Zvětšená varlata způsobuje nejčastěji zánět jednoho nebo obou varlat či nadvarlat, ale zvětšení vyvolají i další příčiny. Délka zdravého varlete je přibližně 4 až 5 cm. Společně s varlaty se může zvětšit i šourek (latinsky scrotum) – kožní vak, ve kterém jsou varlata uložena. Zanítí se, oteče a zvětší svůj objem.
Varle často zvětšuje hromadění tekutiny v jeho blanitém obalu. Hromadit se může i v jiných částech šourku. Zvětšené, nateklé ani bolestivé varle nemusí hned prokazovat rakovinu, takže pokud vás nyní bolí, vůbec se nelekejte předčasně, ale vyšetření nepodceňujte. Rakovina varlat je nebezpečná, ale obvykle se neprojevuje akutní bolestí.
V článku se podíváme na běžné příčiny zvětšení varlat nebo šourku a vysvětlíme, jak se úrazy a nemoci léčí.
Pociťujete právě nesnesitelnou bolest varlete? Zajděte na úrazovou pohotovost, kde vám proti bolesti podají léky. Určitě nečekejte, že silná bolest zmizí sama, protože se můžete trápit dlouhé hodiny, varle dokonce poškodit a ohrozit plodnost.
Běžné příčiny zvětšení varlat
- úraz a poškození varlete nebo šourku
- edém – hromadění tekutiny ve varleti a blízkém okolí
- hydrokéla – nahromadění tekutiny pod blanitým obalem varlete vyvolávající tlak a bolest
- torze varlete – protočení kolem cévní stopky a zablokování prokrvení
- spermatokéla (epididymální cysta) – tekutinou naplněný útvar v nadvarleti
- tříselná kýla – průnik měkké tkáně břicha do oblasti třísel
- varikokéla – rozšíření žil varlete, lidově křečové žíly ve varleti nebo šourku
- zánět a infekce varlat (orchitida) nebo nadvarlat (epididymitida)
- méně často rakovina varlat
Tyto příčiny mohou kromě varlat zvětšovat i šourek. Varlata leží přímo v šourku, takže pokud jsou zanícená, zánět se může na šourek přenést zevnitř. Zároveň pokud se šourek poškodí úrazem, oteče a přítomné bakterie mohou postupovat dále k varlatům. Šourek a varlata jsou tak vzájemně propojené a zvětšení na nich můžete pozorovat současně.
Šourek může zvětšit i „nevinný“ zarostlý chloupek. Ten vrůstá až do kůže, kde se vlasový folikul zanítí a způsobí otok a zvětšení šourku. Tento stav není nebezpečný pro varlata. Zarostlý chloupek lze opatrně vyjmout pomocí jehly a pinzety.
MĚJTE PŘEHLED: Varlata jsou málokdy stejně veliká a rozdíl obvykle nepředstavuje problém, pokud nejde o náhlé a bolestivé zvětšení jednoho z nich.
Proč je tomu tak vysvětlujeme v článku Jedno varle větší než druhé je obvykle normální. Které příčiny ale jsou rizikové?
Hydrokéla (vodní kýla)
Kolem varlete se hromadí tekutina, která jej zvětšuje
Hydrokéla je stav hromadění tekutiny pod blanitým obalem varlete. Obvykle stav není zdraví nebezpečný, ale tekutina může způsobit zvětšení varlat, tlak a pocit tíhy. Varle se také zvětší.
Hydrokéla se může objevit u chlapců i starších mužů.
Příznaky hydrokély:
- bolest nemusí být přítomna
- otok a zvětšení varlete
- zakulacený tvar
- postižená může být pouze jedna nebo více stran varlete
Lékař může v rámci vyšetření použít zdroj světla, aby prosvítil šourek. Pokud světlo projde skrz šourek a podezřelou část varlete, oblast je naplněna tekutinou a jde o hydrokélu. Pokud by byl na varleti tuhý útvar, přes který světlo neprojde, může se jednat o nádor, a tedy rakovinu varlat.
Léčba hydrokély:
Hydrokéla může zmizet sama od sebe a u mladých kluků se tekutina vstřebá do těla. U dospělých mužů je někdy potřebný zákrok chirurga, který pomocí drobného řezu otevře šourek a tekutinu z varlete odsaje.
MĚJTE PŘEHLED: Hydrokéla (vodní kýla na varleti): Obvykle neškodná, ale nepříjemná porucha.
Orchitida (zánět varlete)
Zanícené varle otéká a zvětšuje se
Zánět varlete vzniká po infekci, která se k varleti může dostat přes močové cesty. Z varlete se zánět může přesunout i na nadvarle, takže vzniká vzájemná kombinace zánětů (epididymoorchitida).
Zánět vyvolává otok a zvětšení jednoho nebo obou varlat. Nejčastější příčinou jsou viry a bakterie (příušnice) a pohlavně přenosné nemoci jako chlamydie a kapavka.
Příznaky orchitidy:
- zvětšení postiženého varlete
- otok šourku
- bolest varlete
- citlivost na dotek v postiženém místě a blízkém okolí
- bolest v tříslech
- výtok z penisu
- symptomy podobné nachlazení – horečka, zimnice, nevolnost
- krev ve spermatu (hematospermie)
- problematická ejakulace
- bolest během močení, sexu nebo masturbace
Léčba orchitidy
Je důležité rychle se zbavit jak infekce, tak zánětu, aby neohrožovaly kondici varlete. Lékař (konkrétně urolog) provede ultrazvuk varlat a vyžádá si vzorek moči pro analýzu bakterií.
V rámci léčby předepíše antibiotika v případě bakteriální infekce, léky proti zánětům a léky proti bolesti.
Rakovina a nádorem způsobené zvětšení varlat
Na varleti roste nádor, který jej zvětšuje
Rakovina varlat je z uvedených komplikací méně častá, může ale postihnout muže v kterékoliv fázi života. Statisticky je nejčastější u mladých mužů mezi 25 až 35 lety, dále pak mezi 55 až 65 lety. Typů nádoru varlat je více a jsou různě agresivní. Kvůli tomu se i různě projevují a celková zátěž závisí od typu nádoru a na tom, v jakém stadiu se jej povede zachytit.
Příznaky rakoviny varlat:
Hlavním příznakem je přítomnost pevného, často nebolestivého cizího útvaru na varleti. Upozorňujeme, že nádor varlete může být v mnoha případech i nezhoubný, ale jakýkoliv podezřelý útvar je potřebné ihned nechat zkontrolovat lékařem.
Pro potvrzení rakoviny lékař provede biopsii varlete, což je odběr malého vzorku podezřelé tkáně tenkou jehlou. Vždy jděte na urologii, a pokud urologa neznáte, nechte se k němu doporučit vaším praktickým lékařem.
Léčba rakoviny varlat:
Léčba se vždy přizpůsobuje míře rozšíření rakovinné tkáně. Menší ložiska lze léčit podáváním léků nebo ozařováním. Pokud je rakovina velmi rozšířená, je často nutné odebrat celé postižené varle.
Z varlat se rakovina může zároveň šířit do celého těla, proto musí onkolog důkladně sledovat celkový stav a zaměřit léčbu na postižená a ohrožená místa.
PODROBNĚ jsme o rakovině prostaty, léčbě a projevech psali v článku Rakovina varlat – vytrvalý a zákeřný nepřítel.
Spermatokéla a epididymální cysta (cysty na nadvarleti)
Cysty na nadvarleti zvětšují celkovou velikost varlete
Obě poruchy postihují nadvarle a tedy útvar na vrchní a zadní části varlete, který uchovává spermie. Obě poruchy na nadvarleti vytvoří cystu. Při spermatokéle tato cysta obsahuje spermie, při epididymální cystě obsahuje tekutinu bez spermií.
Epididymální cysta vzniká obvykle po úrazu nadvarlete nebo po vasektomii (přerušení chámovodů pro mužskou sterilizaci), vlivem infekce a zánětu (epididymitida) nebo zcela bez příčiny.
Příznaky a léčba:
V mnoha případech muž o problému netuší, protože může způsobovat pouze mírné nebo žádné příznaky. Často jsou nebolestivé a zvětšení varlat není výrazné.
Pokud cysty narostou do nepohodlných rozměrů a začnou bolet, léčba spočívá v drobné operaci a odstranění cysty přes drobný řez v šourku.
Torze varlat (protočení varlete)
Torze varle přiškrtí a natékáním se zvětší
Torze je zkroucení a protočení varlete, respektive provazce (cévní stopky), který do varlete a tkáně šourku přivádí krev. Torze je závažný stav, který výrazně ohrožuje zdraví varlete. Během nehody do varlete neproudí krev, kvůli čemu může odumřít.
Torze se může objevit prakticky kdykoliv, protože varleti k protočení kolem osy stačí jeden nesprávný pohyb nebo úraz. Torze postihuje nejčastěji mladé kluky nebo sportovce, kteří jsou často v pohybu. Stejně tak může k torzi dojít během akčnějšího sexu nebo pří jízdě na kole, motorce nebo když si pouze nesprávně sednete.
Příznaky torze varlete:
- silná až nesnesitelná bolest postiženého varlete (bolest může vyvolat žaludeční nevolnost až zvracení)
- nateklý a zarudlý šourek na postižené straně
- zduřelé a nateklé varle
- změna polohy varlete v šourku – může se vytáhnout o něco výše
- krev ve spermatu
Léčba torze varlete
Torze vyvolá silnou bolest, která vás jistě povede do úrazové ambulance. Varle je potřeba otočit zpátky, aby se zprůchodnila cévní stopka a varle se znovu prokrvilo.
Torze může být úplná nebo částečná, přičemž úplná je velmi nebezpečná a varle kvůli ní může odumřít. Lékař může závažnost zjistit pomocí ultrazvukového vyšetření pro zjištění, zda a v jaké míře přes stopku protéká krev.
Lékař se může snažit varle napravit ručně pohmatem přes kůži šourku, ale obvykle provede malý řez přes kůži šourku a provede drobný zákrok. Varle lze zachránit, pokud se torzi povede zvrátit do 6 hodin. Pokud se to nepovede, odumře a v tom případě musí lékař celé varle odebrat (zákrok se nazývá orchiektomie varlat).
VÍTE, že varlata se můžou i zmenšovat (tzv. atrofovat)? Stav podrobně rozebíráme v článku Zmenšování varlat (atrofie varlat): Proč se varlata scvrkávají a jak se chránit?
Léčba zvětšení varlat a otoku
Opět zdůrazňujeme, že domácí léčba a babské rady pravděpodobně nepomohou. Pouze lékař umí přesně zjistit, proč se varle zvětšilo a nastavit účinnou léčbu. V článku jsme jmenovali pouze časté příčiny, ale stav posoudí pouze lékař, konkrétně urolog. Určitě se ihned objednejte na vyšetření varlat. Ambulance ve velkých městech najdete v tabulce níže.
K lékaři je rozumné zajít i pokud vás zvětšená varlata nebolí. Nebolestivé zvětšení může způsobovat rakovina, kterou je potřeba začít ihned léčit.
Pokud vás varle nyní bolí, je nateklé a zvětšené, než se dostanete k lékaři, otok a bolest můžete snížit:
- přikládáním studených obkladů (led v sáčku zabalený do ručníku, lahev se studenou vodou)
- podkládáním šourku předmětem, aby se nedotýkal podkladu a vnitřku stehen
- nošením volného a prodyšného prádla a oblečení
- nošením suspenzoru, pokud nějaký máte
- vyhýbáním se zvedání těžké váhy a sportovní aktivitě
Tyto rady jsou pouze pro snížení akutní bolesti. Určitě by vás ale neměly odradit od návštěvy urologa.
Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc
PhDr. Jana Müllerová | Nádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchov | terapieplagyn@seznam.cz +420 602889892 |
MUDr. Lukáš Bittner | Jankovcova 1569/2c, Praha | 800 203 233 Email: iscare@iscare.cz |
MUDr. Luděk Fiala | Poliklinika Mazurská, Praha 8 | 283 024 316 775 534 470 |
MUDr. Ondřej Trojan | Kartouzská 204/6, Praha | sexuologie@centrum.cz +420 222 363 555 |
MUDr. Hana Fifková | U Rajské zahrady 12 Praha 3 130 00 | hana@fifkova.cz +420 222 317 185 |
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava | 17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba | 597 373 209 |
PhDr. Jarmila Mayzlíková | Repinova 16, Ostrava | 724 242 423 mayzlikova@centrum.cz |
MUDr. Helena Reguli | Viniční 235, Brno | 533 306 206 773 649 411 |
SEXUOLOGIE - BRNO.cz | Sovova 7, 616 00, Brno | 731 031 627 |
Centrum Mediol | Na Šibeníku 26 779 00 Olomouc | 607 633 611 centrummediol@seznam.cz |
Existuje riziko kvůli zvětšení varlat?
Ano, určitě existuje. Varlata produkují spermie a mužský hormon testosteron. Jakékoliv jejich poškození může produkci oslabit nebo zcela zastavit, kvůli čemu se zhorší plodnost a vzniknout může až neplodnost. Nedostatek testosteronu zároveň oslabuje celkové zdraví, mění i vzhled muže, oslabuje erekci a sexuální libido a má pouze negativní dopady. Zajímat se o zdraví a kondici svých varlat je velmi zodpovědné.
DOPORUČUJEME: Pravidelné samovyšetření varlat pro bezpečnostní účely, a to i pokud nejsou právě zvětšená ani bolestivá.
Zvětšení varlat a často kladené dotazy FAQ
Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu