Motilita spermií označuje jejich pohyblivost a schopnost přirozeně dosáhnout ženské vajíčko. Motilita se vyjádřuje v procentech správně se pohybujících spermií (tzv. progresivní pohyb rovně směrem k vajíčku).
Motilita je jednou z důležitých vlastností „vítězných“ spermií. Proto je důležité mít jich co možná nejvíce. Platí, že čím je jich více, o to rychleji a snáz můžete oplodnit partnerku.
V článku vysvětlím, které vlivy motilitu spermií zhoršují a jaké kroky podniknout, abyste motilitu co nejrychleji zlepšil.
Které vlastnosti spermií jsou kromě motility důležité?
Zdravá a kvalitní spermie musí mít i další vlastnosti. Pokud by byla zdeformovaná, malá nebo příliš veliká, mohla by ztěžovat oplodnění a bezpečný vývoj dítěte i pokud by plavala rovně a rychle.
Dalšími důležitými vlastnostmi jsou:
- Objem ejakulátu: 2 až 5 mililitrů
- Celkový počet spermií: Podle Světové zdravotnické organizace WHO by měl normální ejakulát celkově obsahovat aspoň 40 milionů spermií. Z nich by aspoň 50 % mělo mít normální motilitu.
- Vitalita: Procento živých spermií
- Pohyblivost (motilita)
- Tvar a velikost (morfologie): Spermie nesmí být příliš veliká, malá ani zdeformovaná. Zároveň musí mít dlouhý a ohebný bičík. Normální a zhoršenou morfologii spermií podrobně vysvětluji v samostatném článku.
- Síla a schopnost spermie proniknout cervikálním hlenem přes děložní hrdlo a dosáhnout vajíčko
- Doba do zkapalnění: Ejakulát změní konzistenci z husté na kapalnou do půl hodiny
- Správná kyselost: pH mezi 7,2 až 7,8
- Správný počet chromozomů
Porucha kterékoliv z těchto vlastností může znemožnit spermii oplodnit vajíčko. Jde tedy o základní kritéria mužské plodnosti. Aktuálně mohou příčiny na straně muže přibližně za třetinu všech případů neplodnosti.
Typy pohybu spermií
Spermie se pohybují různě a jelikož jsou jich miliony, typy pohybu se mohou střídat.
- Progresivní motilita: Přímočarý pohyb ve velkých kruzích. Progresivně pohyblivých by mělo být aspoň 32 % všech spermií.
- Neprogresivní motilita: Spermie se pohybují, ale neplavou vpřed nebo plavou v malých kruzích.
- Celková motilita: Procento spermií s jakýmkoliv pohybem (progresivní i neprogresivní).
Zde se za pohyblivou považuje i spermie, která se „cuká“ na místě, ale neplave žádným směrem. To je neprogresivní motilita.
Spermie se „zmateným“ pohybem, která ale směruje kupředu, se považuje za progresivně pohybující. Progresivní pohyb je nezbytný pro dosažení ženského vajíčka.
Jaká motilita spermií je normální?
Za zdravou motilitu se považuje schopnost spermií pohybovat se progresivně kupředu rychlostí 25 mikrometrů za vteřinu. Rychlost a směr pohybu samozřejmě volným okem nezaznamenáte. Motilitu proto vyhodnocuje sexuolog pomocí vyšetření spermiogram.
Pokud je pohyb pomalejší, jde o poruchu asthenozoospermie nebo astenospermie. Tato porucha zahrnuje:
- pomalý pohyb pod 25 mikrometrů za vteřinu
- pomalý progresivní pohyb – spermie se sice pohybuje, ale nesměruje kupředu
- žádná motilita – spermie žije, ale nepohybuje se
MĚJTE PŘEHLED: Na spermiogram jsme do pražské sexuologické ambulance k MUDr. Luďkovi Danešovi, CSc. vyslali redaktora.
Progresivně pohyblivých měl bohužel pouze 20 % spermií, což spadá pod diagnózu asthenozoospermie. Klikněte a čtěte, jaké další hodnoty mu naměřili.
Příčiny snížené motility spermií
Existují různé faktory, které ovlivňují motilitu. Někteří muži mají slabou motilitu danou geneticky. Motilitu jiných mužů zhoršuje zdravotní stav a existující nebo doposud nediagnostikované nemoci.
Významnou roli hraje také životní styl a prostředí, ve kterém se muž dlouhodobě pohybuje.
Častou příčinou špatné motility je kouření. To škodí i ostatním vlastnostem spermií a snižuje jejich celkový počet. Riziková je každá cigareta, ale ve studii vědci upozorňují na množství více než 10 cigaret denně. Ideálně nekuřte vůbec.
Další poměrně běžnou příčinou jsou úrazy varlat a v oblasti pánve. Dále různé nemoci varlat jako varikokéla, spermatokéla nebo hydrokéla a také porucha sekrece žláz. Neprospívá ani sedavá práce a dlouhé sezení, zároveň jízda na kole a motorce nebo koni.
JE DOBRÉ VĚDĚT: Jak přestat kouřit pro zachování motility spermií a její podporu? Potěší se i vaše partnerka.
Jak se motilita spermií zjišťuje a vyšetřuje?
Kvalitní a zdravá spermie se pohybuje rychlostí 25 mikrometrů za vteřinu a v ejakulátu je jich aspoň 40 %
Pohyblivost a rychlost spermií zjišťuje sexuolog nebo jiný specialista pomocí vyšetření spermiogram. Pro přesné měření budou potřebné až 2 odběry vzorků.
Vzorek získáte zcela běžnou masturbací ve speciální diskrétní místnosti nebo na toaletě v ambulanci. Pokud muž z nějakého důvodu nechce nebo nemůže masturbovat u lékaře, může se domluvit, že vzorek přinese z domova. Doručit jej ale musí do 1 hodiny, protože později již nelze vlastnosti spermií správně měřit.
Motilita spermií je nízká, pokud vzorek obsahuje 40 nebo méně procent pohyblivých spermií (progresivně i neprogresivně).
Pomocí spermiogramu lékař zároveň posoudí celkové zdraví pohlavních orgánů a bezproblémovou ejakulaci.
Léčba snížené motility a podpora pohyblivosti spermií
Jako první krok doporučuji zařadit zdravější životní návyky. Zejména pak:
- pravidelně cvičit
- zdravě, pestře a čerstvě jíst
- udržet si díky tomu zdravou váhu
- přestat kouřit
- pít alkohol co nejméně
- nemít mobilní telefon v kapsách blízko varlat
- nepřehřívat varlata v saunách, v horkých koupelích, ve vyhřívaných sedadlech a podobně
Jako druhý krok doporučuji zařadit doplněk stravy pro podporu mužské plodnosti. Funkci varlat a tvorbu rychlých a kvalitních spermií podpoří české kapsle Blendea Man’s Vitality. Obsahují prospěšný vitamín C a D, zinek, hořčík, exrakt z macy a hroznových semen podporující normální funkce rozmnožovací soustavy.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích přímo na e-shopu Blendea.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 48 hodin a ihned můžete podpořit plodnost a motilitu spermií.
Pokud má špatná motilita zdravotní příčinu jako nízká hladina testosteronu či jiných hormonů, pomoct může hormonální terapie. Tu vždy předepisuje lékař. Pacientům se podává folikulostimulační hormon nebo lidský choriový gonadotropin. Nemoci varlat může vyřešit chirurgický zákrok. Zeptejte se na možnosti sexuologa, který slabou motilitu zjistí.
Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc
PhDr. Jana Müllerová | Nádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchov | terapieplagyn@seznam.cz +420 602889892 |
MUDr. Lukáš Bittner | Jankovcova 1569/2c, Praha | 800 203 233 Email: iscare@iscare.cz |
MUDr. Luděk Fiala | Poliklinika Mazurská, Praha 8 | 283 024 316 775 534 470 |
MUDr. Ondřej Trojan | Kartouzská 204/6, Praha | sexuologie@centrum.cz +420 222 363 555 |
MUDr. Hana Fifková | U Rajské zahrady 12 Praha 3 130 00 | hana@fifkova.cz +420 222 317 185 |
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava | 17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba | 597 373 209 |
PhDr. Jarmila Mayzlíková | Repinova 16, Ostrava | 724 242 423 mayzlikova@centrum.cz |
MUDr. Helena Reguli | Viniční 235, Brno | 533 306 206 773 649 411 |
SEXUOLOGIE - BRNO.cz | Sovova 7, 616 00, Brno | 731 031 627 |
Centrum Mediol | Na Šibeníku 26 779 00 Olomouc | 607 633 611 centrummediol@seznam.cz |
Tabulka sexuologických a urologických ambulancí ve větších českých městech. Motilitu spermií zjišťuje sexuolog na spermiogramu. Objednejte se přímo nebo se nechte doporučit od praktického lékaře.
Co jsme zjistili o motilitě spermií?
Různé faktory ovlivňují mužskou plodnost i kvalitu a motilitu spermií. Pokud jsou spermie zdravé, k otěhotnění může dojít i pokud jich je méně a mají horší pohyblivost. Pokud se to nedaří, pořád existuje možnost ženu oplodnit in vitro (lidově ve zkumavce) nebo spermie muži odebrat a dopravit je k vajíčku metodou intrauterinní inseminace IUI (zavedení spermií do děložní dutiny speciálním nástrojem). Spermie se zavádí přímo k vajíčku, takže se samy prakticky nemusejí pohybovat.
Poraďte se s lékařem v případě, že se vám ženu nepovedlo oplodnit po roce neúspěšné snahy bez kondomu a antikoncepce. Na test plodnosti je vhodné poslat také partnerku. Až lékař zjistí přesnou příčinu, doporučí nejvhodnější léčbu. V redakci Erekce.cz vám držíme pěsti 🙂
Motilita spermií a často kladené otázky FAQ
Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu