Astaxanthin je aktuálně velmi žádaný a doplňky s ním užívá pořád víc lidí. Mnohé prospěšné účinky jsou dobře známé, ale existují i takové, které se vědcům zatím nepovedlo dokázat na lidech. Seřadili jsme zatím potvrzené účinky z autoritativních zdrojů.
V článku jmenujeme účinky astaxanthinu na lidech potvrzené odbornými studiemi, a tedy ne na zvířatech ani ve zkumavce (in vitro).
Doplňků s astaxanthinem jsou dnes v prodeji desítky. Doporučujeme vždy dodržovat doporučené dávkování konkrétního výrobku.
Co je astaxanthin?
Astaxanthin je pigment se silnými antioxidačními vlastnostmi. Patří mezi karotenoidy. Vyskytuje se v řasách, rybách a mořských plodech, kterým dodává typicky růžovou až červenou barvu.
Astaxanthin v přirozené formě získáte právě konzumací ryb a mořských plodů, výrobků z řas, ale i kvasnic. Zdravý jídelníček s dostatkem asthaxanthinu by běl být bohatý na tyto potraviny. Jelikož v Česku konzumujeme poměrně málo ryb, pro lidi je jednodušší získat vysoké dávky astaxanthinu právě z doplňků stravy.
Astaxanthinu se přisuzuje více zdravotních účinků, zejména kvalita a zdraví pokožky, vyšší fyzická vytrvalost, zdraví srdce a pevnost kloubů. Z těchto účinků v největší míře těží sportovci pro zvýšení výkonu a rychlejší úlevu od bolesti a namožení svalů, kloubů a kostí.
Potvrzené účinky astaxanthinu
Astaxanthin je pigment rozpustný v tucích. Zdroje v potravinách tuk obsahují, takže asthaxanthin se do těla bezpečně vstřebá. Své recepty obohaťte rostlinným nebo živočišným tukem. Při užívání doplňků stravy myslete na dostatek tuku v jídelníčku, abyste z doplňku přijali dostatek astaxanthinu.
Silné antioxidační vlastnosti
Astaxanthin je silný antioxidant a většina jeho prospěšných účinků těží z této vlastnosti. Astaxanthin a další karotenoidy pomáhají tělu odolávat negativním účinkům volných radikálů a oxidačnímu stresu.
Co jsou volné radikály, před kterými nás antioxidant astaxanthin chrání?
Volné radikály jsou nestabilní atomy, které poškozují buňky, urychlují stárnutí a způsobují některé nemoci. Když je volných radikálů mnoho, způsobují tzv. oxidační stres.
Aby organismus fungoval správně, antioxidanty a volné radikály musí být v rovnováze. S dostatkem antioxidantů lze oxidační stres poškozující buňky zmírnit a bránit tak vzniku buněčného poškození, některých nemocí a zhoršení zdravotního stavu.
Zdraví a mladistvost pokožky
Astaxanthin lze užívat vnitřně jako doplněk a zároveň přímo na pokožku v různých druzích kosmetiky. Dostupná studie zjistila, že kombinace doplňků a kosmetiky pomohla vyhladit vrásky, zmenšila stařecké pigmentové skvrny na kůži a udržela dostatečnou vlhkost pokožky. Zároveň pomáhá chránit pokožku před škodlivým UV zářením. Hromadí se ve vrstvách kůže, chrání ji a snižuje podráždění a poškození, které ultrafialové záření vyvolává.
Podobných výsledků dosáhli ženy i muži. Studií je ale pořád málo a je jich zapotřebí více. Výrobky pro péči o pleť s astaxanthinem nakoupíte v lékárnách nebo drogeriích.
Podpora plodnosti mužů
Astaxanthin působí pozitivně na mužskou plodnost. Studie 3 měsíce sledovala 30 mužů, kteří trpěli neplodností. Užívání vysokých dávek astaxanthinu zlepšilo vlastnosti jejich spermií, a to celkový počet a pohyblivost (motilitu). Studie se ale účastnilo málo mužů, takže probíhají další.
Podpora imunitního systému
Astaxanthin podporuje imunitu díky aktivaci bílých krvinek, které napadají cizí a nežádoucí buňky v organismu. Zlepšuje imunitní odpověď organismu. Imunitní buňky zároveň pracují rychleji a účinněji odstraňují hrozby, které mohou škodlivé buňky v těle napáchat.
Potenciál pro podporu léčby rakoviny
Podle studie má astaxanthin krátkodobý i dlouhodobý potenciál v rámci léčby rakoviny prsu, kdy snižuje a zpomaluje růst rakovinných buněk v prsu. Tento účinek mají opět jeho silné antioxidační vlastnosti, které pomáhají chránit buňky před poškozováním.
Astaxanthin se zatím v rámci léčby různých druhů rakoviny běžně nepoužívá a příčinou jsou pravděpodobně příliš vysoké náklady na jeho získávání.
Které účinky astaxanthinu nejsou dostatečně podložené?
Lidé astaxanthin užívají z mnoha důvodů, bohužel jde často pouze o neprokázaná tvrzení a sliby prodejců. Astaxanthin neléčí ani nechrání před Alzheimerovou nemocí, nechrání před přirozením stárnutím pokožky, nezbavuje bolesti svalů kvůli nadměrné zátěži ani nijak výrazně nezvyšuje sportovní výkon.
V určité míře má astaxanthin příznivý vliv na zdraví, ale nelze mu přisuzovat vlastnosti, které zatím nepotvrdily studie na lidech. Mnohé výsledky se projevily zatím pouze u zvířat nebo při výzkumu na buňkách ve zkumavce.
- Studie na potkanech prokázala lepší využití mastných kyselin ze stravy pro podporu vytrvalosti a ochranu před opotřebením svalů a kostí. Studie na lidech nepotvrdila, že by doplňky s astaxanthinem pomohly ochránit svaly před poškozením kvůli cvičení.
- Studie na potkanech s vysokým krevním tlakem zjistila, že astaxanthin zlepšil tloušťku a pružnost tepen. Předpokládá se, že astaxanthin může chránit před nemocemi srdce a zvýšenou hladinou cholesterolu, ale dostatečné studie na lidech zatím chybí.
- Za zatím neprůkazné se považuje tvrzení, že astaxanthin snižuje záněty kloubů a pomáhá v boji proti artritidě a syndromu karpálního tunelu.
Až budete astaxanthin nakupovat, doporučujeme informovat se u prodejce, zda slíbené účinky dovede doložit. Nelze očekávat, že by vás astaxanthin vyléčil z nemocí nebo zabránil před jejich vznikem a zhoršováním. Jde pořád o doplněk stravy bez lékařského předpisu, a tedy i bez kontroly lékaře.
Nežádoucí vedlejší účinky astaxanthinu
Asaxanthin v přirozené formě a bezpečném množství ve stravě je bezpečný a nepředstavuje zdravotní riziko.
Formou doplňků se za bezpečné množství považuje 4 až 18 miligramů za den po dobu přibližně 12 týdnů. Čtěte etikety výrobků a ověřte si, zda denní dávku nepřekračujete. Zatím není jasné, zda je užívání bezpečné pro těhotné a kojící ženy. Těmto ženám se proto astaxanthin nedoporučuje a příjem by měl být přirozený pouze v potravinách.
V rámci vedlejších účinků se může objevit žaludeční nevolnost a bolesti břicha, červená barva stolice nebo zrychlené pohyby střev a průjem.
Bezpečná dávka je 4 až 18 mg astaxanthinu denně. Doporučená denní dávka zatím nebyla stanovena.
Kdy není vhodné astaxanthin užívat?
Astaxanthin může snižovat krevní tlak a není vhodné užívat jej společně s léky na krevní tlak.
Lidé s alergií na ryby a mořské plody by si měli dávat pozor na astaxanthin v přirozené podobě z ryb nebo droždí. Silnými zdroji je hlavně losos, pstruh, pražma, krevety, krab, rak a řasy. Alergii může vyvolat i menší množství astaxanthinu v jiných potravinách.
Astaxanthin a často kladené otázky FAQ
DÁLE ČTĚTE: Antioxidant vitamín E – nevyhnutnost pro propustnost cév, pevnou erekci, dobré libido a správnou spermatogenezi.