Prostatitida (akutní a chronická) – příčiny, příznaky, zkušenosti a rychlé metody léčby

Časté a bolestivé močení. Krev v moči. Zvýšená teplota. Bolesti v oblasti genitálu. Poruchy erekce. To všechno může značit onemocnění s názvem prostatitida.

Prostatitida, či Prostatitis acuta, nebo také zánět prostaty. To je časté bakteriální onemocnění, které postihuje nejčastěji muže ve věku od 25 až do 50 let.

Jedná se dokonce o jednu z nejčastějších urologických diagnóz u mužů mladších 50 let.

  • Jak se prostatitida projevuje?
  • Jak ji rozeznat od jiných možných nemocí?
  • Existují nějaké cviky, které vám proti ní pomohou?
  • Může prostatitida nějak ovlivnit vaši plodnost?
  • A jak se léčí?

prostatitida

 

Co přesně je prostatitida?

Prostatitida je jednoduše řečeno zánět prostaty. Ročně tvoří pacienti s prostatitidou okolo 25 % mužů, kteří vyhledají lékaře.

Vzniká většinou v důsledku snížené imunity organismu, prochladnutím, přenosem infekce po nechráněném pohlavním styku či při infekci močových cest.

Není to tedy tak, že by se u vás prostatitida objevila úplně z čista jasna, ani proto, že jste dlouho neměl pohlavní styk. Dlouhá sexuální abstinence nemá na vznik prostatitidy žádný vliv.

 

Příčiny prostatitidy

Nejčastěji je prostatitida způsobená bakteriální infekcí. Tudíž je v prvé řadě nutné přijít s těmito bakteriemi do styku.

Ty se na vás mohou přenést například po nechráněném pohlavním styku s náhodnou partnerkou třeba někde v baru.

Ovšem prostatitida u vás může vypuknout i ve chvíli snížené imunity organismu, například po prodělané nemoci, po léčbě rakoviny či při onemocnění AIDS.

Stačí navštívit veřejnou toaletu, podcenit řádnou hygienu a zkrátka se dostat do styku s těmi „správnými” bakteriemi a už je prostatitida na světě.

Rozhodně ji ale nedostanete jen tak, z ničeho nic. Proto mezi důležité preventivní kroky patří správná péče o imunitní systém, dostatečný pitný režim, kvalitní stravování s pestrou stravou, správná hygiena, pravidelný pohyb a bezpečný sexuální život.

Rozhodně se vyhněte sexu s náhodnými partnerkami, nebo také větší konzumaci alkoholu.

 

Typické příznaky prostatitidy

Mezi typické příznaky prostatitidy patří:

  • silné bolesti,
  • náhlá zvýšená teplota,
  • může se objevit výtok z penisu,
  • bolest v oblasti genitálu, třísel nebo podbřišku,
  • potíže při močení,
  • krev v moči (hematurie),
  • slabost,
  • třesavka,
  • zvracení,
  • někdy potíže doprovázejí bolesti zad,
  • bolest při orgasmu,
  • sexuální poruchy,
  • poruchy erekce i ejakulace,
  • prostata samotná je při pohmatovém vyšetření citlivá.

Kromě krve v moči (hematurie) se může objevit také krev ve spermatu (hematospermie), jak uvádí MUDr. Petra Bomberová Kánská:

Zánět prostaty je typicky často provázen přítomností krve ve spermatu či v moči.

Očekávala bych, že po dobrání antibiotické léčby by krev měla vymizet.

Pokud se u vás tyto projevy objeví, rozhodně na nic nečekejte a navštivte nejbližšího urologa, anebo svého praktického lékaře.

Prostatitida totiž většinou přímo souvisí také s infekcí dolních močových cest a vyskytuje se obvykle spolu s infekčním zánětem močového měchýře, močové trubice a semenných váčků. Proto ji není radno podceňovat.

PROSTATU LZE PREVENTIVNĚ CHRÁNIT I CÍLENĚ:

K tomu potřebujete kvalitní doplněk s obsahem živin, které vám v běžné stravě scházejí nebo jich přijímáte málo.

Proerecta PROSTATE obsahuje výtažky ze Saw Palmetta a další, které jsou pro prostatu výbornou výživou s preventivními účinky.

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Příznaky chronické prostatitidy

Prostatitida ovšem není pouze jedna. Kromě té akutní, o které byla řeč až do této chvíle, rozlišujeme také prostatitidu chronickou.

Chronická prostatitida se projevuje méně výrazně, objevuje se plíživě, s pomalou progresí, ale o to právě může být zákeřnější.

Někdy může být zcela bez jakýchkoliv výraznějších příznaků. A dokonce až 90 % procent všech případů prostatitidy tvoří právě tato chronická forma prostatitidy.

Říká se jí také syndrom chronické pánevní bolesti.

 

Mezi typické projevy chronické prostatitidy patří:

  • nepříjemné pocity při močení,
  • bolesti podbřišku, genitálií a spodní části zad,
  • časté nucení na močení s pocitem nedokonalého vyprázdnění,
  • inkontinence,
  • a to vše trvající déle než 3 měsíce.

Někdy i chronická prostatitida může pořádně potrápit. Svůj příběh popisuje pan Tomáš:

Osmým rokem trpím chronickou bakteriální prostatitidou, poslední dobou s poměrně výraznými příznaky.

Dominuje bolest v podbřišku vycházející z místa těsně nad kořenem penisu, pocit tlaku v konečníku, obtížné a časté močení a občasné pálení špičky penisu spojené s čpavkově zapáchající sekrecí.

Ovšem oproti akutní prostatitidě se ta chronická neprojevuje zvýšenou teplotou, výtokem z močové trubice a mnohdy ani sexuálními problémy.

Proto nad tím muži většinou mávnou rukou, že to nic není a že už to nejspíš bude to zvětšování prostaty, které „ale přeci k životu patří”.

Takový muž pak může klidně desítky let netušeně žít s chronickým zánětem prostaty a prožívat den co den projevy tohoto onemocnění, přitom naprosto zbytečně.

Je sice pravda, že prostatitida neohrožuje život, ale snižuje jeho kvalitu.

 

Chronická prostatitida a plodnost – ovlivní jí?

Jenže ač nemá chronická prostatitida tak dramatické projevy, jako její akutní „sestřenice”, pořád se jedná o závažné onemocnění, které může mít na život muže značný vliv.

Totiž i při chronické prostatitidě dochází k zánětu prostaty, které vyvolávají bakterie. Pokud se takový zánět nijak neřeší, může dále postupovat, a to například jako zánět nadvarlete, chámovodu, močové trubice či močového měchýře.

A to už začíná být velice závažné, neboť to může negativně ovlivnit i vaši plodnost.

Abyste totiž svou partnerku bez problémů oplodnil, je potřeba, aby byla celá vaše močová soustava naprosto zdravá.

Pokud tedy dojde k takto rozsáhlému zánětu, může to mít za následek neschopnost oplodnit vaši partnerku, a co hůř, může to vést i k zánětu močových cest u vaší partnerky.

Navíc se mohou objevit také problémy s erekcí, bolesti při ejakulaci či poruchy erekce, což vám taktéž rozhodně na náladě ani na sebevědomí nepřidá.

Proto výše zmíněné příznaky rozhodně nepodceňujte a v případě podezření navštivte urologa nebo praktického lékaře.

 

Diagnostika prostatitidy

Lékař vás v takovou chvíli vyšetří, provede ultrazvukové vyšetření prostaty, které nijak nebolí, a zároveň udělá laboratorní rozbor moči, zda nejsou ve vaší moči přítomné bakterie, které prostatitidu způsobují.

Pokud si lékař není jistý, může provést ono pověstné a velmi obávané vyšetření prostaty přes konečník.

Ale nemáte se vůbec čeho bát. Toto vyšetření sice není dvakrát příjemné, ale vůbec nebolí a trvá maximálně pár minut. Rozhodně to za to zdraví a dobrý pocit stojí.

Vzhledem k tomu, jak citlivou a k poruchám náchylnou částí těla prostata je, a jak nejasné mohou být příznaky zánětu, je vyšetření vedoucí ke stanovení diagnózy poměrně komplexní.

Kromě výše uvedených vyšetření může proto lékař provést ještě i výtěr z močové trubice či odběr sekretu z prostaty.

Na základě všech těchto vyšetření potom může stanovit přesnou diagnózu.

>> JAK PŘESNĚ PROBÍHÁ VYŠETŘENÍ PROSTATY?

 

Zkušenosti s prostatitidou

S prostatitidou se teď pere i pan Tomáš:

Objevil jsem krev ve spermatu a to celkem hodně. Nejdříve jakoby červená tlustá žilka, nyní celé do červena, až do hněda.

Jiné potíže nemám, žádné pálení, řezání, nic podobného. Byl jsem na urologii, lékař mě vyšetřil přes konečník, sono ledvin, močového měchýře, prostaty.

Dle lékaře je to zánět prostaty.

 

Chronickou prostatitidu skutečně není radno podceňovat, jak dokládá i pan Libor:

Léčil jsem se se zánětem prostaty. Antibiotika jsem již dobral, užívám už jen doplňky stravy a čaje.

Potíže se z 80 % zlepšily, ale ještě stále přetrvává takový silný pocit při ejakulaci. Jinak žádné bolesti nemám.

K tomu jsem měl po celou dobu zduřelé oba chámovody, nyní je stále zduřelý jeden.

Můj urolog si s tím neví rady, prý jsem měl největší chronickou prostatitidu, co kdy viděl. Stěry z močové trubice na chlamydie i kultivaci ejakulátu jsem měl negativní.

 

Léčba

V případě akutní prostatitidy jsou nejčastěji nasazena speciální baktericidní antibiotika, která pronikají do prostatické tkáně.

Antibiotika jsou podávána po dobu alespoň 30 dní, aby se minimalizovalo riziko přechodu do chronické prostatitidy. Po dobu léčby byste neměl ejakulovat. Léčba se tím totiž komplikuje.

U velmi vážných případů, kdy nateklá prostata blokuje tok moči, může dojít i k operativnímu zákroku.

V méně závažných případech stačí ambulantní léčba 4 – 6 týdnů. Samozřejmě důležitou součástí léčby je klid na lůžku, dostatečný pitný režim, pestrý jídelníček, zvýšený příjem vitamínů a minerálů a odpočinek.

Co se týče chronické prostatitidy, tam platí zdravý životní styl, pravidelný pohyb a bezpečný sex.

Někdy mohou být doporučovány i Kegelovy cviky, jakožto součást léčby chronické prostatitidy, a to pro posílení svalů pánevního dna a zlepšení prokrvení celé této oblasti. Při pravidelném posilování pánevního dna většinou pacienti udávají výrazné zlepšení obtíží.

Důležité je ale také pečovat o svůj imunitní systém, aby se mohl organismus dostatečně bránit a sám si s přetrvávajícím zánětem poradil.

>> PODROBNÝ NÁVOD NA CVIČENÍ KEGELOVA CVIKŮ PRO POSÍLENÍ SVALŮ PÁNEVNÍHO DNA.

 

Intimní a zdravotní život po prostatitidě

Jakmile se prostatitida vyléčí, nebude to mít na vás prakticky žádný vliv. Všechny příznaky postupně odezní, všechny potíže vymizí a vy se opět dostanete do zajetých kolejí.

Pouze se vyhněte sexuálnímu životu během samotné léčby. Mohlo by to totiž zkomplikovat hojení a prodloužit dobu léčby, což ale samozřejmě nechcete.

Po úspěšně ukončené léčbě se ale opět můžete vrhnout na svou partnerku. Potíže s erekcí nebo s ejakulací s největší pravděpodobností mít nebudete.

SLOVO AUTORKY:

Natálie Markovská

Prostatitida, neboli zánět prostaty, je zánět jako každý jiný. A jako takový je potřeba co nejrychleji léčit, jinak přejde do chronické fáze.

Proto příznaky prostatitidy nepodceňujte, nemávejte nad tím rukou, ale navštivte svého lékaře.

Nejprve můžete navštívit svého praktického lékaře, který vás následně může poslat na urologii. Anebo se rovnou můžete obrátit na nejbližšího urologa.

Čím dřív začnete s léčbou, tím dřív budete zcela zdráv a bez jakýchkoliv následků a komplikací.

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás. 

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

 

Leave a Reply