Dyspareunie (bolest při sexu u muže a ženy). Jak dyspareunii léčit a užít si bezbolestný sex?

Dyspareunie je souhrnné označení pro bolesti při sexu nebo po něm. Bolesti mohou být akutní i dlouhodobé.

Dyspareunie je u muže i ženy definována jako opakující se nebo trvalá bolest genitálií a pánevní oblasti související se sexuální aktivitou. Může se objevovat i při masturbaci. Pro diagnózu dyspareunie musí tyto bolesti přetrvávat 3 měsíce nebo déle.

Dyspareunií trpí častěji ženy, protože mají složitější reprodukční soustavu. Během života nějakou míru sexuálních bolestí uvádí až 20% žen. Bolesti se nevyhýbají ani mužům.

Vysvětlím, proč bolesti vznikají a které partie nejčastěji postihují.

dyspareunie, bolest při sexu

 

Dyspareunie u ženy

Až 20% žen přiznává někdy v životě bolest během sexu. Příčina může být tělesná nebo duševní. Dyspareunie se může objevit těsně před, během nebo hned po sexu.

Ke gynekologovi se objednejte kdykoliv nějakou bolest během sexu pocítíte. Určitě nečekejte zmíněné 3 měsíce, které by sice dyspareunii potvrdily, ale oddálily by její řešení.

 

Příznaky ženské dyspareunie

Bolest může mít různé formy a různé stupně intenzity. Nejčastěji se projevuje:

  • bolestí pouze při penetraci pochvy (zasunutí penisu)
  • bolest při každém průniku do pochvy (erotická hračka, ruce, tampony)
  • silná bolest při přirážení
  • pálení a ostrá nebo tupá a nejasná bolest
  • pulzující bolest
  • bolest trvající dlouze po styku

 

Příčiny ženské dyspareunie

Ženská rozmnožovací soustava je složitější než mužská. Kvůli tomu existuje více míst, které mohou při sexu bolet.

Bolestivý sex může dokonce vyvolat i psychologická příčina, takže ne vždy jde o tělesný problém.

 

Vstupní bolest – bolest na vnější straně vaginy

 

Hluboká bolest – bolest v pochvě

Hlubokou bolest obvykle pocítíte při hluboké penetraci, a tedy během přítomnosti penisu, hračky či jiného předmětu v pochvě. Některé sexuální polohy bolest ještě více zhoršují.

 

Duševní faktory

Emoce mohou vyvolat bolest i pokud není postižena žádná tělesná část. Dyspareunii může vyvolat:

  • Psychologický problém: Úzkosti, deprese, strach, problém prožívat intimitu nebo celkové problémy ve vztahu. Vedou k nedostatku vzrušení, čímž vyvolají nepohodlí až bolest při sexu.
  • Stres: Dlouhodobý stres napíná svaly pánevního dna, což také vede k bolestem při sexu.
  • Negativní sexuální vzpomínky: I sexuální zneužívání a násilí v minulosti může vyvolat averzi na sex a bolesti během něj.

Pro odborníka může být obtížné zjistit, zda má dyspareunie souvis s duševními faktory. Pokud se lékařům nepovede najít tělesnou příčinu, je velmi vhodné zajímat se o pomoc psychologa. Strach z bolesti během sexu může ženu paralyzovat tak, že začne soulož odmítat úplně, čímž kromě postižené utrpí celý vztah i sexuálně neuspokojený partner.

 

Kdy s ženskou dyspareunií navštívit lékaře?

K lékaři, ideálně gynekologovi jděte při jakékoliv bolesti v intimní oblasti. Není bezpečné čekat 3 měsíce, které definují dyspareunii. I krátká bolest může mít závažnou příčinu, kterou je potřeba zjistit a ošetřit. Pokud bolest pociťujete, na gynekologii se objednejte ihned.

 

Jak lékař diagnostikuje dyspareunii u ženy?

Lékař se vás nejdříve zeptá, kdy vaše bolesti začaly, kde přesně je pociťujete, jak silné jsou a zda se objevují v každé sexuální poloze nebo s každým partnerem, pokud jich střídáte několik. Zároveň se zeptá na nemoci, které jste prodělala a na jejich léčbu nebo operace. Zajímat se bude o to, zda a kolik máte dětí a kdy jste porodila.

Dále si prohlédne vaginu, kde bude hledat známky úrazu, podráždění, infekce nebo anatomické abnormality. Jemným tlakem rukou na genitálie a pánevní svalstvo se pokusí bolest lokalizovat.

Pomocí vaginálního zrcadla (speculum) rozšíří poševní stěny a podívá se dovnitř. Upozorňuji, že kvůli dyspareunii vás tato vyšetření mohou bolet, proto vždy informujte lékaře, aby byl citlivější nebo některá vyšetření vynechal.

Pokud se lékaři pohledem nepovede zjistit bližší příčinu bolesti, může vás poslat na některé zobrazovací vyšetření (ultrazvuk, magnetická rezonance a pod).

 

Léčba dyspareunie u ženy

Léčba se vždy zaměří na konkrétní příčinu. Nechte se proto vyšetřit, aby lékař přesně věděl, na co se zaměřit.

 

Léky na dyspareunii

Pokud bolesti vyvolává infekce, lékař předepíše antibiotika. Ženám, kterých bolest způsobuje nedostatečná vaginální lubrikace, předepíše lékař krém s estrogenem, který si postižená natírá přímo na pokožku vaginy.

Střední až těžkou dyspareunii lze léčit lékem Ospemifen, který na vaginální výstelku působí podobně jako hormon estrogen. Může ale mít vedlejší účinky v podobě návalů horka, vzniku krevních sraženin či dokonce rakoviny děložní sliznice a mrtvice. Žádné léky nikdy neshánějte bez lékařského předpisu. Bolest zmírní i lék Prasteron, který se vkládá přímo do pochvy jednou denně.

 

Desenzibilizační terapie

Tento typ terapie snižuje citlivost vaginy a pochvy. Jde o sérii relaxačních cviků, které posilňují svalstvo pánevního dna a tlumí bolesti.

 

Sexuální terapie a poradenství

Terapie se zaměřuje na odstranění negativní emocionální reakce na sex. Může vyřešit vaše sexuální traumata z minulosti, ale také ty aktuální, pokud si nějaké právě prožíváte. Psychoterapeuta si můžete najít sama nebo si jej nechte doporučit praktickým lékařem. Dostupného specialistu vám může doporučit i zdravotní pojišťovna, takže se informujte u té své.

 

Jak si mohu od dyspareunie ulevit sama doma?

  • Komunikujte a bolest neskrývejte: Doma se s problémem určitě svěřte partnerovi, aby chápal, že vám některé sexuální polohy a erotické praktiky nejsou kvůli bolestem příjemné. Zjistěte, co ještě zvládnete a co už ne, abyste se sexu úplně nevzdala. Pokud jsou bolesti silné, dejte si sexuální přestávku do doby, než se jich zbavíte.
  • Najděte si vyhovující sexuální polohy: Pokud zažíváte bolest během přirážení, zkuste polohy, ve kterých jste nahoře vy. Budete si moct regulovat hloubku průniku, tempo a intenzitu.
  • Nikam nespěchejte: Pokud je vám sex nepříjemný, věnujte se předehře a poproste partnera, ať vás stimuluje ústy, doteky nebo hračkou. Delší předehra může podpořit vaginální lubrikaci. K průniku penisu přistupte až v momentu úplného vzrušení. Masírujte se společně a zkuste vzájemnou masturbaci.
  • Nakupte si lubrikační gely: Díky lubrikantu se penis nebo hračka mnohem snáze dostane do pochvy. Snížíte tak nepříjemné tření a tlak. Sex pro vás bude mnohem příjemnější. Pokud zároveň používáte erotické hračky, klikněte a vyberte si z nejlepších lubrikačních gelů na hračky.

 

Dyspareunie u muže

Aby byla dyspareunie muži diagnostikována, projevy se musí opakovat nebo trvat nepřetržitě až 3 měsíce. Do té doby se o dyspareunii nejedná, i když výsledná bolest může mít stejnou příčinu.

Bolesti při pohlavním styku hlásí 1 až 5% sexuálně aktivních mužů, kteří souloží nebo masturbují. To je mnohem nižší počet než u žen, ze kterých trpí bolestmi až 20%. Mužská statistika může být vyšší, ale ne všechny případy se povede zachytit právě kvůli mužské neochotě o problému mluvit.

Bolesti se objevují v oblasti genitálií a tedy na penisu, v šourku a varlatech nebo vnitřních orgánech reprodukční soustavy, často v prostatě a blízkém okolí. Ty muž pociťuje v pánevní oblasti. Bolestivá může být i ejakulace a dosažení orgasmu.

Stav je samozřejmě nepříjemný a muže dostává do rozpaků. Muži mají tu nevýhodu, že intimní problémy řeší s lékaři velmi neochotně, stydí se a bojí. Proto je lékaři často v plné míře nepřiznají a čekají, zda se bolest sama vytratí.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Bolest v penisu po sexu a pravděpodobné příčiny.

bolest penisu po sexu

 

Dělení mužské dyspareunie

Lékaři dělí dyspareunii u muže na 4 kategorie:

 

Izolovaná bolestivá ejakulace

Bolest při ejakulaci se může objevovat jako bolest a pálení přímo v penisu, v perineální oblasti (hráz) nebo v suprapubické oblasti (podbřišek). Tyto oblasti jsou bolestivé během ejakulace nebo hned po ní.

Bolest se projevuje náhle a může postihovat i varlata a žalud. Častá je bolest v hrázi (perineum). Častou příčinou bolestivé ejakulace je obstrukce v ejakulačním vývodu. Výronu semene brání nějaká překážka.

Ejakulace na základě erotické stimulace je pro muže přirozená a velmi příjemná. Pokud ji doprovází bolest, mužské sebevědomí může utrpět. Kvůli tomu může stav vyvolat až psychogenní erektilní dysfunkci, protože bolest bude muži bránit v touze po pohlavním styku. Sexu a ejakulace se začne bát a vyhýbat se jim.

ČTĚTE TAKÉ: Bolest při sexu u mužů a 6 častých příčin utrpení.

 

Chronická prostatitida a chronická pánevní bolest

Infekce a záněty prostaty a přilehlého okolí mohou vyvolat nepříjemné bolesti v oblasti pánve při pohlavním styku.

ČTĚTE TAKÉ: Prostatitida (akutní a chronická) – příčiny, příznaky, zkušenosti a rychlé metody léčby.

prostatitida

Lékařské příčiny mužské dyspareunie

Existují různé příčiny bolesti při sexu u mužů. Nejčastěji jde ale o tyto:

 

Jiné příčiny

Dyspareunii může vyvolávat i zhoršený duševní stav. Může se jednat o neshody ve vztahu, snížené sebevědomí a špatný obraz o sobě nebo sexuální zneužívání či jiné trauma v minulosti.

 

Jak lékař diagnostikuje dyspareunii u muže?

Bohužel neexistují žádné specifické diagnostické testy, které by mužskou dyspareunii s jistotou identifikovaly a potvrdily. Diagnostikuje se až na základě důkladného vyšetření a zjištění, jak dlouho se bolesti objevují.

Lékař musí provést komplexnější vyšetření, zvlášť pokud pacient nedovede ložisko bolesti přesně lokalizovat. Lékař proto vyšetří penis na přítomnost zakřivení, Peyronieho plaku, různých bulek a výrůstků, fimózy a zkrácené uzdičky.

Vhodné je vyšetřit i prostatu pro zjištění infekce a zánětu nebo zvětšení. Vhodné je provést vyšetření průtoku moči (uroflowmetrie), cystoskopii, sonografii podbřišku a další testy. Vždy dodržujte doporučení lékaře, který má o vašem stavu nejlepší přehled.

 

Léčba dyspareunie u muže

Léčba musí vždy zohledňovat základní příčinu. Při léčbě bolestivé ejakulace se využívají alfa-blokátory. Zlepšují také pohyb chámovodů po operaci tříselní kýly. V jiných případech je vhodnější operace, hlavně při Peyronieho nemoci, fimóze a zablokování pudendálního nervu.

Pokud bolesti nevyvolává fyzická příčina, léčbu lze delegovat i na psychologa.

Pokud máte zkušenosti s dyspareunií nebo kratší bolestí během sexu, podělte se s námi anonymně v komentáři. Nás v redakci i čtenáře zajímá, co bylo příčinou dyspareunie a jak se vám ji povedlo zvládnout. Děkujeme za komentář 🙂

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Bezbolestná ztráta panenství – na co všechno si dávat pozor?

bezbolestná ztráta panenství

 

2 Comments

  1. Jarmila 23.5.2023
    • Redakce Erekce.cz 29.5.2023

Leave a Reply