutečně nechtěně těhotná?
Neplánované i nechtěné těhotenství je dnes poměrně běžné. Na vině jsou ženy i jejich partneři, kteří se před otěhotněním nechrání dostatečně, ignorují kondomy i antikoncepci a spoléhají se na jinak značně nespolehlivou přerušovanou soulož. Nicméně k nechtěnému těhotenství dochází z různých příčin.
Odhadem až 50 % těhotenství na celém světě je nechtěných. To, zda se rodičové nakonec rozhodnou ponechat si dítě, nelze s jistotou vyčíslit, samozřejmě pouze zlomek nechtěně narozených dětí končí v dětských domovech nebo pěstounské péči.
Je však pouze na vás a na nikom jiném, zda se rozhodnete v těhotenství pokračovat nebo se rozhodnete jej předčasně ukončit. Nikdo nemá právo vás nutit, ovlivňovat ani za vás rozhodovat. Pokud se o to někdo pokusí, ignorujte jej.
VÍTE, ŽE nouzovou antikoncepci (známou „potratovou pilulku po“) můžete užít do 5 dnů od nechráněného sexu?
Jak zjistit, že jste těhotná, i pokud by bylo těhotenství nechtěné?
Těhotenství je nutno potvrdit co nejrychleji, abyste mohla zvážit všechny možnosti.
Toto jsou běžné příznaky časného těhotenství:
- vynechání menstruace nebo opožděná menstruace,
- žaludeční nevolnost a zvracení,
- změny velikosti a nepříjemné pnutí v prsou,
- únava a vyčerpání, problémy vzbudit se,
- častější močení,
- změny chuti k jídlu, nečekaná chuť na některé potraviny nebo nechutenství k i jinak oblíbeným potravinám.
SEČTĚTE SI TO: Pokud si pamatujeme datum své poslední menstruace, pomocí těhotenského kalendáře si můžete vypočítat, ve kterém týdnu těhotenství jste. Těhotenský kalendář najdete třeba pod tímto odkazem na stránce Maminkám.cz.
Potvrzení nechtěného těhotenství pomocí testů
Těhotenské testy ve vaší krvi sledují přítomnost specifického hormonu a to lidského choriového gonadotropinu. Ten je pro těhotenství jedinečný, a pokud nejste těhotná, jeho hladina by byla zanedbatelná až zcela nedetekovatelná. Přítomnost hCG (zkratka anglického human chorionic gonadotropin) tedy potvrzuje i nechtěné těhotenství.
Lékař těhotenství potvrzuje pomocí:
- testu moči – odběr můžete provést i doma nebo až v ordinaci lékaře,
- testu krve – ten vám udělá pouze lékař po odběru krevního vzorku,
- ultrazvukového vyšetření – to se ale obvykle provádí až v pozdější fázi těhotenství.
Ženy velmi často dělají tu chybu, že si nechávají dělat těhotenský test příliš brzy po vynechání menstruace. Zde doporučuji poslouchat doporučení lékaře, který přesně ví, kdy je u vás vhodné test provést.
Domácí těhotenský test
Domácí těhotenské testy lze použít pohodlně v bezpečí domova. Výsledek je rychlý, ale upozorňuji, že nikdy není spolehlivý na 100%. Standardní přesnost výsledků je stanovena na 99 %. Vždy důsledně dodržujte instrukce uvedené na obalu. Testy seženete v lékárně nebo i v některých drogeriích.
Domácí těhotenské testy je vhodné dělat si hned ráno a přibližně v době, kdy očekáváte menstruaci. Pokud si test uděláte příliš brzy, můžete získat nepřesný výsledek. Ten může být falešně pozitivní nebo i falešně negativní, takže pro vaši potřebu zcela nesměrodatný.
Pokud se bojíte, že jste těhotná, ale s domácím testem si neumíte rady nebo vám jeho provedení není v něčem příjemné, navštivte svého gynekologa.
NAJDĚTE SI GYNEKOLOGA: Seznam gynekologů v blízkosti vašeho bydliště najdete pod tímto odkazem na stránce ZnámýLékař.cz.
Těhotenský test v ordinaci
Zajít si na těhotenský test do ordinace je pro vás mnohem jistější, než s domácími testy. Lékař vás může:
- požádat o vzorek malého množství moči,
- požádat o odběr vzorku krve, který odešle na patologickou kliniku pro potvrzení výsledku (vyhodnocení může trvat několik dní).
Pokud se vaše těhotenství potvrdí, s lékařem komunikujte o svých možnostech a o tom, zda se rozhodnete dítě si ponechat nebo se rozhodnete pro potrat. Opakuji, že finální slovo je vždy vaše a nikoho jiného.
Podpora a poradenství pro nechtěné a neplánované těhotenství
Radím vám připravit na to, že pro vás rozhodování pravděpodobně nebude vůbec jednoduché. Pokud si nedovedete poradit, opakuji, že nechtěná těhotenství jsou běžná a není to nic, za co byste se měla stydět. Navíc se nemusíte rozhodovat sama, pokud se na to necítíte.
Pokud začnete být bezradná, zvažte podporu u speciálně vyškoleného porodního poradce. Poskytne vám detailní, avšak nestranné informace o těhotenství a pomůže vám jej důkladněji zvážit. Pamatujte že tito poradci jsou nestranní a nezaujatí. Nebudou vás do ničeho nutit, pouze se posnaží nasměrovat vás k nějakému výsledku, ať už se rozhodnete jakkoliv. Nebudou vám nic kázat a musí odpovídat exaktně, abyste se mohla střízlivě rozhodnout.
Těhotenského poradce najdete v nemocnicích, na klinikách pro plánování rodičovství nebo ve službách sexuálního a reprodukčního zdraví.
Co pokud je nechtěné těhotenství důsledkem sexuálního násilí nebo násilí v rodině?
Celosvětově je až 1 ze 4 žen obětí nějakého druhu násilí. Typicky jde o sexuální násilí a napadení, násilí v rodině nebo sexuální zneužívání ve vztahu. Nechtěné těhotenství je tak velmi často důsledkem sexu, se kterým žena jinak nesouhlasila.
Možná jste i vy sama byla k takovému sexu donucena, a pokud tomu tak je, nic neskrývejte a okamžitě kontaktujte policii na čísle 158 nebo 112. V takových případech zcela ztrácíte kontrolu nad svým sexuálním a reprodukčním zdravím.
Tito násilníci a zločinci konají různě, společně se u nich ale objevují tyto vlastnosti:
- vyhrožování a fyzické nebo psychické násilí,
- soustavné nucení do sexu bez ohledu na to, zda se vám chce nebo ne,
- soustavná kontrola, narušení soukromí, manipulace či dokonce odebírání antikoncepce nebo kondomů,
- nanucený sex nebo jiné nanucené sexuální praktiky,
- psychické vydírání pro jakési absurdní potvrzení lásky a věrnosti.
Pamatujte, že takové chování je v každém případe protizákonné a násilník si může jít své ohavné činy odsedět. Nikdy ale nesmíte být zticha a nesmíte se bát. Policie je zde o toho, aby vám pomohla. Stejně tak se můžete obrátit na rodinu a známé, kteří vám jistě velice ochotně pomohou. Důležité je tyto činy hlásit a nezatajovat je, jinak se věc nikam neposune a útoky budou pokračovat, pravděpodobně se budou i stupňovat.
Jaké máte další možnosti v případě nechtěného těhotenství?
Opět vás musím ubezpečit, že rozhodnutí, zda si dítě necháte nebo ne, je na vás. Možná si po několika dnech uvědomíte, že se vlastně chcete stát maminkou, i když jste z toho byla původně vystrašená. To, zda se jí stanete, nesmí mít nic co do činění s tím, kolik vám je let nebo zda máte stabilní partnerský vztah.
Vaše aktuální možnosti zahrnují:
- pokračovat v těhotenství, dítě vynosit, porodit, nechat si ho a stát se maminkou,
- ukončit těhotenství potratem,
- pokračovat v těhotenství, ale novorozence svěřit do adoptivní péče jiných rodičů.
Jednejte i s partnerem a rodinou, jaký mají na věc názor, ale ten finální si nechte vždy vlastní. Vyhnete se i doživotním výčitkám.
Původně nechtěné dítě porodit a stát se matkou
Osobně tuto možnost vnímám jako nejvhodnější, samozřejmě ale nechci a ani si z pozice redaktorky nemohu dovolit jakkoliv vás navádět. Určitě pro vás ale bude velmi důležitá těhotenská péče. Ochráníte nejenom svoje zdraví, ale hlavně zdraví dítěte.
Váš praktický lékař vám poskytne informace o:
- péči, která je pro vás během těhotenství nejvhodnější,
- službách a organizacích, kde můžete požádat o pomoc,
- různých možnostech a metodách porodu,
- o možnostech získání předporodní péče, pokud ji potřebujete.
POZOR: Pokud vám dělá nechtěné těhotenství starosti, ale dítě se rozhodnete si nechat, určitě nezapíjejte své trápení alkoholem. Zvýšila byste riziko, že se u dítěte vyvine fetální alkoholový syndrom, o kterém jsme již sepsali velmi podrobný varovný článek.
Potratit, a tedy předčasně ukončit těhotenství
Tuto možnost dobře zvažte z několika stran, protože jde o finální řešení a děťátku už život nikdo nevrátí.
Aktuálně se potraty provádí dvěma způsoby:
- lékařský potrat – vhodný do 9. týdne nechtěného těhotenství,
- chirurgický potrat – provádí se během prvního trimestru těhotenství, obvykle do 12 týdnů, nejpozději však do 24. týdne. V určitých speciálních případech lze potrat provést ještě o něco později. Na možnosti a bezpečnost se zeptejte svého lékaře.
Pokud se potrat provede až po 16 týdnech, žena nemá k dispozici tolik možností, kolik by měla, pokud by na něj zašla dříve.
Každá žena má s potratem jiné zkušenosti a vždy záleží na konkrétních okolnostech. Obecně platí, že ženy, které dostanou potřebné informace, a zároveň získávají podporu ve vztahu nebo v rodině, s největší jistotou nebudou tolik trpět dlouhodobými psychickými a emocionálními problémy. Mluvte otevřeně i s lékaři a určitě se nestyďte požádat o radu a pomoc. Pokud jste ještě příliš mladá, o pomoc můžete požádat i svého učitele nebo výchovného poradce.
Svěření nechtěného novorozence do náhradní péče nebo na adopci
Doporučuj vám provést takové kroky, aby se dítě nikdy nedovědělo, že bylo „věnováno“ do péče či adopce někomu jinému. Ještě v dospělosti by z toho mohlo mít nehezkou psychickou ujmu a rozvoj pocitů méněcennosti a sníženého sebevědomí. Nikdo nechce slyšet, že se jej rodičové vzdali. Celý život by si kladlo otázku, proč to jenom udělali a proč jej nechtěli. Snažte se toto nikdy nedopustit.
Adopce nemusí být vždy trvalá a může být i dočasná do doby, než si naplno uvědomíte, zda a jak vůbec se o dítě zvládnete postarat.
- Vaše širší rodina jako babičky, tetičky nebo i sourozenci se mohou zapojit do péče a výchovy dítěte. Zeptejte se jich.
- Dočasnou pěstounskou péči lze zařídit v jiné rodině až do doby, než se vy sama nebo s partnerem nerozhodnete dítě si opět osvojit.
Upozorňuji, že pokud se dítěte vzdáte a umístíte jej do adoptivní péče, zákonní osvojitelé se stanou jeho zákonnými rodiči, pokud se tak rozhodnou. Každý nezletilý musí mít zákonného zástupce.
Nechtěné těhotenství a často kladené otázky FAQ
Máte zkušenosti s nechtěným těhotenstvím, vážené čtenářky? Nechala jste si dítě nebo jste se rozhodla pro potrat? A jak jste celou situaci zvládla?
Na vaše odpovědi v komentářích pod článkem se společně s ostatními čtenáři těšíme v redakci Erekce.cz. Držíme vám pěsti a přejeme, ať se vždy rozhodnete pouze pro svůj prospěch a štěstí 🙂
DÁLE ČTĚTE: Příznaky těhotenství: Kdy se objeví, na co čekat a kdy si udělat těhotenský test?