Alkohol a plodnost: Pijte maximálně 1 dávku denně, ideálně vůbec, množte se a mějte zdravé děti

Alkohol prokazatelně zhoršuje mužskou i ženskou plodnost. Také ohrožuje zdraví a vývoj budoucího dítěte, které zřejmě plánujete. Problémem je nárazové pití velkého množství alkoholu i každodenní popíjení. Těžký alkoholismus škodí plodnosti nejvíce.

Mužům alkohol zpomaluje spermie a snižuje hladinu testosteronu, u žen oslabuje tvorbu zdravých vajíček a způsobuje hormonální nerovnováhu. Alkohol snižuje sexuální libido, kvůli čemu může slábnout snaha pokoušet se o dítě. Kvůli alkoholu se mohou lidé stát i zcela neplodní.

Za bezpečnou pro plodnost a celkové zdraví se považuje maximálně 1 dávka alkoholu za den, a tedy jedno pivo, jedna sklenice vína nebo jeden panák kvalitního destilátu. Během snahy otěhotnět, zplodit dítě a kojení nepijte vůbec.

Článek vysvětlí souvislosti, proč je alkohol pro plodnost tolik nebezpečný. Zároveň poradíme, jak přestat pít alkohol navždy.

alkohol a plodnost

 

Kolik alkoholu snižuje mužskou plodnost?

Za nadměrné pití se u mužů považuje 14 a více jednotek alkoholu za jeden týden. Jedna dávka je jedno pivo, sklenka vína, nebo panák tvrdého alkoholu. V Česku se mnohem častěji pije nárazově (5 a více dávek alkoholu za 3 hodiny) a časté je také soustavné každodenní pití a těžké pití mnohem více dávek.

Alkohol poškozuje spermie. Snižuje jejich počet, takže jich nemusí být dost pro rychlé a bezproblémové oplodnění partnerky. Zároveň spermie zpomaluje (snižuje jejich motilitu), takže spermie nemusí dosáhnout vajíčko.

Zajímavé ale je, že celková abstinence je spojená se zhoršenou kvalitou spermií. Zároveň muži, kteří vůbec nepijí, mohou trpět jinou závažnou nemocí a užívat léky, které s alkoholem nelze kombinovat. Jak nemoci tak některé léky mohou plodnost snižovat. Za bezpečné množství lze považovat maximálně 5 jednotek alkoholu za týden nebo 1 denně. Alkoholické nápoje jako pivo a víno obsahují spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů, které spermie potřebují pro vývoj.

 

Jak alkohol zhoršuje mužskou plodnost?

Alkohol u muže:

U mužů alkohol snižuje počet spermií, zhoršuje jejich pohyblivost a správný tvar. Ohrožuje tak oplodnění, a zároveň vývoj zdravého dítěte.

Pro podporu mužské plodnosti zdravě jezte, často se hýbejte, nemějte zlozvyky, vyhýbejte se stresu, nepijte alkohol a nekuřte, dodržujte pravidelné lékařské prohlídky.

Škodlivé je i kouření tabáku nebo marihuany, které pití alkoholu často doprovází. Dobrou zprávou je, že zhoršení plodnosti kvůli alkoholu je obvykle vratné a tvorba zdravých spermií se může po několika měsících obnovit. Je ale potřeba s pitím přestat.

TIP PRO PODPORU MUŽSKÉ PLODNOSTI:

Rostlinné kapsle Blendea Man’s Vitality pro plnoleté muže, kteří potřebují přirozeně podpořit produkci, počet a kvalitu spermií.

Blendea Man's Vitality

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky přímo na e-shopu. V případě objednávky můžete již za 2 dny začít s cílenou podporou plodnosti. Zároveň omezte pití na minimum.

 

Jak alkohol zhoršuje ženskou plodnost?

Alkohol škodí i ženské plodnosti. Žena si musí dávat na alkohol pozor i po otěhotnění a během kojení.

Alkohol u ženy:

Velmi nebezpečné je pití alkoholu během těhotenství. Každopádně vám věříme a přejme, ať se alkoholu i s partnerem vzdáte ještě před snahou o otěhotnění a dítě bude bezpečně růst a vyvíjet se 🙂

Poradíme, jak přirozeně zvýšit plodnost. Čtěte podrobné články:

Podpora plodnosti muže: 16 kroků, které z vás udělají silného, pohledného a zdravého tatínka a Podpora plodnosti ženy: 20 rad pro otěhotnění do půl roku. Navíc budete zdravá, vitální a vždy veselá.

 

Jak pití rodiče škodí dítěti?

Pořád píšeme o zdraví budoucích otců a matek, kteří pijí alkohol, ale významné zdravotní riziko hrozí i dítěti, které plánujete.

Pití během snahy o dítě a zvlášť pití žen v těhotenství zvyšuje riziko tzv. fetálního alkoholového syndromu (FAS). Většina jeho vlivů dítě ovlivňuje po celý život. Nepít alkohol je proto zodpovědné, protože tyto chvilky zábavy a opojení mohou dítěti zkazit celý život. Uvažujte proto zodpovědně.

poruchy růstu – dítě má problémy s vývojem poruchy chování, ADHD (hyperaktivita), dítě může být nezvladatelné
nízká porodní váha – novorozenec je malý a slabý nedostatečně vyvinutá hlava a mozek
poruchy srdce a cév, které zhorší celkové zdraví ochablost a slabost svalů, slabé klouby
deformace obličeje, kvůli kterým má dítě viditelné postižení poruchy pohyblivosti a motoriky
mírná až střední mentální retardace problémy se sluchem a zrakem

Tabulka důsledků fetálního alkoholového syndromu

VIDEO: 6leté děvče s fetálním alkoholovým syndromem

 

Kdy se s plodností obrátit na lékaře?

Mužskou plodnost vyšetří sexuolog na vyšetření spermiogram. Použít lze i domácí test plodnosti, který ale nezjistí všechny důležité vlastnosti spermií. Plodnost ženy vyšetří gynekolog. Doporučit vás může i praktický lékař, takže se u něj nestyďte zeptat na možnosti.

Pokud jste uznali, že máte problém s alkoholem a nevydržíte bez něj, zapojte odvykací tipy z našeho článku nebo se ihned spojte s Národní linkou pro odvykání (tel. 800 350 000). Dostanete odbornou a bezplatnou pomoc, abyste se co nejrychleji mohli plně věnovat plánování miminka.

Lékař oběma partnerům doporučí prospěšné změny životosprávy, ale hlavně doporučí nepít vůbec. Celkové zdraví je základem spolehlivé plodnosti. Pokud jste doposud pili nadměrně, často nebo nárazově velká množství, omezte alkohol na minimum a nepijte.

 

Jaké je nadměrné pití alkoholu, které škodí plodnosti?

dávka alkoholu bezpečná pro plodnost

Pro muže i ženy je bezpečná 1 dávka alkoholu za den. Ženy by během snahy o početí a těhotenství neměly vůbec pít.

Že si občas nalijete skleničku vína či otevřete pivo neznamená, že pijete nadměrně. Ne každý má tak silné sebezapření, že by k alkoholu už nikdy nepřičichl. Co tedy vnímáme jako nadměrné pití?

  • pro muže je těžké pití víc jak 15 dávek alkoholu za týden
  • za nebezpečné nárazové pití se u muže považuje 5 dávek alkoholu za přibližně 3 hodiny
  • pro ženy je těžké pití nad 8 dávek alkoholu týdenně
  • za nárazové pití u žen považujeme 4 a více dávek za 3hodinový úsek
  • v Česku lidé pijí nárazově v průměru 4x za měsíc, někdy i více a nemají problém vypít nad 8 dávek alkoholu za jeden „zátah“
  • mnozí z nich překvapivě nejsou závislí na alkoholu a nelze je klasifikovat jako alkoholiky

Během nárazového pití lidé často vypijí mnohem více alkoholu, než když pijí pouze jednu nebo několik dávek denně. Nárazové pití je pro plodnost často mnohem nebezpečnější a představuje silnou zátěž pro celé tělo.

KOLIK JE JEDNA DÁVKA ALKOHOLU?

Půllitr piva, radlera nebo cideru, 2 dcl sklenka vína, panák tvrdého alkoholu. Možná pijete nápoje se sníženým množstvím alkoholu, ale člověk má tendenci vypít v nich stejné nebo i větší množství alkoholu, protože zvládne vypít více.

 

Jak pít zodpovědně a umírněně?

  • pro muže je bezpečné množství maximálně 2 dávky za den, ideálně pouze jedna nebo žádná
  • za bezpečné množství se u žen považuje 1 dávka alkoholu za den
  • ideálně nepijte vůbec
  • pokud pijete, pijte pouze občas v malé dávce
  • alkohol vnímejte spíše jako pochoutku k dobrému jídlu nebo za odměnu po sportovním či jiném výkonu
  • lidé pod 18 let nesmějí pít vůbec
  • určitě nepijte během snahy o dítě ani během těhotenství a kojení

Určitě si vyzkoušejte iniciativy jako Suchý únor a přidejte klidně i další měsíce bez alkoholu. Prospějete nejen plodnosti a šancím na početí, ale také celému fyzickému a psychickému zdraví.

Nevíte si rady s alkoholem a potřebujete odborně poradit? Poraďte se na Národní lince pro odvykání.

Služba je bezplatná pro všechny lidi starší 15 let. Poradit se lze mailem nebo telefonicky (všední dny mezi 10 – 18 hod.). Zároveň vám pomohou, pokud rizikově pije někdo z vašeho okolí a chcete mu pomoct.

Mail poradte@chciodvykat.cz, bezplatná linka 800 350 000, Facebook, Instagram.

 

Jak přestat pít?

Kdykoliv je vhodná doba dát sbohem alkoholu. Pokud nejste alkoholik, a tedy závislý na alkoholu, zbavit se jej můžete i vlastní pevnou vůlí, snahou a vytrvalostí. Pamatujte, že v sázce je kromě plodnosti a zdraví budoucího dítěte i vaše celkové zdraví.

Alkohol zvyšuje krevní tlak, způsobuje trávící potíže, nemoci a poškození srdce a cév, nemoci jater, různé druhy rakoviny (ústa, slinivka, žaludek, tlusté střevo), únavu a problémy se spánkem, oslabuje imunitu, zhoršuje alergie a ovlivňuje i duševní stránku a chování.

 

Uvědomte si svůj cíl a motivaci

  • Pokud je cílem narození zdravého dítěte, myslete na něj vždy, když vás popadne chuť napít se.
  • Pokud je to zlepšení zdraví, motivujte se lepšími pocity z vlastních úspěchů.
  • Pokud je to hubnutí, myslete na ztracenou váhu, kterou nechcete zpět.
  • Pokud je to úspora peněz, potěšte se lepším stavem účtu nebo se za ušetřené peníze odměňte jinak, než alkoholem.

Mít cíl a myslet na něj je důležité, aby bylo vzdávání se alkoholu jednodušší a měli jste z něj radost.

 

Poznejte spouštěč pití a vyhýbejte se mu

Pokud vás do pití nutí okolí, najděte si jiné známé. Pokud pijete sami doma, snažte se zaměstnat domácími pracemi nebo koníčky.

Snažte se pochopit, jaké myšlenky, lidé nebo události ve vás spouštějí myšlenky napít se a snažte se myslet na něco jiného nebo se zaměstnejte novou aktivitou.

 

Pití zmírněte

Nikdo vám nepřikáže vypít litr vína ani 8 piv na jedno posezení. Nemusíte pít tak rychle ani taková množství. Naučte se popíjet pomaleji, nakupte si méně alkoholu, případně druhy s nižším obsahem alkoholu. Alkohol střídavě zapíjejte vodou, takže nevypijete tolik.

 

Naučte se alkohol odmítnout

Alkohol je v Česku oblíbenou společenskou událostí a setkání známých se točí jenom kolem něj. Vy ale nejste povinní tyto „tradice“ dodržovat. Alkohol slušně odmítněte nebo si dejte pouze jednu příležitostní skleničku. Pokud okolí nebude vaše rozhodnutí respektovat, z události můžete kdykoliv odejít. Nikdo vás nebude držet tam, kde být nechcete.

 

Alkohol omezujte postupně, pokud to jinak nejde

Má to smysl hlavně pokud za den vypijete víc dávek alkoholu a nedaří se vám přestat ze dne na den. Při každém pití se snažte vypít o něco méně než naposledy. Postupné snižování dávek vás po několika týdnech či měsících bude motivovat omezit alkohol úplně.

 

Najděte si nový oblíbený nápoj

Alkohol není jediné, co teče a o suchu rozhodně být nemusíte. Výběr je na vašich chutích, takže se seznamte s těmi novými. Navíc pokud vás přátelé uvidí v podniku něco pít, pravděpodobně vám nikdo nebude nabízet alkohol.

 

Mějte plán

Pokud je chuť pít nutkavá až nesnesitelná, rozhodněte, co uděláte, až se nutkání dostaví. Někomu pomáhá promluvit si s partnerem nebo přítelem, někdo na alkohol zapomene při sportu nebo koníčcích.

Někdo chuť na alkohol zajídá, ale přejídání se nedoporučujeme, protože nadváha i obezita plodnost rovněž zhoršují.

 

Posilujte svou sebekontrolu

Když se vzdáte alkoholu, budete mít více fyzické i psychické energie. Právě ta vám může být motivací pro zkoušení nových aktivit, kterými můžete chuť na alkohol úspěšně tlumit. Je velmi důležité najít v sobě odhodlání, být na sebe přísnější a naučit se ovládat své nutkání.

 

Dělejte něco nového

Právě během loučení s alkoholem je ideální doba dělat něco, co jste doposud nedělali. Budete mít více energie, takže se nabízí sport, pohyb a turistika. Kdo rád tvoří, může něco vyrábět nebo se věnovat umění. Vhodné je i vzdělávání, třeba učit se cizí jazyk nebo prohlubovat vědomosti a zájmy.

Je důležité, abyste se seznámili s novými lidmi se stejnými zájmy. Nyní potřebujete oporu, a právě stejně smýšlející lidé jsou tím nejlepším odrazovým můstkem. Mohou vás naučit a zapojit do aktivit, o kterých jste doposud netušili, že vás baví, naplňují a odklánějí pozornost od alkoholu.

 

Nemějte alkohol v domácnosti

Když máte pár piv v lednici, víno ve spíži nebo destilát ve sklepě, o to rychleji se napijete. Důležité je nemít alkohol v dosahu. Nebudete ho mít na očích a nesáhnete po něm, až dostanete chuť. O to lépe se pití vyhnete.

 

Informujte své známé, že s alkoholem končíte

Ano, tento bod může být náročný, protože pokud kamarádi pijí rádi, nebudou se s vámi chtít „rozloučit“ a mohou vám váš zodpovědný krok závidět a rozmlouvat. Seznamte je se svými cíli a motivací. Bohužel pokud to nepochopí a budou vás pořád nutit do pití, je správný čas přestat se setkávat. Můžete se pokusit motivovat je na váš nový směr a alkoholu se začnete vyhýbat společně.

 

Vyhledejte odbornou pomoc

Tím myslíme pomoc lékařů, různých linek důvěry a pomoci, odvykacích aplikací do telefonu, poradců a koučů a tak dále. Lékař dovede předepsat i léky, které ale mohou mít i nežádoucí účinky. Vždy poslechněte jeho doporučení.

Odborníci vědí, jak jednat a pomoct lidem závislým na alkoholu. Pokud si nebudete vědět rady a budete mít pocit, že nevydržíte nepít, vyhledat odbornou pomoc je tím nejdůležitějším krokem.

 

Určitě se nevzdávejte

Existují tyto rady, jak skončit s pitím, existuje odborná podpora, pomoc nebo léčba v případě alkoholismu. Prvořadá ale bude vaše silná vůle, protože pít chcete přestat hlavně pro sebe, podpořit tak svou plodnost a zplodit zdravé dítě, které nebude alkohol ohrožovat od pobytu v bříšku 🙂 To je vaše motivace, takže na ni vždy myslete. Držíme vám pěsti a přejeme úspěch v tomto zodpovědném konání.

 

Alkohol a plodnost – nejčastěji kladené otázky

Ovlivňuje pití alkoholu plodnost?
Ano, alkohol má vliv na plodnost muže i ženy. Čím více alkoholu, tím menší je šance na početí. Zároveň alkohol prodlužuje dobu potřebnou k otěhotnění a ohrožuje zdraví budoucího dítěte.
Jak dlouho by člověk před otěhotněním neměl pít alkohol?
Muži by neměli pít alkohol aspoň 6 měsíců před plánovaným oplodněním partnerky. Ženy by neměly pít celý 1 rok a během těhotenství také vůbec.
Jaký má alkohol vliv na spermie?
Alkohol zmenšuje objem celého ejakulátu, takže spermií je méně a mění jejich tvar (morfologii), kvůli čemu se nedovedou pohybovat nebo jsou pomalé.
Může mít otec alkoholik zdravé dítě?
Možné to je, ale snažit se o dítě během alkoholismu nebo silného pití není zodpovědné. Alkohol poškozuje spermie a vytváří vady na úrovni DNA, které se mohou přenést na dítě. Riskovat zdraví potomků kvůli alkoholu je velice nezodpovědné.
Ovlivňuje alkohol kvalitu vajíček u ženy?
Ano, kvůli alkoholu žena produkuje méně vajíček nebo méně kvalitní a poškozená vajíčka.
Proč by žena neměla pít alkohol, když se snaží otěhotnět?
Ženy by měly přestat pít právě v čase, kdy usilují o početí. Žena zjistí, že je těhotná až po 6 až 8 týdnech, ale do té doby se již začnou vyvíjet důležité orgány dítěte. Alkohol může tento křehký vývoj narušit.
Za jak dlouho od ukončení pití se stav spermií vrátí do normálu?
Průměrně za 3 měsíce bez alkoholu se spermie vrátí do původního stavu. Zde je nutno myslet na to, zda jsou spermie zdravé a muž plodný i bez alkoholu. Plodnost muže vyšetří sexuolog.
Existuje bezpečný alkohol a množství, které plodnost neovlivní?
Ano, existuje. Pokud není pití příliš časté a nárazové ve velkém množství, denně lze vypít jedno pivo nebo 2 dcl vína, ideálně červeného. I alkohol obsahuje prospěšné látky, které plodnosti prospívají. Střídmé pití pomáhá i produkci spermií a jejich rychlému pohybu. Základem je vždy rozumné, mírné a pouze občasné pití.
Může červené víno prospívat plodnosti?
U žen mírné pití červeného vína udržuje plodnost déle díky zvýšení počtu vajíček, které bude žena v budoucnosti mít. Červené víno je silný antioxidant a antioxidanty chrání buňky včetně spermií před poškozením.

Pokud si s partnerkou chcete občasně vypít sklenku alkoholu, pijte právě červené víno v malém množství.

Jak pití rodičů škodí dítěti?
Pití rodičů před a během těhotenství může způsobit fetální alkoholový syndrom u dítěte. Ten zhoršuje celkové zdraví a kondici na celý život. Dítě se správně nevyvine, nenaroste a má zdravotní problémy.

 

Co jsme zjistili o alkoholu a plodnosti?

  • alkohol škodí mužské i ženské plodnosti, ohrožuje budoucí zdraví dítěte a někdy početí zcela znemožňuje
  • bezpečně lze pít pouze 1 dávku alkoholu za den, ale ideální je nepít alkohol vůbec
  • díky své silné motivaci dokážete přestat pít
  • pokud se vám pití omezit nepovede, existují specialisté pro boj se závislostmi (najdete je na internetu, doporučujeme Národní linku odvykání alkoholu)
  • pro podporu mužské plodnosti doporučujeme výrobek Blendea Man’s Vitality a pro ženy produkt Proerecta WOMEN
  • zároveň se snažte udržet zdravou váhu, zdravě a dostatečně jíst, nekouřit a léčit všechny existující nemoci (obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, sníženou hladinu hormonů a pod.)
  • v redakci vám držíme pěsti již dnes. Klidně se v komentářích pochlubte, jak se vám povedlo zbavit alkoholu a zda již čekáte mimino 🙂

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

 

Leave a Reply