Snížený testosteron u žen: Jak se projevuje, co způsobuje a jak hladinu dostat do normálu?

Testosteron je hlavní mužský pohlavní hormon a patří do skupiny androgenů. V jisté menší míře se ale přirozeně produkuje a vyskytuje i v ženském těle.

Jeho hladina má vliv na fyzické i psychické zdraví ženy. Rizikový je jak nadbytek, tak nedostatek testosteronu. Důležité je udržovat si optimální hladinu, a tedy hormonální rovnováhu všech hormonů, aby organismus fungoval správně.

U žen testosteron zodpovídá třeba za:

  • produkci krvinek
  • sílu sexuálního libida
  • reprodukční schopnost
  • a mnohé další

Produkce testosteronu v těle ženy je závislá i na věku. Ve věku přibližně 40 let se vlastní produkce testosteronu snižuje o polovinu.

Lékaři soustavně zkoumají funkce testosteronu v ženském těle, a samozřejmě také všechny vlivy, které způsobuje nadbytek nebo deficit.

snížený testosteron u žen

 

Příznaky sníženého testosteronu u žen

Nejčastěji jde o:

  • snížené sexuální libido a slabý erotický chtíč
  • nespokojenost s vlastním prožíváním sexu a intimity
  • smutek, depresivní nálady a časté změny nálad, podrážděnost
  • letargie, nezájem o běžné činnosti, povinnosti a koníčky
  • svalová slabost, ztráta síly, křehnutí kostí

Tohle je pouze část základních projevů nízké hladiny testosteronu.

Proerecta sleva black friday 2024

TIP NA BEZPEČNÝ DOPLNĚK STRAVY:

Rostlinné bylinky Proerecta WOMEN navozují hormonální rovnováhu včetně testosteronu a tlumí nepříjemné příznaky menopauzy, PMS nebo problematické menstruace.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny prospěšné účinky. Případnou objednávku dostanete do 48hodin.

Proerecta WOMEN

 

Příčiny sníženého testosteronu u žen

Věk, hormonální nerovnováha i nemoci

V ženském těle testosteron produkují vaječníky, nadledviny a periferní tkáně. Nejvíce testosteronu produkují právě vaječníky. K poklesu aktivity vaječníků dochází u některých žen v období menopauzy nebo těsně před ní. Poté oslabují a zpomalují produkci testosteronu.

Snížení libida se obvykle připisuje menopauzou snížené hladině estrogenu, ale vědci pořád častěji dokládají, že souvislost má často právě pokles testosteronu.

Zde jsou další běžné příčiny sníženého ženského testosteronu:

  • nedostatečná funkce nadledvin
  • problémy s vaječníky nebo jejich odstranění
  • poruchy hypofýzy
  • estrogenová hormonální terapie (estrogen může tlumit produkci testosteronu)
  • předčasná menopauza

 

Diagnóza nízkého testosteronu u žen

Jak bude lékař hladinu zjišťovat?

Bohužel je poměrně běžné, že je snížený testosteron často přehlížen, není diagnostikován správně nebo dostatečně. Proto mnohé ženy trápí různé problémy, ale nedovedou je cíleně řešit. Nevědí totiž, že jsou komplikace způsobuje právě snížený testosteron.

Pak existují jiné komplikace, které mohou příznaky sníženého testosteronu připomínat, ale mají jinou příčinu. Třeba stres, deprese a nepříjemné projevy menopauzy nebo PMS.

Lékař hladinu testosteronu zjišťuje ze vzorků krve. Čísla se mohou mírně lišit v závislosti od pracoviště, které měření provádí a metody zkoumání krve. Za sníženou hladinu se obecně považuje množství menší než 25 ng / dl (nanogram na decilitr krve) u žen mladších než 50 let. U žen nad 50 let se za nízkou hladinu považuje méně než 20 ng na decilitr krve. Nad 70 ng/dl krve jde u ženy o nebezpečně zvýšený testosteron. Hladinu zjistí krevní test.

Pro lékaře může být obtížné zjistit přesnou hladinu, protože ženská hormonální hladina se denně mění a výkyvy mezi minimy a maximy jsou mnohem silnější, než u mužů. Proto je důležité, ve které denní době a v jaké fázi cyklu lékař krev odebere.

Pokud je žena právě v menstruaci, odběr krve by měla podstoupit po 8 až 20 dnech od jejího začátku.

 

Léčba sníženého testosteronu u žen

Jednoznačná léčba zatím nebyla dokonale prozkoumána a lékaři zatím nemají tolik možností. O účincích zvýšeného testosteronu lékaři vědí a dobře je znají. Bohužel všechny účinky sníženého zatím nejsou známé. Právě proto léčba není nikdy stejná a lékaři zkoušejí různé metody.

Pro ženy po menopauze existuje léčba léky (Estratest). Obsahuje zároveň estrogen i testosteron. Obsažený testosteron je ale syntetického původu, kvůli čemu léčba nemusí být vždy účinná při snaze obnovit produkci vlastního testosteronu.

Dále se předepisují testosteronové injekce, gely, náplasti nebo pelety pod kůží s pomalým uvolňováním hormonu.

Volně dostupný je doplněk stravy DHEA. Jde o „předchůdce“ testosteronu a existuje předpoklad, že pokud někdo užije DHEA, může tak zvýšit množství hormonu v těle. Pokud budete chtít DHEA nakupovat, vždy se poraďte s lékařem (ideálně endokrinolog), který vám poradí lépe se zorientovat.

Hladina testosteronu by měla být optimální, protože i vysoká hladina hormonu může způsobovat negativní vedlejší účinky. Nejčastěji:

  • akné
  • růst vousů a mužského ochlupení
  • zadržování vody v těle
  • nabývání mužských rysů – prohloubení hlasu, růst svaloviny, vypadávání vlasů a pod.

Androgeny a léky ovlivňující hormonální rovnováhu by neměly užívat těhotné ani kojící ženy. Před testosteronovou léčbou a před nákupem doplňků vždy mluvte se svým lékařem. Pokud nemáte specialistu, zajděte za praktickým lékařem, který vás k odborníkovi doporučí.

Pro zjištění přesné hladiny testosteronu v krvi je potřebný odběr a to i několikrát kvůli častým hormonálním změnám. Lékař také poradí, zda můžete léčbu kombinovat s jinými léčbami, které aktuálně podstupujete.

Proerecta sleva black friday 2024

Proerecta WOMEN koupit

 

Leave a Reply