Hematurie je lékařské označení přítomnosti krve v moči nebo krvácení do moči. Existuje několik častých příčin, přičemž většina z nich není životu nebezpečná. Krev ale vždy prokazuje nějaký problém. Bez lékařského vzdělání sami nezjistíte, co přesně krvácení způsobilo.
Tento článek proto berte jako seznam pravděpodobných příčin. Čtěte si ho ideálně cestou na urologii nebo aspoň k praktickému lékaři. Pouze odborník pozná přesnou příčinu a nejrychleji vás krve v moči zbaví.
Krev může být viditelná volným okem, někdy jí je ale tak málo, že ji lze pozorovat pouze pod mikroskopem. Zpozorněte, pokud se krev objeví v moči náhle a bez zjevné příčiny.
2 hlavní typy hematurie
Podle toho, jak je krev v moči vidět, dělíme hematurii na:
Makroskopická (hrubá) hematurie
Hrubou hematurii lze zpozorovat volným okem na první pohled
Do moči se uvolňuje dostatek krve na to, aby byla vidět volným okem. Podezřelá moč je růžová, červená (pokud je krev čerstvá) nebo rezavá až hnědá (pokud je krev starší a srazí se).
Stačí málo krve na to, aby zabarvila moč. Krvácení mnohdy není vůbec bolestivé a člověk si krve všimne až po vymočení.
Bolest může být přítomna, pokud jsou v moči krevní sraženiny většího rozměru a zevnitř dráždí močovou trubici.
Mikroskopická hematurie
Mikroskopickou hematurii na pohled nepoznáte, protože se moč jeví zcela normální
Množství krve v moči je tak malé, že ji nelze zpozorovat volným okem. Mikroskopické krvácení odhalí pouze laboratorní test a vyšetření moči pod mikroskopem. V ordinaci lékaře budete odevzdávat vzorek moči.
Příčiny přítomnosti krve v moči
Příčiny mohou být různé a pro postiženého je náročné zjistit, co přesně hematurii vyvolalo. Ojediněle může být krev i z jiného zdroje, než z vašeho těla. Proto se vždy zamyslete, zda se vám krev nedostala do moči, na penis nebo pochvu z jiného zdroje (sex při menstruaci, neumytá toaleta, úraz jinde na těle).
Zároveň si vzpomeňte, zda jste nejedli silně zabarvené potraviny nebo nápoje. Třeba taková šťáva z červené řepy, borůvek či jiného barevného ovoce může moč zabarvit na nerozeznání od krve. Moč zabarvená nápoji a potravinami se obvykle ztratí nejpozději do druhého dne. Užívání některých léků může moč zabarvovat delší dobu. Zamyslete se, co jíte, pijete a užíváte.
Různé barvy moči podle množství krve v ní
Infekce
Infekce v močové soustavě je nejčastější příčinou krvácení do moči. Močová trubice a močové cesty jsou u mužů dokonce delší, než u žen. Infekce a záněty velmi často postihují močové cesty, močový měchýř nebo ledviny.
Infekci a zánět vyvolávají bakterie, které se přes močovou trubici dostávají hlouběji do močové soustavy a mohou postupovat až do měchýře nebo ledvin. Infekce obvykle vyvolá nepříjemnou bolest, pálení a časté močení.
Infekce může způsobovat hrubou nebo i mikroskopickou hematurii.
Nemoci ledvin
Přítomnost krve v moči kvůli nemocným ledvinám není příliš častou příčinou, riziko ale pořád existuje Nemocné nebo zanícené ledviny mohou vyvolat krvácení do moči. Problémy s ledvinami se mohou objevit samostatně nebo je vyvolá jiné onemocnění, často cukrovka.
Poruchy ledvin jsou také častým důvodem krve v moči u dětí mezi 6 až 10 lety a vyvolává je streptokoková infekce. Proti infekci pomohou antibiotika, která patří mezi do první linie léčby jakýchkoliv infekcí.
Rakovina
Krvácením do moči se projevují závažnější formy nádorových onemocnění. Do moči krev putuje z rakovinou postiženého měchýře, ledvin nebo prostaty. Krvácení může vyvolat i rakovina varlat a dalších částí reprodukční soustavy.
Bohužel rakovina může být v mnoha případech i zcela bez příznaků. Zvlášť zde jsou velmi důležité pravidelné prohlídky u praktického lékaře, ale také urologa a sexuologa.
Zvětšená prostata
Nezhoubně zvětšená prostata (lékařsky benigní hyperplazie prostaty) je u českých mužů poměrně běžná. Problém je častější u mužů středního a vyššího věku. Prostata leží těsně pod močovým měchýřem blízko močové trubice.
Zvětšená prostata tlačí na močovou trubici a vyvolává problematické, nevydatné a bolestivé močení. Pokud je prostata příliš velká, může úplně bránit močení a vyprázdnění močového měchýře (odborně retence moči). Hromadění moči v měchýři může vést k infekci močových cest a výskytu krve v moči.
MĚJTE PŘEHLED: Zvětšená prostata – proč bolí, věkem roste a jak ji chránit?
Močové kameny
Močové kameny se mohou objevit v měchýři nebo ledvinách. Jde o drobné ostré krystalky vznikající z hromadění minerálů v moči.
Čím větší a ostřejší kameny jsou, o to silněji dráždí močové cesty a způsobují výraznou bolest. Kamenů se lze zbavit pomocí léků, které je rozpustí nebo operací. Nejméně příjemné je vymočit je, protože to způsobuje enormní bolest. Pokud jsou kameny veliké, lékař je vyjme operativně, případně rozbije pomocí ultrazvuku nebo rázové vlny.
ČTĚTE PODROBNĚJI: Ledvinové kameny: Bolestivé shluky minerálů a solí v ledvinách nebo jinde v močové soustavě.
Některá léčiva
Vždy je důležité dodržovat předepsanou léčbu a řádně užívat všechny předepsané léky. Bohužel některé z nich mohou vyvolat hematurii.
- aspirin
- penicilin
- léky na ředění krve (warfarin, heparin)
- některá projímadla
- některá onkologická léčiva
Pokud užíváte některé z těchto léků a všimli jste si krve v moči, informujte předepisujícího lékaře. Léky může vyměnit nebo změnit dávkování. Určitě ale nepřerušujte léčbu svévolně.
Méně časté příčiny krve v moči
Existují i málo pravděpodobné příčiny hematurie. Mezi ně patří krevní poruchy (srpkovitá anémie – typ chudokrevnosti, hemofilie – porucha srážlivosti krve nebo Alportův syndrom – dědičná porucha ledvin).
Krvácení se může objevit i po namáhavém cvičení nebo úderu do ledvin a ostatních součástí močové soustavy.
Kdy mám jít s krví v moči k lékaři?
K praktickému lékaři nebo na urologii doporučuji zajít hned jak si krve v moči všimnete. Příčiny mohou být málo závažné, ale taky rizikové s tendencí zhoršovat se. Žádné množství krve v moči tak není bezpečné a nelze ji ignorovat.
K lékaři doporučuji jít i pokud krev v moči nevidíte, ale pociťujete časté nutkání na močení, bolestivé a nevydatné močení, nebo močíte tak často, že vám omezuje kvalitu života. Sledujte také, zda nepociťujete bolest v oblasti břicha, močového měchýře nebo ledvin. Tyto problémy se mohou projevovat mikroskopickou hematurií, kterou pouhým okem neuvidíte.
Lékařskou pohotovost vyhledejte, pokud kromě krve v moči zpozorujete:
- nevolnost a zvracení
- horečku nebo zimnici
- bolesti v bocích, zádech, břiše nebo v podbřišku
Může hematurie vyvolat další komplikace?
Některé příčiny mohou být vážné, takže návštěvu lékaře neodkládejte. Pokud krev v moči způsobuje rakovina, ignorace a vyhýbání se léčbě může nádory rozšířit ještě dále do těla. Tím se zpomalí a zhorší i léčba samotné rakoviny.
Nedoléčená infekce může vést k selhání močového měchýře, prostaty nebo ledvin. Ignorace základního onemocnění může kromě nepříjemných vedlejších příznaků vést až k rakovině a selhání postižených partií.
Lze se před krví v moči bránit? Existuje prevence?
Jedinou prevencí před krví v moči je prevence před nemocemi, které ji vyvolávají.
- V rámci ochrany před infekcemi dodržujte pitný režim a pijte aspoň 2,5 l vody za den.
- Vždy dodržujte dostatečnou intimní hygienu. Po sexu bez ochrany se vymočte a případně se hned osprchujte.
- Nejezte přesolené potraviny a minerální vody střídejte s čistou kohoutkovou vodou. Zabráníte tak hromadění minerálů, ze kterých se tvoří močové kameny.
- Před rakovinou se můžete chránit zdravým životním stylem se zdravou stravou, dostatkem pohybu a odpočinku. Zapomeňte na alkohol a tabák i jeho náhrady. Nevystavujte se toxinům ani průmyslovým chemikáliím.
Léčba krve v moči
Konkrétní léčba opět závisí od konkrétní příčiny hematurie. V případě infekcí dostanete předpis na antibiotika, která zabijí bakterie.
Hematurii způsobenou ledvinovými kameny vyléčí podávání léků, různé druhy ozařování nebo operace. Pomocí ultrazvukového záření lékař rozbije kameny na malé částečky, které pacient vymočí. Pokud jsou kameny veliké a nelze je rozbít zářením, lékař přes močovou trubici pronikne až do měchýře a močovodů pomocí ureteroskopu. Díky němu kameny lokalizuje a pomocí dalších nástrojů rozbije a vyjme z těla.
V případě zvětšené prostaty lékař předepíše léky (nejčastěji alfa-blokátory nebo inhibitory 5-alfa reduktázy), případně operaci.
Uznávám, že některé léčebné metody mohou znít odpudivě a nepříjemně, ale to by vás nemělo brzdit nechat se jít vyšetřit. Zvlášť pokud jste již krev v moči zaznamenali.
VIDEO (anglicky): Odstraňování močového kamene o velikosti 3×3 cm z měchýře
Jak bude lékař krev v moči diagnostikovat?
Až se s krví v moči zastavíte u lékaře, bude se vás ptát na množství krve, kterého jste si všimli, kdy se to stalo a jak dlouho stav trvá. Ptát se bude na frekvenci močení, zda pociťujete bolest a zda užíváte nějaké léky.
Lékař provede i hmatové vyšetření a odebere vám vzorek moči. Rozbor moči kromě krve zjistí také přítomnost bakterií, které vyvolávají infekci a hematurii.
Lékař může dále vyžadovat zobrazovací CT vyšetření, díky kterému „nahlédne“ dovnitř těla. Vyšetřovací možností je také cytoskopie. Během vyšetření lékař zavede do močové trubice nebo až do měchýře malou trubičku s kamerou na konci. Cílem je zjistit, zda močová trubice nebo měchýř nejsou poškozené a z rány do moči nevytéká krev.
Krev v moči a často kladené otázky FAQ
VIDEO (česky): Vyšetření krve v moči
VIDEO (anglicky): Časté příčiny krve v moči
Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba
INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI |
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ |
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ |
ČASTÉ MOČENÍ |
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE |
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE |
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ |
UROFLOWMETRIE |