Biochemikům z queenslandské univerzity se povedlo laboratorně vyrobit novou formu oxytocinu, kterému se lidově přezdívá „hormon lásky„.
Tým vědců z Institutu pro molekulární biochemii se nyní chlubí, že jejich synteticky vyrobený oxytocin nemá žádné negativní účinky. Ty se totiž u jeho přirozené formy objevují.
Vedoucí vývoje, Dr. Markus Muttenthaler uvádí, že hormon má i jiné funkce než pouze navození lásky a pocitů zamilovanosti. Ovlivňuje třeba i společenské a pracovní interakce, mateřskou péči, vztahy mezi lidmi a reguluje stres, úzkost a reakce těla na ně.
Oxytocinu se díky jeho funkcím předpokládá důležité využití v medicíně. Bohužel ve své přírodní podobě má i negativní vedlejší účinky. Mezi ty závažné patří nemoci srdce a cév či poškození dělohy u žen, pokud se užívá dlouhodobě a ve vysokých dávkách.
Syntetická láska bez negativních účinků
Vědci v tiskové zprávě uvádějí, že vyvinuli stejně účinnou látku jako oxytocin, která ale nemá vliv na receptory. Díky tomu je riziko vedlejších účinků výrazně snížené. Tato forma neaktivuje buňky srdce a vliv na děložní tkáně u žen zaručuje vyšší bezpečnost pro matku i dítě.
Vědci vytvořili novou molekulu cílenými modifikacemi ve struktuře oxytocinu. Cílem bylo snížit aktivitu receptorů zodpovědných za některé negativní účinky.
Oxytocin má podle vědců velký potenciál, který ale teprve poznávají. Objev je každopádně velice perspektivní. Oxytocin je úspěšný v rámci léčby psychických problémů (dlouhodobý stres, úzkosti, migrény, schizofrenie nebo autismus).
Tým vědců novou látku zkoumá zatím pouze na krysách, kde funguje skvěle. Vědci proto s výzkumem pokračují a již brzy plánují testy na lidech.
3 fáze zamilovanosti podle chemie
Americká profesorka Helen Fisherová dělí fáze lásky do 3 skupin podle chemie:
1 fáze – žádostivost
Základní sexuální pud nutící lidi hledat si sexuální partnery. U mužů se v této fázi zvyšuje produkce testosteronu, u žen estrogenu. Až dojde k navázání vztahu, fáze trvá několik týdnů až měsíců.
2 fáze – přitažlivost
Intenzivní emoce zaměřená na jednoho konkrétního člověka. Cílem přitažlivosti je navázat věrnost k novému partnerovi. Fáze trvá půl až 3 roky. V této fázi mozek produkuje také feromony, dopamin, serotonin a noradrenalin.
3 fáze – oddanost
Je to nejdelší z fází. Je důležitá pro výchovu potomků a jejich ochranu. Nejsilnější je produkce oxytocinu a antidiuretického hormonu, které se v prvních dvou fázích příliš neobjevují.
DÁLE ČTĚTE: Hormonální nerovnováha spolehlivě oslabuje libido. Pomůže pouze správná léčba a srovnání hormonů.