Testosteron je mužský pohlavní hormon a produkují jej varlata a nadledvinky. U žen se tvoří ve vaječnících. Je absolutně zásadní pro rozvoji mužského růstu a nabytí mužských charakteristik.
Produkce testosteronu je na vrcholu během puberty a rané dospělosti a to až 30x více, než v pozdějším věku. Po dosažení dospělosti a pohlavní zralosti úroveň každoročně klesá a to přibližně o 1 % od 30ti let.
Základní funkce testosteronu v mužském těle
- růst svaloviny a kostní hmoty
- růst ochlupení (vousy, pubické ochlupení)
- vývoj hlubokého mužského hlasu
- síla sexuálního apetitu (libido)
- udržení dobré nálady a pocitu spokojenosti
- udržení dobré paměti a pozornosti
Pokud máte podezření na nízkou hladinu testosteronu, určitě navštivte lékaře. Ke specialistovi vás doporučí i váš praktický lékař a to k andrologovi nebo sexuologovi.
Mnozí muži si snižování hladiny neuvědomují a negativa připisují přirozenému stárnutí. A to i pokud již pociťují negativní příznaky snížené hladiny.
Slábne jejich síla a výkon, snižuje se objem svaloviny, muži začínají přibírat na váze a potýkají se s erektilní dysfunkcí. Nízkou hladinu může mít na svědomí i nemoc hypogonadismus, při které dochází ke slabé až žádné produkci testosteronu z různých důvodů.
Léčba probíhá nejčastěji substituční léčbou testosteronem, při které je hormon do těla doplňován uměle. Pokud máte aktuálně dostatečnou hladinu testosteronu, další zvyšování hladin nemusí mít žádný prospěšný účinek.
Níže uvedené zdravotní výhody zaznamenali pouze muži se sníženou hladinou testosteronu, kteří ji potřebují dostat do normálních hodnot.
TIP NA NÁKUP:
České rostlinné tobolky Proerecta LONG pro přirozenou podporu produkce testosteronu bez léků a injekcí.
Klikněte a čtěte o podrobných účincích nejen na testosteron, ale také na erekci, libido a sexuální výdrž.
Výhody zvyšování hladiny testosteronu
Platné pouze pro muže se skutečně sníženou hladinou (tu prokáže pouze rozbor krve)
Zdravé srdce a krev
Zdravé srdce pumpuje kvalitní krev do celého těla. Okysličuje svaly a orgány, aby mohly podat perfektní výkon a fungovat správně. Testosteron pomáhá vytvářet dostatek červených krvinek v kostní dřeni. Nízký T vede k řadě rizik spojených se srdcem.
Pokud se ale ptáte, zda pomůže testosteron s léčbou již existujících nemocích srdce, důkazy jsou zatím nejednoznačné. Výsledky studií se liší. Některé důkazy tvrdí, že muži s nemocným srdcem, kteří podstoupili testosteronovou terapii, zaznamenali mírné zlepšení. Třeba dovedli zajít pěšky o 33 % delší vzdálenosti s menší mírou únavy.
Studie na 83 000 mužů dokládá, že muži, kterých hladina se zvýšila z nízké na normální hodnotu, měli o 24 % nižší pravděpodobnost infarktu a až o 36 % nižší riziko mozkové mrtvice.
Štíhlejší tělo a více svaloviny
Testosteron ovlivňuje růst svaloviny. Štíhlé tělo a nízká hmotnost pomáhají kontrolovat váhu a zajišťují dostatek energie a hospodaření s ní. Studie na mužích s nízkým T dokládá, že testosteronová léčba pomohla snížit objem tělesného tuku, a naopak podpořit růst svalstva.
Někteří muži sice hlásili růst svalstva, ale žádné zvýšení síly ani výkonnosti. Je proto zřejmé, že nejlepších účinků muž dosáhne, pokud bude kromě terapie testosteronem řádně cvičit a bude pohybově aktivní.
Pevné kosti s dobrou hustotou
Testosteron má vliv na pevnost kostí a jejich minerální hustotu. Hustota klesá věkem, kosti slábnou společně s produkcí testosteronu. Zvyšuje se riziko křehnutí a lámání kostí, vzniká osteoporóza. Kosti na sobě drží svaly a chrání vnitřní orgány. Jsou tedy potřebné, aby pohybový aparát fungoval správně a na maximum.
Podle studií se pevnost a hustota kostí zvyšuje úměrně s hladinou testosteronu. Zmiňuje se hlavně vyšší hustota páteře a kyčlí. Studie na ženách, které si nechaly změnit pohlaví dokládá, že testosteron skutečně zvýšil minerální hustotu kostí. Zatím není jasné, zda testosteron snižuje riziko vzniku zlomenin.
Lepší paměť, soustředění, prostorová orientace
Podle statistik mají muži s dostatečným testosteronem nižší výskyt Alzheimerovy nemoci. Existují i důkazy o souvislosti mezi testosteronem a schopnostmi střízlivě myslet ve smyslu dobré verbální paměti a rychlejšího pochopení informací. Léčba pomocí T prokázala u mužů mezi 34 a 70 lety zlepšení prostorové paměti.
Silnější libido
Hladina testosteronu se zvyšuje úměrně s reakcí na vzrušení a erotickou aktivitu. Muži s vysokým testosteronem jsou obecně sexuálně aktivnější. Starší muži potřebují více testosteronu pro lepší sexuální výkon a výdrž.
Tito ale musí pamatovat na fakt, že ED je často důsledkem jiných nemocí nebo léků, které muži užívají a libido jim snižují.
Podle studie léčba testosteronem prospívá sexuálnímu zdraví a kondici.
Dobrá nálada, pozitivní psychická kondice
Snížený testosteron muž pociťuje na špatné náladě, výkyvech nálad, mrzutosti nebo agresivitě. Zhoršuje se tak kvalita jeho života a vztahů s rodinou, přáteli a okolím. Přidává se deprese, únava a soustavná podrážděnost. Muži, kterých T klesá pozvolně a pomalu věkem, výskyt depresí nezaznamenali.
Účinky substituční léčby testosteronem se mohou lišit. Muži s diagnostikovaným hypogonadismem hlásili zlepšení nálady a celkové duševní pohody, také nižší únavu a podrážděnost. Výzkum předpokládá, že léčba testosteronem tak může být i léčbou deprese.
Nevýhody a rizikové příznaky substituční léčby testosteronem
Pamatujte, že testosteronová terapie je pouze na předpis. Testosteron se do těla doplňuje nejčastěji pomocí injekcí, gelů a náplastí. Každá z metod má i své rizikové účinky. Náplast a gel může dráždit pokožku, navíc se mohou přenést na jiné osoby, se kterými přichází pacient do styku. Injekce mohou měnit náladu a chování.
Nejčastěji hlášené vedlejší účinky léčby testosteronem:
- zvýšená tvorba akné
- zadržování tekutin
- diuretické účinky (časté močení)
- zvětšení prsou (gynekomastie)
- snížená produkce spermií
- zmenšování (atrofie) varlat
- zvýšená agresivita
Léčba testosteronem není vhodná pro muže s rakovinou prostaty nebo rakovinou prsu. U starších mužů může léčba vést ke zhoršení spánkové apnoe.
Pokud zvažujete substituční léčbu testosteronem
Pokud máte optimální hladinu testosteronu, žádná léčba a doplňování testosteronu není nutná. Léčba je prospěšná pouze pro muže s nízkou hladinou T, kterou zjistí pouze lékař rozborem krve. Nikdy nenakupujte testosteronové výrobky bez lékařského předpisu. Pokud máte podezření na snížené hladiny, navštivte lékaře a zeptejte se na možnosti.
Lékaři i vědci mají různé názory na účinnost substituční léčby testosteronem. Většina se shoduje na tom, že výsledky jsou různé u každého léčeného muže.
Nezapomínejte na zásady zdravé životosprávy. Zdravě jezte, hodně cvičte, odpočívejte a souložte. Taková životospráva zajišťuje nejvyšší možnou účinnost léčby. Hladinu hormonu si nechte pravidelně měřit.
DÁLE ČTĚTE: 8 běžných potravin s vitamínem D a zinkem, které vám zvýší produkci vlastního testosteronu.
/ZDROJ/