Bor: Minerál pro zvýšení hladiny testosteronu a zmírnění erektilní dysfunkce. Které potraviny jíst a jak dávkovat doplňky?

Bor je minerál důležitý pro lidské zdraví. Nás budou zajímat hlavně jeho účinky na sexuální zdraví a kondici, jmenovitě podporu tvorby testosteronu a pomoc s erektilní dysfunkcí. Samozřejmě vyjmenujeme i všechny další účinky četně doporučeného dávkování, zdrojů a projevů deficitu v organismu.

Přirozenými zdroji boru je hlavně zelenina a ovoce (zejména to sušené). Maso obsahuje boru méně. Pokud máte podezření na nedostatek boru nebo si nejste jistí, zda ho máte dostatek, doporučíme i doplněk stravy s jeho obsahem.

zdravotní účinky boru

 

Co přesně je bor a kde se nachází?

Bor je minerál a nachází se v půdě a vodě všude po světě. Ze země vyrůstají rostliny, a tedy ovoce a zelenina, které boru obsahují největší množství. Těmito rostlinami a plody se krmí zvířata, která jíme, takže v malé míře obsahuje bor i maso a ryby. Nyní nás nebudou zajímat technické možnosti využití boru (třeba při výrobě keramiky), ale pouze jeho funkce v lidském těle.

Pokud jíme pestrou stravu, bor do sebe přirozeně vpravujeme v optimálním množství, pokud ovšem jíme dostatek rostlinných potravin. Lidé konzumující výhradně maso a mléčné výrobky trpí nedostatkem boru nejčastěji. Přibližně 1 až 3 mg boru denně přijmeme v pouhém jednom jablku, hrsti ořechů nebo 2 šálcích kávy.

Bor hraje roli v přirozené produkci testosteronu a také v proměně (metabolismu) celkového testosteronu na volný testosteron. Právě díky tomu bor získal pozornost pacientů s erektilní dysfunkcí, ale také mužů s nízkým libidem a sníženou hladinou testosteronu. Zatím ani pro vědce není celkem jasné, jaké jsou souvislosti mezi borem a sexuální kondicí a studie pořád pokračují.

Je ale jasné, že s nedostatkem boru se objevují zdravotní komplikace. Po sexuální stránce se projevují právě nízkým testosteronem, slabým libidem a nevydatnou erekcí. Proto je důležité příjem boru hlídat. Bor lze nejrychleji a cíleně doplnit právě doplňky stravy, ale to je až poslední možnost. Přednost má vždy pestrá, vyvážená a čerstvá strava.

VÍTE, ŽE PRŮMĚRNÝ EVROPAN denně ze stravy přijme přibližně 0,8 až 1,9 mg boru? Toto množství lze vnímat jako uspokojivé. Větší množství je doporučeno až při snaze zlepšit některé zdravotní příznaky. Pokud jste zdravý, průměrné množství vám bude postačovat.

 

Účinky bóru na sexuální funkce a kondici

Bor muži hledají zejména pro podporu tvorby testosteronu a zmírnění problematické erekce nebo erektilní dysfunkce.

 

Bor a zvýšení hladiny testosteronu

Ano, je to pravda. Bor skutečné pomáhá zvýšit množství testosteronu. Studie doložila pozitivní výsledky již po týdnu užívání 6 mg boru denně. Zjistila tyto účinky boru:

  • Bor proměňuje (metabolizuje) celkový testosteron v těle na volný testosteron. Volný testosteron je ten, který má vliv na sexuální funkce, výkonnost, kondici a stará se o to, aby všechny sexuální funkce fungovaly bezchybně. Tuto hladinu bor zvedá až o 25%.
  • Snižuje tělesné záněty, které oslabují imunitu.
  • Bor snižuje množství estradiolu a to až o polovinu. To je ženský hormon, kterého zvýšené hladiny jsou v těle muže nežádoucí.

 

Bor a erektilní dysfunkce

Souvislost je mezi vlivem boru na hladinu testosteronu. Erektilní dysfukce totiž může být způsobená nedostatkem volného testosteronu. Jelikož bor hladinu volného testosteronu zvyšuje, logicky by tak měl zlepšovat i erekci a zmírňovat erektilní dysfunkci. Zároveň bor optimalizuje hormonální rovnováhu dalších hormonů, které jsou pro pevnou erekci potřebné.

Bohužel ani bor není všemocný a nemá léčivé účinky. Pokud je ED důsledkem nemoci srdce nebo cév, zejména pak neprůchozích cév a špatného prokrvení, bor nebude účinný.

Stejně tak ani u diabetiků, kterých ED způsobují poškozené nervy, které nepřenášejí vzrušivé signály správně, a zároveň mají zhoršený stav cév. Tehdy je potřeba zajít k lékaři, který zhodnotí zdravotní stav a může předepsat třeba Viagru nebo jiný lék. Žádné léky ale nikdy nenakupujte bez předpisu a vědomí lékaře.

 

Další zdravotní účinky boru

Doplňky s borem běžně užívají sportovci pro podporu síly svalstva, pevnosti kostí, nabuzení produkce testosteronu, soustředění a mentální pohotovost. Existují i doplňky s borem pro ženy, které mají pomoct s kvasinkovými infekcemi. Bor zároveň pomáhá vstřebávání některých vitamínů a minerálů (vápník, hořčík, fosfor, vitamín D).

V rámci prevence se bor a doplňky s ním užíviají i proti:

DOPORUČENÍ: Bor je vhodné doplňovat hlavně během zimních měsíců, kdy tělu chybí kvůli nedostatku slunečního světla i nedostatek vitaminu D. Pokud Déčko suplujete, přidejte k němu i bor, aby se vit. D dobře vstřebával beze ztrát.

 

Bor a kondice mozku

Starší studie zjistila, že lidé, kteří zvýšili denní příjem boru o 3,25 mg zlepšili soustředěnost a paměť oproti lidem s deficitem boru ve stravě. U širší veřejnosti ale výsledky nevyvolaly žádný větší zájem po boru, co je možná škoda. Další výzkumy pořád probíhají, ale pouze na potkanech. Studií na lidech je málo a jsou příliš malé pro jednoznačné výsledky.

 

Bor a pevnost kloubů a kostí

Bor pomáhá udržet silné kosti a klouby. Je zvlášť vhodný pro sportovce, kteří je nadměrně namáhají. Bor pomáhá do těla lépe vstřebávat vitamín D a ten je nezbytný pro vstřebávání vápníku. Vše je tedy propojené a se správným jídelníčkem díky boru přijmete více vápníku, který kosti zpevňuje. Podle důkazů mají lidé s nedostatkem vitamínu D často také deficit boru.

Lidské kosti obsahují až 99 % vápníku z celkového množství v organismu. Kvůli nedostatku boru se vápník z kostí vyplavuje, a právě tehdy hrozí vyšší křehkost a lámavost, ale také oslabení pevnosti zubů, poškozování skloviny a kažení.

 

Dávkování a užívání boru

  • Muži: Max. 13 mg boru denně.
  • Ženy s bolestivou menstruací: Max. 10 mg denně 2 dny před až 3 dny po začátku krvácení. Při vaginálních infekcích max 600 mg prášku kyseliny borité 1 – 2x denně.
  • Děti: 4 – 8 let – 6 mg denně, poté jako dospělí.

 

Možné negativní účinky a předávkování bórem

DŮLEŽITÉ: Za maximální doporučenou denní dávku se považuje 1 až 13 MILIGRAMŮ boru. Smrtelná dávka je cca 15 – 20 GRAMŮ. U malých dětí je to cca 6 gramů. Toto množství v běžné stravě nikdy nepřijmete, ale pokud máte boritý doplněk stravy, dávejte si pozor a dávkujte ho vždy podle doporučení prodejce.

Kromě smrti při extrémně vysokém příjmu boru hrozí tyto častější vedlejší účinky:

  • nevolnost a zvracení, průjem (organismus se snaží zbavit nadměrné dávky)
  • problémy se zažíváním
  • bolest hlavy
  • změny barevného odstínu kůže, zarudnutí
  • třesení
  • poškození cév
  • otravy krve
  • u žen po aplikaci do vagíny může způsobit pálení vagíny

Má smysl sledovat si přijaté množství z doplňků, protože jak se tělo snaží zbavit boru, zatěžuje ledviny a játra. Doporučujeme konzultovat příjem boru s lékařem nebo aspoň lékárníkem a to i pokud je váš doplněk volně prodejný. Zvlášť opatrní buďte, pokud již užíváte jiné léky na předpis. S některými bor reaguje nepříznivě.

Doplňky s borem by neměly užívat děti pod 1 rok (doporučujeme nejdříve až od 3 let), těhotné ani kojící ženy, protože se bor může dostat do organismu plodu nebo kojence. Dítěti hrozí nízká porodní váha a vrozené vady.

Nejvhodnější je mít dostatek boru přímo ve stravě, kde se nachází v zelenině, sušeném ovoci, oříšcích a luštěninách. Obsahují ale „pouze“ stopová množství boru.

 

O boru vás nejčastěji zajímá aneb často kladené otázky FAQ

Proč člověk potřebuje bor? Jaké má funkce?
Bor se podílí na růstu a stavu kostí, urychluje hojení ran (proto také oblíbená borová mast), upravuje hladinu pohlavních hormonů, působí jako prevence před nedostatkem některých vitamínů a minerálů, má protizánětlivé účinky, působí preventivně proti osteoartróze, posilňuje mozkové funkce, paměť, chrání před oxidačním stresem, chrání před některými druhy rakoviny
Je bor prospěšný pro produkci testosteronu?
Ano. Již dávka 6 mg boru během jednoho týdne podpoří proměnu celkového testosteronu na volný testosteron. Ten je velice důležitý pro sexuální zdraví a funkce včetně plodnosti, silné erekce i sexuálního libida.
Který typ boru nejlépe podporuje testosteron?
Citronan boritý. Najdete ho v doplňcích stravy pro zvýšení hladiny testosteronu, ale pomůže také chránit kondici prostaty a zdraví kostí.
Je bor vhodný na prostatu?
Podle studií bor může snižovat riziko rakoviny prostaty a to až o 54 %.
Je bor vhodný pro zdraví srdce?
Ano, bor zlepšuje funkce srdce.
Kvůli čemu trpí lidé nedostatkem (deficitem) boru?
Deficit mají hlavně lidé, kteří konzumují nedostatek zeleniny (ideálně listové) a ovoce. Pokud v jídelníčku převažuje masitá strava a mléčné výrobky, člověk nemá dostatek boru. Jídelníček musí být pestrý a zahrnovat všechny skupiny potravin.
Jaké má bor zdravotní účinky na tělo?
Kromě zvýšení hladiny volného testosteronu zpevňuje kosti, používá se i jako doplňková léčba osteoporózy (řídnutí kostí), pomáhá budovat svalovinu, zlepšuje paměť a mozkové funkce.
Kdy je vhodná denní doba na užití boru?
Ideálně užívejte bor nebo doplňky s ním ráno nebo během dne. Podporuje mozkovou činnost, takže není vhodný pro užití před spaním. Mohlo by se vám hůře usínat.
Škodí bor ledvinám?
Bor se nedoporučuje užívat pacientům s nemocnými ledvinami. Jeho vyplavování ven z těla je pro ledviny zátěží.
Škodí bor játrům?
Pouze nadměrné množství. Předávkování může kromě jater poškozovat varlata, ledviny, střeva nebo mozek.
Může mi bor přidat na váze? Neztloustnu kvůli němu?
Může se to stát. Testy na myších zjistily, že doplňování 3 mg boru na kilo tělesné váhy denně zvýšilo hmotnost. Naopak třeba kyselina boritá pomohla hmotnost snížit. Vždy mějte jasno o tom, jaký typ boru užíváte a na účinky se zeptejte lékaře, který bor předepsal, nebo prodejce doplňků, které užíváte.
Kolik boru denně potřebuji?
Světová zdravotnická organizace doporučuje 1 až maximálně 13 mg boru denně pro průměrnou dospělou osobu.

Pro zlepšení hladin testosteronu by mělo stačit 6 mg boru denně.

Je bor vhodný proti artritidě?
Ano. Má protizánětlivé účinky, takže pomáhá i při zlepšení artritidy, což je vlastně zánět kloubů a šlach.
Které potraviny obsahují nejvíce boru? Které jsou nejbohatší zdroje?
Bor obsahuje hlavně zelenina a sušené ovoce. Jezte švestky, avokádo, rozinky, broskve, arašídy, jablka, brokolici. Výborným zdrojem jsou ořechy (mandle, para ořechy, kešu, lískové, pistácie, pekanové, vlašské). Dále pak luštěniny. Nachází se i v kávě a červeném víně.
Pomáhá bor na bolavé klouby?
Ano, pomáhá. Bolesti kloubů tlumí a pomáhá i v rámci prevence před bolestí.
Pro koho bor není vhodný?
Pro pacienty s nemocnými ledvinami nebo játry. Jako u všech podobných látek se bor plošně nedoporučuje malým dětem ani kojícím či těhotným ženám.
Dokáže se bor vstřebat do organismu přes kůži?
Přes pokožku má velice nízkou vstřebatelnost, proto je doporučeno přijímat jej ve stravě nebo v doplňcích stravy.

 

Leave a Reply