Ženy se neočkují kvůli strachu z neplodnosti. Ten je ale zbytečný, ubezpečuje server The Guardian.

Zpravodajský server The Guardian uvedl, že očkování se bojí i ženy po třicítce s dobrým, často vysokoškolským vzděláním a stabilní, dobře placenou prací. Tyto ženy mají před očkováním respekt často kvůli kamarádkám a známým, které hledají odpovědi na své dotazy na internetu. Ten snese všechno včetně poplašných zpráv o tom, jak může očkování způsobit neplodnost. Proto se mu ženy, které chtějí v blízké době otěhotnět, vyhýbají a to i ty, které očkování vnímají jako cestu z koronakrize.

Ženy jsou obecně nejisté v otázce své plodnosti. Jak víme, ženská i mužská plodnost klesá globálně a s ní i porodnost. Situace kolem očkování budoucí maminky ještě více znejisťuje a své vytoužené mateřství nechtějí ničím ohrožovat.

Lékaři a vědci ale tyto lidi ubezpečují, že žádné riziko nehrozí. Tvrdí, že neexistuje žádný důkaz (a to ani teoretický), že by očkování mělo jakýkoliv negativní dopad na plodnost nebo plánování rodiny. Uvedl to Svaz klinických a reprodukčních vědců (ARCS).

Očkování tedy plodnost nezpůsobuje a je rozumné nechat se očkovat právě proto, aby Covid-19 neohrozil těhotenství v budoucnu.

Dezinformace se ale šíří rychle a existují případy, kdy je šíří samotní zdravotničtí pracovníci. Šíření možná přispěl i fakt, že se na internetu vyjádřil jeden z bývalých zaměstnanců Pfizeru. Ten tvrdil, že imunitní reakce těla po očkování může mít škodlivý vliv na placentu. Komentář již na internetu není a tvrzení bylo vědecky vyvráceno.

Vzniklé konspirace ale jen tak někdo nesmaže. Problémem je i rychlost šíření tvrzení na sociálních sítích, které se šíří vždy rychleji než reálné důkazy tvrdící opak. Pokud je člověk již ze začátku nervózní a má před očkováním obavy, mnohem rychleji přijme dezinformaci za fakt a ten tak nabírá na „popularitě“.

DÁLE ČTĚTE: Podpora otěhotnění – přehled babských rad, bylin, čajů, cviků a lékařských metod.

podpora otěhotnění

 

Leave a Reply