Syndrom dráždivého muže (Irritable male syndrome – IMS) vám možná nic neříká, ale jistě jste se setkal se staršími muži a dědečky, kteří jsou věčně naštvaní, pořád jenom bručí a stěžují si, na všechno reagují negativně, každého okřikují a poučují, a vlastně všem lezou pěkně na nervy.
Mnohdy si ale své chování sami neuvědomují a celá jejich nepříjemná osobnost je pouze důsledkem snižující se hladiny testosteronu. Možná že jste i vy sám takový, partnerka, kamarádi nebo kolegové vás na vaše chování upozornili a vy se snažíte zjistit, proč vás všechno tak rychle vytočí a každý vás pouze otravuje.
Syndrom dráždivého muže je běžný stav, který způsobuje snižující se hladina testosteronu. Ta klesá věkem a čím je muž starší, tím méně testosteronu má a o to nepříjemnější dovede být.
Co přesně je syndrom dráždivého muže?
Jde o psychické změny k horšímu a změny osobnosti stárnoucího muže. Syndrom dráždivého muže je doprovodným jevem andropauzy (lidově mužská menopauza), což je etapa rapidního poklesu testosteronu stárnoucího muže. Syndrom tedy popisuje změny v chování a ne fyzické dopady andropauzy a sníženého testosteronu. Syndrom se u muže vyskytuje velice zhruba mezi 40 až 60 lety.
Za sníženou hladinu se považuje hodnota pod 300 nanogramů na decilitr krve. Kromě stárnutí hladinu snižují i poruchy a poranění varlat nebo hypofýzy, dále pak obezita, diabetes, vysoký krevní tlak a cholesterol.
Kromě nízkého testosteronu může za náladovost a podráždění také zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu a hormonu estrogenu. Čím více převládají tyto hormony, o to méně testosteronu muž produkuje a o to silnější jsou negativní příznaky.
Někteří muži své špatné nálady netají a na okolí působí negativně. Jiní v sobě pocity dusí, kvůli čemu později propadají depresím a úzkostem. Domnívají se, že jejich pocitům nikdo nerozumí. V obou případech však trpí jak muž, tak jeho okolí.
SYNDROM DRÁŽDIVÉHO MUŽE není nemoc. Způsobuje ho nízká hladina testosteronu. Hladinu pomůže optimalizovat rostlinný doplněk Proerecta LONG, který podporuje tvorbu hormonu ve varlatech.
Užívejte denně aspoň měsíc, ideálně 3 měsíce pro maximální nárůst testosteronu.
Příčiny vzniku syndromu dráždivého muže
Zásadním důvodem je úbytek testosteronu a vzniklá hormonální nerovnováha. Existují ale i další příčiny, které stav urychlují a prohlubují.
Strava
Přiznejme si, že jako muži máme často nevhodné až otřesné stravovací návyky. Muži nejedí dostatek zeleniny ani ovoce, skoro žádné mléčné výrobky a krmí se pouze masem, pečivem a sladkostmi. Pokud tyto návyky přetrvávají během větší části života, nelze se divit negativním hormonální změnám.
Špatná strava navíc mění chemické procesy v mozku a to kvůli příliš vysokému příjmu bílkovin (zmíněné maso – i přemíra bílkovin škodí), vysokému příjmu cukru a soli a nízkému příjmu zdravých tuků a zdravých sacharidů.
Chemické změny v mozku vedou k náladovosti s převahou negativních emocí. Jezte zdravě.
Stres
Syndrom dráždivého muže způsobuje stres sám o sobě, ale existuje i vnější stres, který na nás působí. Povinnosti, výdaje, rodina, práce a tak dále. To jsou stresy, kterým se obvykle nelze vyhnout, a pokud jsou silné, negativně ovlivňují mozkové procesy.
Dále zde pak máme aktuální pandemii COVID-19, jsme denně strašeni poplašnými zprávami, různými hoaxy na internetu, konspiracemi, všechno zdražuje, prohlubuje se ekonomická krize. Za tyto události sami nemůžeme, ale naše životy ovlivňují na denní bázi. Stres tak může způsobovat a zároveň prohlubovat syndrom dráždivého muže.
Jaké emoce syndrom dráždivého muže způsobuje?
Hněv, nervozita, netrpělivost, sarkasmus, úzkosti, napětí, agresivita, přecitlivělost, nepřátelskost, hádavost, nenávist, frustrace, smutek, nepokoj, zmatenost, nepřiměřená obrana, utíkání, bručounství a ztráta vlastní identity.
Muž často popírá, že právě on je původcem problému a zodpovědnost hází na všechny ostatní, jen ne na sebe.
Ke změnám nálad se připojují i další projevy hormonální nerovnováhy, nejčastěji přibírání na váze a zvětšování prsní tkáně (gynekomastie). Ke snižování testosetronu přispívají i některé léky na předpis, které stárnoucí muži obvykle užívají.
Jak se syndrom dráždivého muže léčí?
Nejde o nemoc, takže syndrom nemá stanovenou léčbu. Jde o důsledek sníženého testosteronu a hormonální nerovnováhy.
Muž má tedy možnost hladinu testosteronu přirozeně udržet v normálu nebo se pomocí zdravé životosprávy celoživotně usilovat, aby testosteron rapidně neklesal. Úbytek kvůli věku je ale přirozený a děje se tak u každého muže. Každý má ale šanci žít zdravě, sportovat, dobře jíst a neholdovat neduhům a závislostem. Tehdy si muži dovedou udržet maximální možnou hladinu testosteronu.
Pokud lékař podle krevních testů zjistí nebezpečně nízkou nebo v rychlém čase rapidně sníženou hladinu, může předepsat substituční testosteronovou terapii. Ta zahrnuje různé metody vpravování hormonu do těla – injekce, léky, gely, čípky, náplasti. Všechny tyto metody musí doporučit lékař. Sám bez lékařského předpisu určitě s žádnou léčbou neexperimentujte. Hrozí i předávkování testosteronem a smrt.
Jak si mohu od od syndromu dráždivého muže ulevit?
Tyto kroky zapojte, pokud se necítíte psychicky dobře a předpokládáte, že byste syndromem mohl trpět. To, zda máte reálně snížený testosteron, dovede zjistit až lékař pomocí krevního testu.
- Nepijte alkohol a nekuřte. Tyto drogy prokazatelně snižují hladinu testosteronu, a navíc zvyšují hladinu nežádoucího estrogenu.
- Jezte zdravé sacharidy. Najdete je v luštěninách, obilovinách, rýži, bramborech, quinoe, dýni a prakticky ve veškeré zelenině. Nefixujte se pouze na maso a pečivo. Nejezte příliš sladká a přesolená jídla.
- Sportujte, zhubněte a udržte si zdravou váhu. Sportující muži mají výborné hladiny testosteronu a udržují své hormony v rovnováze. Vyplavují se u nich hormony štěstí, které udrží dobrou náladu (endorfin, dopamin, serotonin, oxytocin).
- Uvědomujte si své reakce na okolí, snažte se je vědomě tlumit a být vlídnější. Hněv se snažte oslabit dřív, než se naplno projeví.
- Zkuste jógu, meditaci, dechová cvičení pro uklidnění a zvládání návalů hněvu.
- Až si nebudete umět rady, zkuste psychoterapii a poradenství. Zvažte i párovou terapii, aby se vaše návaly naučila zvládat a tolerovat i partnerka.
- Vzpomeňte si, jaký jste byl kdysi a proč si vás vybrala vaše partnerka. Snažte se k těmto vlastnostem vrátit.
Dráždiví muži problém často ignorují a léčbu nevyhledávají
Muži si bohužel obvykle neuvědomují, že je jejich stav důsledkem nedostatku testosteronu. Podobně nabručené muže většinou i sami znají a zdá se jim, že být soustavně nervózní a nazlobený ke starším mužům jaksi patří. Nenapadne je připisovat svůj stav změnám hormonů, proto nevyhledávají pomoc.
Když jim náhodou někdo vyšetření doporučí, reagují agresivně, nechtějí si nechat poradit a všechny dobře mířené rady považují za výsměch či urážku na svou adresu. A tak bručí ještě víc a odhánějí od sebe i poslední zbytky přátel.
Výrazné hormonální změny a s nimi spojené duševní stavy se připisují spíše menstruujícím a menopauzálním ženám. Muži se snaží problém „setřást“.
Nastávají ale i takové situace, kdy si muž se syndromem své chování uvědomuje a začne litovat, že je na své okolí tak nepříjemný. To vede k prohlubování depresí a uzavírání se do sebe.
Syndrom dráždivého muže a vztah
Je to jasné. Muž je podrážděný a nevrlý a to se žádné partnerce líbit nemůže. Syndrom může být důvodem dlouholetých manželských sporů a rozvodů.
Když je muž soustavně špatně naladěný, klesá i jeho sexuální libido a ztrácí zájem o sex. Důsledkem může být frustrace partnerky, nevěra z její strany a opět rozvod.
Rozházené hormony a nedostatek testosteronu muže obírají o erekci a mohou způsobit až těžkou erektilní dysfunkci, zvlášť pokud má muž špatnou životosprávu. Tím pádem nedovede erekci udržet a uspokojit partnerku. Nevěra, hádky, rozvody.
Proto opět apelujeme na vyšetření testosteronu. Pokud se potvrdí snížená hladina, můžete se partnerce „omluvit“ a vinu svalit právě na tento stav. Samozřejmě je důležité snažit se stav zlepšit. Pokud vám partnerka porozumí, může vám se změnami pomoct a motivovat vás. Sportujte společně, buďte aktivní, zdravě si vařte, travte čas společně, dobře spěte, často odpočívejte a milujte se.
Kdy je hladina testosteronu snížená a kdy zvýšená?
Testosteron klesá věkem a to je přirozené. Jeho hladina se ale mění i každý jeden den a to následovně:
- hladina se mění až 5x za jednu hodinu
- hladina je nejvyšší ráno a nejnižší večer, testosteron tělo produkuje během noci
- hladina kolísá i během měsíce, takže muž si dovede sledovat, které dny jsou problematické a které ne
- hladiny jsou vyšší na podzim a nižší na jaře
- hladina prudce klesá během puberty, stabilizuje se v dospělost a po 30. roce začíná klesat cirka o 1% ročně
- stres je velikým zabijákem testosteronu v každém věku
Co o syndromu dráždivého muže říkají ženy?
Ženy jsou samozřejmé citlivé a vnímavé, takže si jakýchkoliv změn partnerova chování okamžitě všimnou. Partnerky syndromatických mužů říkají často tyto věty:
- „Musím kolem něj chodit po špičkách.“
- „Naštve ho skoro cokoliv, co řeknu a nikdy nevím, zda zase nevybouchne.“
- „Je jako časovaná bomba. Doslova to v něm bublá.“
- „Cokoliv udělám, nad vším ohrnuje nos a poučuje.“
- „Vůbec si neváží pěkných věcí. Nezáleží mu na nich.“
- „Kdysi byl úplně jiný.“
- „Dokáže se změnit z minuty na minutu. Směje se, bavíme se spolu a za pár sekund je to úplně jiný člověk.“
Jak reagují podráždění muži?
Bohužel si muž se syndromem myslí, že je naprosto v pořádku a všichni ostatní jsou ti, kteří se ho snaží měnit, napravovat, kázat mu a poučovat, i když to tak ve skutečnosti není. Nejčastěji padají věty typu:
- „Nech mě na pokoji a neobtěžuj.“
- „Tohle nesnáším. Proč to pořád děláš?“
- „Nic se neděje, co by se dělo? Jsem úplně v pohodě.“
- „Neptej se pořád na to samé.“
- „Proč se nezměníš ty? Proč mě chceš pořád manipulovat?“
Špatná je také úplná apatie, kdy muž neříká nic, na nic nereaguje, nic nedělá, uzavře se do sebe a s nikým nekomunikuje.
Co jsme o syndromu dráždivého muže zjistili?
- souvisí s úbytkem testosteronu a hormonální nerovnováhou
- může potkat každého muže, ale každý na něj reaguje jinak
- nejde o nemoc, ale přirozený proces
- konkrétní léčba neexistuje, je potřeba navodit hormonální rovnováhu
- při rizikovém nedostatku testosteronu lékař předepíše substituční testosteronovou terapii
- důležité je žít zdravě a aktivně, aby k poklesu testosteronu nedocházelo
NEZAPOMEŇTE, že přirozenou produkci vlastního testosteronu podpoříte díky české Proerectě LONG. Užívá se denně a zvýšení testosteronu lze dosáhnout již po prvním měsíci.
Klikněte na tlačítko čtěte o všech prospěšných účincích. Objednávku vám e-shop doručí do 48 hodin.
Často kladené otázky FAQ
DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU