Idiopatická neplodnost je dočasný nebo trvalý negativní stav, v obou případech ale lékař není schopen ani přes test plodnosti zjistit příčinu neplodnosti jednotlivce nebo obou partnerů.
I idiopatickou neplodnost se však lékař bude snažit vyléčit a to pomocí změn návyků pacienta, pomocí intrauterinní inseminace (zavedení spermie speciálním nástrojem přímo k vajíčku) nebo in vitro fertilizace (oplodnění vajíčka ve zkumavce).
Co přesně je idiopatická neplodnost?
Pokud člověk nedovede zplodit dítě, zajde si na testy plodnosti. Lékař vyzkouší hned několik metod. Pokud se mu ale nepovede zjistit konkrétní příčinu neplodnosti (infertility), pacienta vyhlásí za idiopaticky neplodného.
Lékař vyhlásí pacienty za idiopaticky neplodné pouze pokud se testů plodnosti zúčastní oba partneři. Potřebuje v první řadě zjistit, kdo přesně je na vině.
Testy plodnosti zjistí hned několik podmínek:
- to, zda v ženské děloze nejsou žádné abnormality, deformace a vady,
- zda pravidelně dochází k ovulaci,
- zda jsou vejcovody otevřené a dobře průchozí,
- zda má žena dostatečnou zásobu vajíček (ovariální rezerva),
- zda mozek uvolňuje dostatek hormonů potřebných pro rozmnožování,
- partnerův spermiogram, a tedy test na počet, pohyblivost, životnost a kvalitu spermií.
Zároveň musí být splněna podmínka, že se jednotlivec nebo pár pokouší o otěhotnění při sexu logicky bez ochrany a antikoncepčních prostředků. U lidí mladších 35 let musí být tato lhůta aspoň rok, u lidí nad 35 let se lhůta zkracuje na polovinu.
PÁNOVÉ, MĚJTE PŘEHLED: Redaktora jsme vyslali na spermiogram do pražské sexuologické ambulance. Čtěte, co mu zjistili a co všechno takový spermiogram obnáší.
Kolik lidí průměrně trpí idiopatickou neplodností?
Číslo bohužel nelze odhadnout, protože ne každý neplodný člověk se nechá vyšetřit a poruchu potvrdit. Nedostává se tak do statistik a lékaři o něm ani netuší.
Zároveň se v různých krajinách liší definice testování plodnosti. To, co jeden lékař označí za komplexní a zcela standardní test plodnosti, se může u jiného lékaře lišit.
Existuje několik zdrojů, které tvrdí, že u 10 % párů, které usilují o otěhotnění, jsou testy plodnosti normální, přičemž žádná příčina neplodnosti vlastně neexistuje.
Jiné zdroje mluví až o 30 % idiopatické neplodnosti ze všech případů neplodných párů. Výzkumy pořád pokračují a my v redakci na jejich výsledky netrpělivě čekáme.
Je vůbec možné s idiopatickou neplodností otěhotnět?
Ano, pořád je to možné, i když zda se to povede i ve vašem případě není nikdy předem jasné a úspěšnost nelze garantovat ani odhadnout.
Nicméně otěhotněly už i mnohé idiopaticky neplodné páry. Podle statistik je to až 92 % z těch párů, které podstoupily některou z léčebných metod neplodnosti.
A dokonce až 43 % idiopaticky neplodných žen otěhotnělo zcela bez léčby. Pokud jste nyní idiopaticky neplodní, svých snů o děťátku se zatím ještě nevzdávejte a spolupracujte s lékaři.
Běžné příčiny idiopatické neplodnosti
Idiopatická neplodnost je idiopatickou právě proto, že žádná jasná příčina neexistuje. Pokud nějaká existuje, lékaři ji nedovedou nijak změřit ani vyšetřit a zůstává pro ně neznámá.
Zde je několik možných příčin, berte je ale pouze jako možnost, ne specifikum pro váš případ:
- Zatím neodhalený zdravotní problém: Prakticky jakýkoliv zdravotní problém může ovlivňovat míru plodnosti. Proces otěhotnění je jasný, vědci a lékaři ale pořád hledají další souvislosti mezi různými nemocemi a plodností. Neplodnost (a také erektilní dysfunkce) velmi často ohrožuje celiaky (lidi s alergií na lepek), diabetiky (lidé s cukrovkou) a také pacienty s narušenou funkcí štítné žlázy, která profukuje specifické hormony.
- Děložní výstelka (endometrium): Na výstelku se uchytí embryo a začne se tam vyvíjet. Existuje ale abnormalita, kdy endometrium dostatečně nezhoustne a vajíčko se na něm nemůže uchytit. To znamená, že otěhotnění nebude možné.
- Endometrióza u žen, která je rovněž nejčastějším gynekologickým onemocněním. Buňky endometria (děložní sliznice) se u pacientek nacházejí mimo děložní dutinu a objevují se na jiných místech v těle. Již mírné případy endometriózy i endometriózy bez příznaků mohou vyvolat neplodnost.
- Nekvalitní cervikální hlen: Tento hlen umožňuje spermiím v čase ovulace plavat k vajíčku. Hlen ale může být příliš hustý a pro spermie neproniknutelný, případně je ho velmi málo a spermie se k vajíčku nemohou přes děložní čípek dostat až do dělohy.
- Snížená kvalita vajíček: Lékař bude pomocí ultrazvuku zjišťovat, jaká je vaše ovariální rezerva, a tedy to, kolik máte vajíček v zásobě. Jejich počet ale nevypovídá o jejich kvalitě. Žena může být neplodná i pokud má vajíček dost.
- Snížená kvalita spermií: Tu lékař zjistí pomocí spermiogramu. I spermie ale mohou vyvolat idiopatickou neplodnost u muže, pokud se lékaři nepovede zjistit, jaký je s nimi problém.
- Špatné načasování sexu: Pokud budete souložit bez ochrany mimo ovulaci, je velmi malá pravděpodobnost, že žena otěhotní. Stránka Vimax.cz srozumitelně poradí, kdy má žena plodné kdy a jak si je vypočítat.
Jak jsem psal, někdy neexistuje žádná příčina, případně ji lékař nedovede odhalit nebo léčit. Proces otěhotnění je složitý a existuje množství vlivů které jej mohou narušit. Vědci ve své práci pořád pokračují, tak jim držme pěsti 🙂
Jak se idiopatická neplodnost diagnostikuje?
Existuje více druhů testů plodnosti. Neexistuje ale žádný, který dokáže diagnostikovat každou nesrovnalost, která způsobuje idiopatickou neplodnost. Testy zároveň nikdy nejsou přesné na 100 %.
Americká společnost pro reprodukční medicínu uvádí, že testy plodnosti by měly zahrnovat:
- důkladné a komplexní zdravotní vyšetření a sexuální anamnézu (zhodnocení sexuálního života, sexuální orientace, partnerských vztahů a manželství, spokojenosti se současným intimním životem),
- měření hladin určitých hormonů z krve,
- pokročilá vyšetření reprodukčních orgánů u gynekologa, sexuologa a příbuzných specialistů,
- spermiogram u mužů,
- měření zásoby vajíček u žen,
- kontrola pravidelnosti a spolehlivosti ovulace (lidově plodných dnů).
Lékař vás prohlásí za idiopaticky neplodné, pokud se mu nepovede zjistit příčinu neplodnosti ani pomocí všech těchto testů. Ze zkušenosti mohu doporučit nechat se vyšetřit hned u několika specialistů, protože i lékař je jenom člověk a někdy se může prostě splést. Na tato vyšetření máte nárok, takže se nenechte odbýt hned prvním neprůkazným testem.
Lze nějak idiopatickou neplodnost vyléčit?
Léčba se podřídí tomu, jak agresivní dovedete zvládnout. Záleží také na věku neplodného. Jelikož lékař příčinu nezná, může se orientovat pouze podle výsledků testování a snažit se je zlepšit, pokud vyšly nedostatečně.
Asistovaná reprodukce (umělé oplodnění)
Během metod asistované reprodukce se část procesu oplodnění odehrává v laboratoři. Využívá se:
- Inrauterinní inseminace: V období ovulace se pacientce zavede spermie do dělohy. IUI lze provádět bez hormonální stimulace nebo s ní. Jde o minimálně invazivní metodu bez vážnějších rizik, ale s nižší úspěšností.
- In vitro fertilizace (oplodnění ve zkumavce): Proces, kdy se vajíčko oplodňuje spermií mimo tělo in vitro, a tedy ve zkumavce. Následně se oplodněné vajíčko vloží přímo do dělohy pacientky. Metoda se používá při léčbě neplodnosti a to i té idiopatické.
Léčba medikamenty
Lékař může předepsat léky pro stimulaci uvolňování vajíček a podporu ovulace. Lze je užívat samotné nebo jako součást asistované reprodukce, vždy ale poslouchejte v první řadě lékaře. Tato léčba zvyšuje šanci na víc než pouze jedno dítě, protože léky mohou uvolnit více než pouze 1 vajíčko.
Prospěšné změny životních návyků
Životní návyky, mnohdy až zlozvyky dnešních lidí jsou velmi častou příčinou idiopatické neplodnosti. Když se lékaři nedaří najít příčinu, vždy je velmi rozumné snažit se zlepšit aspoň to, co dovedete zlepšit sami.
- Nepijte alkohol, nekuřte a neužívejte žádné drogy. Všechny tyto látky prokazatelně zhoršují plodnost, a zvlášť u Čechů jsou velmi častým důvodem neplodnosti.
- Udržujte si zdravou váhu, a pokud máte nyní nadváhu nebo jste obézní, snažte se zhubnout ideálně co nejdříve. I obezita patří k Čechům jako kdyby to byl, s prominutím, národní sport.
- Zdravě jezte, protože plodný člověk potřebuje konkrétní živiny, bez kterých je plodnost omezená nebo zcela selhává. Nedržte proto ani žádné přísné a extrémní diety
- Každý den cvičte nepřetržitě aspoň 30 minut. Díky sportu nastartujete přirozené tělesné procesy, co může být prospěšné proti neznámé příčině idiopatické neplodnosti.
- Snažte se snížit příjem kofeinu nebo kofeinové nápoje vyřaďte aspoň po dobu snahy o dítě.
- Snažte se snížit míru stresu, protože dlouhodobý stres ovlivňuje hladiny potřebných hormonů. Bez hormonů v rovnováze může být otěhotnění náročnější.
Začněte si lépe plánovat sex
V ženském menstruačním cyklu je krátké časové okno, během kterého může otěhotnět. Lidově se mu říká plodné dny. Pokud je sama nedovedete vypočítat, poproste o radu svého gynekologa. Právě během této krátké doby je vaše šance na otěhotnění maximální.
O výpočet se můžete pokusit i sama a to pravidelným měřením bazální teploty, značením si svých cyklů a v lékárnách dokonce seženete sadu pro předpověď ovulace.
Lékaři vám zároveň poradí zkoušet pořád a nevzdávat se. Souložte i jindy, než pouze během ovulace. Někdy se celý problém vyřeší prostě sám a takových šťastných případů už byly statisíce.
Lze se idiopatické neplodnosti nějak bránit v rámci prevence?
Existují běžné tipy pro podporu plodnosti a zásady zdravé životosprávy, které jsem jmenoval výše. Bohužel ne všechny faktory můžete plně kontrolovat. Zaměřte se proto v první řadě na ty, které kontrolovat můžete:
- udržování zdravé váhy, nepřejídání, nehladovění, žádné extrémní diety,
- kouření a pití alkoholu, protože budoucí zodpovědný rodič by měl být nekuřák a abstinent,
- chraňte se před pohlavně přenosnými nemocemi a v čase, kdy o dítě neusilujete, používejte aspoň kondom,
- další rady vhodné přesně pro vás vám vysvětlí váš lékař, který má o vašem stavu nejlepší přehled.
DEJTE SI POZOR, POKUD PIJETE ALKOHOL: Fetální alkoholový syndrom poškozuje mozek a orgány dítěte. V těhotenství alkohol vůbec nepijte. Vady si dítě ponese doživotně.
Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu