PCOS je mezinárodní zkratka pro Syndrom polycystických vaječníků (ovarií). Jde o poruchu hladiny hormonů a postižené jsou nejčastěji dospělé a ženy, které by jinak měly být plodné. Postižených je cca. 5 až 10% těchto žen, podle aktuálních statistik dokonce až 20%.
PCOS se nejčastěji projevuje problematickou menstruací, která je nepravidelná, může být bolestivá, a někdy vynechává a zcela se zastavuje (amenorea). K problému se přidružuje zvýšená hladina androgenů v ženském organismu, a to zejména hladina testosteronu, která způsobuje další zdravotní komplikace.
Hlavním problémem u syndromu je to, že vaječníky nedovedou pravidelně uvolnit vajíčko. Výsledkem je, že žena nedokáže otěhotnět, protože spermie se k vajíčku nedostane a neoplodní jej.
V článku jmenujeme předpokládáné příčiny, i když zcela jasný důvod vzniku PCOS zatím není úplně známý. Zároveň vysvětlíme, jak lze negativní stav zlepšit tak, aby žena byla schopná otěhotnět a konečně se dočkala vytouženého miminka.
Hlavní příznaky PCOS
Nejdříve vás jistě zajímá, jak na sobě Syndrom polycystických vaječníků poznat. S některými příznaky se možná setkáváte pravidelně, to však nemusí ihned znamenat, že jde skutečně o PCOS. Reálné onemocnění potvrdí až lékař. O vyšetření PCOS a léčbě se dočtete v dalším odseku.
PCOS syndrom se u většiny postižených začíná vytvářet v období nástupu menstruace, a tedy někdy na začátku puberty. Syndrom se ale může objevit i kdykoliv později, ale vždy ještě v průběhu reprodukčního věku před nástupem menopauzy. Rizikovým faktorem je velmi často i nadváha a obezita.
PCOS způsobuje hlavně hormonální nerovnováha, kdy je v krvi příliš vysoký testosteron, estrogen a luteinizační hormon (LH). Zároveň je snížená hladina folikulostimulačního hormonu (FSH).
Zde jsou 3 nejčastější příznaky. Na gynekologii je rozumné zajít, když se opakovaně objevují aspoň 2 z těchto příznaků:
Nepravidelná menstruace
Za nepravidelnou menstruaci se považuje ta, která se objevuje méně často, než by měla, nebo když se cyklus prodlužuje. Jde o nejčastější příznak PCOS. Během roku má zdravá žena 12 cyklů.
O PCOS lze uvažovat,
- pokud za rok žena prožije 9 a méně menstruací,
- pokud je perioda mezi menstruacemi delší než 35 dnů,
- nebo pokud je menstruace příliš silná a postižená silně špiní.
Objevit se může i velmi bolestivá menstruace, která postižené omezuje životní komfort.
Zvýšená hladina androgenů
Androgeny jsou mužské hormony, které se běžně vyskytují i v ženském organismu a potřebujeme je. Hlavním hormonem je zde testosteron. Problémem je ale dlouhodobě zvýšená hladina androgenů, které „odklání“ typicky ženské vlastnosti a u postižené se začnou objevovat typicky mužské rysy.
Nejčastěji jde o růst ochlupení na tváři nebo na místech, kde žena běžně tolik ochlupená není (hirsutismus), velmi často hormonální akné a problémy s pletí, ale také vypadávání vlasů až plešatost.
Vznik cyst na vaječnících
Vaječníky se během PCOS zvětšují, což dovede gynekolog odhalit „na první pohled“. Kolem vaječníků nekontrolovatelně rostou folikuly, kvůli čemu dochází k pravidelnému selhání vaječníků. Žena dlouhodobě nedovede otěhotnět, takže ji lze považovat za neplodnou vlivem PCOS.
V případě PCOS se folikuly nikdy z vaječníku neuvolní. Rostou pod povrchem vaječníku a jsou vytvářeny stále znovu, protože hypofýza nesignalizuje zastavení jejich produkce. Oba vaječníky se naplní malými cystami a vaječníky se mohou zvětšit. Zesílené pouzdro také roste, aby obalilo vaječník.
Pokud se vám nedaří otěhotnět déle, než 6 měsíců, zcela určitě jděte na gynekologické vyšetření.
Zde ale upozorníme, že za problém s otěhotněním může často i muž, proto pokud vás gynekolog ubezpečí, že vy jste zdravá, partnera určitě nechte podstoupit vyšetření spermií a plodnosti spermiogram.
Hlavní příčiny PCOS
Jak jsme psali, zjistit přesnou příčinu syndromu je často velký problém i pro lékaře. Existuje ale několik faktorů, které se u polycystických žen objevují často. Proto je odborníci chápou jako hlavní příčiny.
PCOS jako dědičné onemocnění
Již existují důkazy, že vznik PCOS ovlivňují určité geny. Pokud se syndrom objevil u žen ve vaší blízké rodině, existuje poměrně vysoké riziko, že se může objevit i u vás.
Pokud tedy máte podezření, ptejte se matky, babičky nebo sester, zda PCOS netrápí nebol netrápil i je. Díky tomu bude mít lékař lepší přehled o riziku a lépe se mu bude postupovat během vyšetření i léčby.
Hormonální nerovnováha
Ženská hormonální nerovnováha je aktuálně velice rozšířená hlavně kvůli nezdravé životosprávě, kterou postižené ženy často vedou. Tehdy vaječníky produkují riziková množství androgenů, co dále vede k nabývání mužských rysů a poruchám ryze ženských tělesných procesů.
Mírné, ale vytrvalé záněty v těle
Během přítomnosti jakékoliv infekce v těle se organismus začíná bránit zvýšenou produkcí bílých krvinek, které mají tyto škodliviny zahubit.
Samotný PCOS také způsobuje v těle mírný zánět, který nesprávně ovlivňuje vaječníky k nadprodukci androgenů. To vede kromě zhoršování syndromu k poškozování srdce a cév.
Riziková hladina inzulinu
Inzulín ovlivňuje distribuci a využití krevního cukru, přičemž reguluje jeho hladinu. Pokud se buňky stanou odolnými vůči inzulínu, tělo se snaží udržet optimální hladinu krevního cukru v bezpečném rozmezí. Kvůli tomu produkuje další inzulín a uvolňuje ho do krve.
Bohužel tato nadprodukce inzulínu vede zároveň ke zvýšené produkci androgenů, která je nežádoucí a pro polycystické pacientky riziková.
Většina žen s diagnostikovaným PCOS má zároveň vysokou inzulinovou rezistenci, navíc jsou často obézní. Stav vede velmi často k nemocím srdce a cév, a hlavně cukrovce.
Negativní dopady Syndromu polycystických ovarií
To, že PCOS způsobuje ženě neplodnost, není jediná negativní součást syndromu. PCOS může dále způsobovat tyto nežádoucí vedlejší účinky:
- neplodnost (infertilita)
- u těhotných žen vyvolání potratu nebo předčasného porodu
- zvýšený krevní tlak, který ohrožuje kondici srdce a cév
- záněty jater kvůli hromadění tuku v nich (steatóza jater, ztukovatění)
- metabolický syndrom
- diabetes (cukrovka)
- problémy se spánkem
- poruchy příjmu potravy
- příliš silné krvácení během menstruace
- duševní komplikace (stres, úzkost, deprese, smutek a pod.)
- rakovina dělohy
Vyšetření a diagnostika PCOS syndromu
Bohužel neexistuje jednoznačný test, který by jednoduše potvrdil přítomnost Syndromu polycystických ovarií. Potřebný je proto soubor vyšetření, které v maximální možné míře odhalí pravděpodobnost přítomnosti PCOS.
Lékař s vámi bude nejdříve vést rozhovor o vašem zdravotním stavu, ale zeptá s i na výskyt podobných komplikací u jiných žen v blízké rodině kvůli dědičnému charakteru PCOS.
Zajímat se bude hlavně o všechny aspekty vaší menstruace. Dále vás prohlédne, aby zjistil, zda se u vás neobjevily některé mužské rysy.
Odběr a rozbor krve | Krev se odebírá pro zjištění hormonálních hladin. Lékaře zajímá zvýšená hladina androgenů, ale i hodnoty ženských hormonů. Test odhalí i případnou inzulínovou rezistenci a rizikovou hladinu cholesterolu. |
Hmatové vyšetření pánevní oblasti | Lékař pohledem a pohmatem vyšetří oblast pánve, ve které se děloha a pohlavní orgány nacházejí. Hledat bude nežádoucí bulky, výrůstky, zduřeniny a další rizikové útvary. |
Ultrazvukové vyšetření | Jde o zobrazovací metodu, díky které lékař zkontroluje stav vaječníků a tloušťku sliznice dělohy (endometrium). Lékař do pochvy zavede ultrazvukovou sondu. Vyšetření je nebolestivé. |
Kontroly krevního tlaku | Slouží pro ochranu zdraví srdce, jelikož polycystické ženy mívají tlak často vysoký. |
Psychologická vyšetření | Aby byla postižená ochráněná od zhoršování psychického stavu kvůli PCOS. |
Vyšetření poruch spánku | Aby si postižená dovedla normálně odpočinout a snížilo se riziko vzniku poruch spánku. |
Tabulka vyšetřovacích metod při podezření na PCOS
Takto vypadají polycystické vaječníky při zobrazení ultrazvukového vyšetření.
Který lékař vyšetřuje a léčí PCOS?
S podezřením na PCOS by vaše kroky měly vést nejdříve ke gynekologovi, který zkoumá zdraví reprodukční (a také močové) soustavy. Dále pak endokrinologovi, který se zaměřuje na hladiny hormonů a hormonální poruchy. Dalším specialistou je reprodukční endokrinolog, který zkoumá souvislosti mezi hormonálním stavem a jeho vlivem na plodnost.
U lékaře:
- popište všechny zdravotní komplikace, které vás trápí
- upřesněte, jak dlouho trvají a kdy se projevují nejčastěji
- popište váš aktuální zdravotní stav
- zmiňte všechny nemoci, kterými aktuálně trpíte nebo jste trpěla
- vhodné je mít sebou i „menstruační deník“, abyste přesně popsala, jak často máte menstruaci
- nezapomeňte vyjmenovat všechny případné léky nebo doplňky stravy, které aktuálně užíváte, nebo jste během nepříjemných příznaků užívala
- zamyslete se také, zda se lékaře nepotřebujete něco zeptat sama
Léčba Syndromu polycystických ovarií
V první linii léčby se vás bude lékař snažit léčit léky. Jejich úkolem je optimalizovat menstruační cyklus a zabezpečit jeho pravidelnost a bezproblémový průběh.
Léčba se zaměřuje hlavně na problémy, které PCOS způsobuje. Opakujeme, že zjistit přesnou příčinu je pro lékaře aktuálně náročné a někdy nemožné. Proto se snaží léčit hlavně všechny důsledky, které PCOS napáchal.
Lékař se tedy bude věnovat léčbě neplodnosti, kožních problémů nebo obezity. V první linii léčby se vás bude lékař snažit léčit léky. Jejich úkolem je optimalizovat menstruační cyklus a zabezpečit jeho pravidelnost a bezproblémový průběh.
Antikoncepce pro zlepšení hormonální rovnováhy
Lékař může předepsat klasické antikoncepční pilulky, náplasti na kůži nebo vaginální kroužky. Ty obsahují hormony estrogen a progestin, které snižují také produkci nežádoucího množství androgenů.
Navození hormonální rovnováhy snižuje šance na vznik rakoviny děložní výstelky a také zmírnit nadměrné špinění, které je častou součástí PCOS. Tlumení produkce androgenů zároveň zlepšuje problémy s pletí a růst ochlupení na nežádoucích místech.
Záměrně nejmenujeme žádné konkrétní značky léků. Vždy dodržujte doporučení lékaře a nesnažte si léčiva „předepisovat“ sama, jinak se mohou příznaky ještě více zhoršit a PCOS dále rozvíjet. Váš stav musí vždy posoudit lékař, který na základě konkrétní pacientky a jejích problémů předepíše konkrétní léky.
Pokud chcete konat sama a ihned, popřemýšlejte nad bezpečnými rostlinnými doplňky (Proerecta WOMEN), a v první řadě dodržujte zdravou životosprávu (sport, strava, žádné zlozvyky).
Doplňky stravy pro podporu hormonální rovnováhy
Doplňky výživy existují, ale důrazně upozorňujeme, že nemají léčivé účinky a neobsahují žádná léčiva. Platí to pro všechny doplňky stravy. Poznáte je tak, že mají nejčastěji rostlinné složení a seženete je volně bez lékařského předpisu v lékárnách, on-line lékárnách nebo na e-shopech konkrétních výrobců.
Doplněk stravy má „pouze“ stimulační účinek, ale i ten je samozřejmě prospěšný. Rostlinné výtažky nebo konkrétní složky (vitamíny, minerály, aminokyseliny a další) pomáhají vyživovat endokrinní žlázy, které hormony produkují. Z rostlin má nejsilnější účinek Ženšen pravý, Drmek obecný nebo Maca peruánská.
Pokud je tedy v těle problém s produkcí potřebných hormonů, doplňky stravy tyto žlázy stimulují, vyživují je a posilují jejich činnost. Výsledkem je optimální hladina hormonů. Doporučujeme ale před nákupem doplňku zjistit, zda vůbec hormonální nerovnováhou trpíte. Stav odhalí lékař díky rozboru krve.
Pokud nyní hledáte vhodný doplněk, z výborné redakční zkušenosti doporučujeme český přírodní doplněk Proerecta WOMEN.
Kromě hormonální rovnováhy navozuje menstruační i menopauzální komfort, podporuje plodnost, zvyšuje šance na otěhotnění, a zároveň povzbuzuje ženské libido.
Klikněte a čtěte o všech prospěšných účincích přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám prodejce doručí do 48 hodin, a ihned tak můžete začít tlumit nepříjemné příznaky PCOS a navozovat hormonální rovnováhu.
Domácí kroky a „babské rady“ pro zlepšení PCOS
- V první řadě zhubněte, pokud máte nadváhu či obezitu a váhu si udržte napořád. Cíle dosáhnete úpravou jídelníčku, a samozřejmě pravidelným pohybem. Díky zhubnutí optimalizujete hladiny inzulínu a mužských hormonů. Sport je přirozeným způsobem, jak zlepšit hormonální rovnováhu. Zdravá strava zaručí, že žlázy budou produkovat dostatek potřebných hormonů. Pokud netušíte, jak začít, v nejbližším fitku se poraďte s trenérem a zajít můžete i za dietologem, který doporučí vhodný jídelníček.
- V rámci stravování vyřaďte cukry. Začněte se stravovat podle principů nízkosacharidové diety, ale tyto návyky si udržte napořád. S návratem nevhodné stravy se vrátí i příznaky, které se snažíte odstranit.
- Buďte fyzicky aktivní a vytvořte si návyk. Díky sportu snížíte nebezpečné hladiny krevního cukru. Cvičení chrání před inzulínovou rezistencí, která je jednou z hlavních příčin PCOS. Zároveň si udržíte zdravou váhu a ochráníte se i před diabetem, který jinak PCOS zhoršuje.
PCOS a základní otázky FAQ, které na internetu hledáte nejčastěji
Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace