Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, negativa, metody léčby a optimalizace

Hormony jsou pro náš organismus nezbytné a nenahraditelné. Jakmile je jejich rovnováha narušena, objevuje se celá řada nepříjemných potíží.

Jak si hormonální rovnováhu udržet a jak se vyrovnat s hormonální nerovnováhou v pubertě, těhotenství nebo v přechodu?

V tomto článku se budu věnovat hormonální nerovnováze u žen.

hormonální nerovnováha u žen

 

Důležitost ženských hormonů

Hormony nacházíme v těle všech živých organizmů, a dokonce i v rostlinách. Jsou nositeli informací od jedné buňky ke druhé a spouštěčem reakcí na podněty.

Řídí a ovlivňují chemické procesy v buňkách. Hormony nemohou být nahrazeny žádnou jinou látkou.

Jsou produkovány žlázami s vnitřní sekrecí nebo tkání a vylučovány do krevního oběhu.

Hormony ovlivňují celou řadu procesů, nejen reprodukci a pohlavní dozrávání.

 

Které hormony jsou u žen nejčastěji v nerovnováze?

  • Testosteron – je mužský pohlavní hormon, hladina testosteronu ovlivňuje dominanci, sexuální aktivitu, ale i prostorovou orientaci. Vzniká v nadledvinkách a vaječnících.
  • Progesteron – je ženský pohlavní hormon, vzniká ve vaječnících, v těhotenství jej produkuje placenta. Produkce klesá v klimakteriu. Řídí menstruační cyklus, působí na psychiku a psychickou rovnováhu, kolísání hladiny vede k úzkosti, nespavosti, depresi a výkyvům nálad.
  • Estrogen – je ze skupiny ženských pohlavních hormonů, vzniká ve vaječnících a v placentě. Také jej produkují játra, nadledvinky a prsa. Během menstruačního cyklu hladina kolísá. Je zodpovědný za vývoj pohlavních znaků, růst, správnou funkci dělohy. Napomáhá metabolizmu.
  • Tyroxin a trijodtyronin, hormony štítné žlázy – působí na vývoj mozku, starají se o látkovou výměnu. Nedostatek znamená pocit únavy a chladu, poruchy soustředění a paměti. Špatná funkce je patrná i na kůži, vlasech, nehtech.
  • Oxytocin – produkuje jej neurohypofýza. Vzniká při stimulaci prsu, při kojení nebo i doteku. Dále při stimulaci pochvy. Je označovaný jako hormon lásky a důvěry. Přisuzuje se mu i mateřská láska.
  • Růstový hormon – stimuluje růst, regeneraci, je produkován adenohypofýzou. Zvyšuje zadržování vápníku a mineralizaci kostí, stimuluje imunitní systém, růst a regeneraci vnitřních orgánů.
Pokud se cítíte naprosto vyčerpaně po zkouškovém období nebo po neobvykle dlouhém večeru stráveném v práci, pak se jedná o poměrně běžný stav a s největší pravděpodobností se s vámi nic závažného neděje.

Pokud jste ale vyčerpaní neustále, navíc například přibýváte na váze, trpíte znatelnými výkyvy chutí k jídlu nebo registrujete problémy se stolicí, může to být známkou snížené funkce štítné žlázy.

Gynekoložka Alyssa Dwecková z Mount Kisco Medical Group v New Yorku vysvětluje, drdweck.com
Gynekoložka Alyssa Dwecková z Mount Kisco Medical Group v New Yorku vysvětluje

Proerecta WOMEN účinky

 

Co přesně je hormonální nerovnováha?

Hormonální nerovnováha u žen znamená, že v organismu došlo ke změně a kolísání hladiny hormonů. Narušila se přirozená a zdravá hladina hormonů.

Často je spojována s vyšším věkem, ale nemusí to tak být, vyskytuje se i u mladých žen.

Za hormonální nerovnováhou stojí nejčastěji změna hladiny estrogenu, progesteronu a testosteronu. Také ji ovlivňují hormony štítné žlázy a melatonin.

 

Co je příčinou hormonální nerovnováhy?

Nejčastěji se s hormonální nerovnováhou spojenou se všemi nepříjemnými důsledky potýkají ženy v období menopauzy.

Samozřejmostí je, že se hladina ženského hormonu mění i v těhotenství, při potratu a těsně po porodu. Hladina hormonů kolísá i v období kojení, a to jak při kojení, tak po kojení.

Působí na ni i užívání hormonální antikoncepce. Hormonální nerovnováha u žen se objevuje nejen během užívání hormonální antikoncepce, ale i po jejím vysazení.

Nepříjemné příznaky ženy vnímají i v období před menstruací nebo během ovulace.

Mezi další viníky hormonální nerovnováhy můžeme počítat nedostatek spánku, špatnou životosprávu, stres, a dokonce i nedostatek fyzické aktivity. Hormonální nerovnováha provází i pacienty s diabetem nebo s onemocněním štítné žlázy.

Častým viníkem je syndrom polycystických vaječníků. Neblahý vliv má i požívání alkoholu a kouření.

 

Kdy dochází k hormonální nerovnováze?

Ženy jsou hormonální nerovnováhou ohroženy více než muži. Dochází k ní v pubertě, při menstruaci, těhotenství, porodu, premenopauzy a v menopauze.

 

Jak se projevuje hormonální nerovnováha?

Hormonální nerovnováhu žena vnímá jako celkový neklid doprovázený řadou potíží.

Objevují se poruchy spánku a nespavost, únava, pocit nafouklého nebo citlivého břicha, nevolnost, změny nálad a pocity úzkosti. U někoho se začnou projevovat problémy s pletí (hormonální akné ve spodní části obličeje) nebo vlasy, migrény i problémy s pamětí.

Pokud u dospělých lidí dochází k častějšímu výskytu akné, a to hlavně ve spodní části obličeje, může to naznačovat vysokou hladinu testosteronu.
Gynekoložka Alyssa Dwecková z Mount Kisco Medical Group v New Yorku doplňuje, drdweck.com
Gynekoložka Alyssa Dwecková z Mount Kisco Medical Group v New Yorku doplňuje

 

Zvlášť nepříjemným projevem je růst ochlupení nebo jeho tmavnutí (hirsutismus). To bývá spojováno se zvýšením hladiny testosteronu.

Tmavé chloupky se mohou objevovat na hrudníku, ramenou nebo zádech. S hormonální nerovnováhou je spojován i přírůstek hmotnosti, a to zejména v oblasti břicha a boků.

Při stresu rozhodí hladiny mnoha jiných hormonů a podporuje ukládání břišního tuku, a to i u štíhlých lidí.
Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka sítě poraden Svět zdraví, vysvětluje
Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka sítě poraden Svět zdraví, vysvětluje

 

I potíže v intimní oblasti mohou souviset s hormonální nerovnováhou. Rozbouřené hormony stojí i za nízkým libidem.

Objevují se i změny na poševní sliznici, suchost pak brání prožívat příjemné pocity a může to vést i k poranění.

 

Hormonální nerovnováha a puberta

Během puberty dochází u dívek k pohlavnímu zrání. Tělo dívek se začíná připravovat na roli matky. S nástupem menstruace převládá v těle estrogen, pak jej vystřídá progesteron.

Dívky nejvíce trápí příznaky premenstruačního syndromu a problémy s pletí. Menstruace je více bolestivá a objevují se i migrény. Dívky jsou plačtivé, podrážděné a prožívají sebelítost.

Jako léčba je vhodná úprava stravy a denního režimu. Až při velmi vážných fyzických potížích nastupuje hormonální léčba stanovená lékařem.

Při nedostatečné tvorbě pohlavních hormonů nezačíná menstruační období, nedojde k vývoji prsní tkáně a následuje neplodnost.

 

Hormonální nerovnováha v těhotenství

Těhotenství je poměrně krátké období vyznačující se vysokou změnou hladiny hormonů. Estrogenu a progesteronu tělo vyprodukuje tolik, jako za celý život.

Ženy jsou citlivé, trpí změnami nálad, bolestí hlavy, zhoršuje se jim pleť.

Největší problémy pociťují prvorodičky ve vyšším věku. Veškeré potíže se obvykle upraví až po porodu a kojení. Během těhotenství pomohou určité přírodní preparáty. Zaměřte se na změnu stravy, klid a relaxační pohybovou aktivitu.

TIP PRO IDEÁLNÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHU: 

České bylinné tablety Proerecta WOMEN speciálně pro ženy.

Proerecta WOMEN

 

Poporodní deprese

Během těhotenství produkuje placenta velké množství progesteronu. S vyloučením placenty dojde i k prudkému poklesu hladiny progesteronu.

Problémy po porodu mohou přetrvávat i více než rok. Ženy procházejí pocity nízkého sebevědomí, frustrací, zlostí a depresí.

Tyto stavy prožívají méně ženy starší a ženy, které mateřství dlouhodobě plánovaly.

Obvykle se stav upraví během šestinedělí. Rychleji se upraví, pokud žena začne užívat hormonální antikoncepci. Ženy, které kojí pak budou zaznamenávat stálé kolísání hladiny hormonů až do ukončení doby kojení nebo do jeho omezení.

Poporodní deprese může přerůst ve velmi vážný stav. Vnímejte své tělo, pokud pocity sebelítosti přetrvávají i po šestinedělí a deprese je dlouhodobá rozhodně vyhledejte lékaře.

Buď nasadíme hormonální antikoncepci, nebo ordinujeme ženě jednotlivé pilulky estrogenu či gestagenu, případně kombinaci obojího podle vyšetření hormonální hladiny z krve, výšky sliznice v dutině děložní stanovené sonograficky a hormonální cytologie.
Podle gynekoložky Evy Bočanové ze zdravotnického zařízení Medicover lze hormonální nerovnováhu, která se projeví poruchou v menstruačním cyklu napravit dvěma způsoby, eucpremium.cz
Podle gynekoložky Evy Bočanové ze zdravotnického zařízení Medicover lze hormonální nerovnováhu, která se projeví poruchou v menstruačním cyklu napravit dvěma způsoby

 

Ženský přechod a hormonální nerovnováha

Ženský přechod (klimakterium) je období, kdy vaječníky přestávají plnit své funkce. Ženám začne vynechávat menstruace až zcela vymizí a nastává klimakterium. Hladina progesteronu a estrogenu se sníží.

S různou intenzitou se objevují návaly horka, pocení, změny nálad, časté podráždění i úzkostné stavy. Ženy mívají poruchy spánku, jsou nesoustředěné a často se jim zrychluje tep. Po přechodu, který může trvat i pět nebo více let dojde k klimakteriu.

Jestliže obtíže brání běžným denním činnostem rozhodně je na místě hormonální léčba.

V období po menopauze pak tělo produkuje méně estrogenu, progesteronu i testosteronu. Jejich hladina je ale stabilní a ženy se cítí mnohem lépe.

 

Jak jíst v období menopauzy?

Během období menopauzy omezte alkohol, kofein a cukr. Pozor na kořeněná jídla, horké nápoje i polévky. Ty umocňují návaly horka.

Snižte konzumaci masa a mléčných výrobků, ty přispívají ke ztrátě vápníku z kostí. Přidejte naopak zakysané výrobky. Omezte sůl.

Zařaďte potraviny s obsahem takzvaných rostlinných hormonů, fytoestrogenů. Najdete je například v sojových bobech, tofu, sójové mouce, ale i v bramborách, celozrnných potravinách, česneku, jablkách a mrkvi. Přidejte zelené potraviny a červenou řepu.

Alespoň dvakrát týdně si dopřejte mořskou rybu (losos, tuňák, makrela, sardinka). Z ovoce jsou vhodné kromě jablek i hrušky, hrozny, broskve. Z luštěnin pak hrách a čočka.

Nezapomínejte na pitný režim, zvláště v tomto období je důležité vypít alespoň 2 litry čisté vody bez bublin denně.

 

Bylinky na menopauzu:

  • Třezalka tečkovaná
  • Šalvěj lékařská
  • Ploštičník hroznatý
  • Luční jetel a červený jetel

Proerecta WOMEN koupit

 

Jak zjistit hormonální nerovnováhu?

Podezření, že je s vaším tělem něco špatně můžete snadno potvrdit nebo vyvrátit. U vašeho praktického lékaře nebo gynekologa je možné podstoupit speciální test, a to v každém věku.

Někdy je nutná i řada testů. Hladina hormonů se zjišťuje v krvi, slinách nebo moči. Krevní rozbor se doplňuje o ultrazvuk dělohy a vaječníků, vyšetření štítné žlázy nebo i rentgen a biopsii.

Kromě vyšetření je možné sledovat i několik příznaků, varovných signálů.

 

Varovné signály stručně:

  • Výkyvy váhy, a to jak přibírání na váze, tak náhlé hubnutí.
  • Zimnice, únava, nespavost.
  • Pocity úzkosti, deprese, výkyvy nálad.
  • Problémy s pletí a syndrom suchých očí.
  • Zažívací potíže, potíže s trávením, zácpa, říhání, nadýmání.
  • Noční pocení, návaly horka.
  • Padání vlasů.
  • Tmavé kruhy pod očima.
  • Nepravidelná menstruace.
  • Náhlá vyšší bolestivost.
  • Zvětšení nebo výrazná změna tvaru prsou.
  • Ztráta libida.
  • Nejrůznější chutě a noční hlad.
  • Časté močení, žízeň.
  • Neplodnost.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Nepravidelná menstruace: Příčiny, domácí pomoc a rychlá léčba, která cyklu navrátí řád.

 

Hormonální nerovnováha a psychosomatika

Řada popsaných potíží nemusí být způsobena hormonální nerovnováhou. Na vině může být i psychosomatika.

Stav, kdy se stres a celkové nepohodlí projeví jako zdravotní obtíž. Náš smutek, nespokojenost nebo dlouhodobé problémy se začnou ukazovat na naší tělesné schránce.

Organismus nám tím posílá varovný signál. Pro odhalení příčiny vašich potíží je nutná návštěva lékaře a rozlišení, zda je jedná o psychosomatickou obtíž nebo o hormonální nerovnováhu.

 

Co pomáhá udržet hormonální rovnováhu na uzdě?

Na hormonální rovnováhu má vliv strava a prostředí.

Ve stravě omezte:

  • průmyslově zpracované rostlinné oleje
  • chemicky ošetřené potraviny
  • aditiva v potravinách
  • kofein
  • cukr, loupanou rýží, bílou mouku, obecně potraviny s pšenicí

 

Do stravy přidejte:

  • Omega 3 mastné kyseliny. Semínka, ořechy, ryby.
  • Máslo, kokosový tuk, avokádo, olivový olej.
  • Vlákninu.
  • Želatinu jako zdroj vápníku, hořčíku a fosforu.
  • Vejce.
  • Sladkovodní řasy.

 

Pozor na leptin

Leptin je zodpovědný za pocit sytosti. Jeho nízká hladina nutí tělo k dalšímu jídlu.

Na nízkou hladinu má vliv přebytek cukrů, průmyslově upravených potravin a nedostatek spánku. S nízkou hladinou leptinu nás přepadá noční hlad a touha po nezdravém jídle.

 

Bylinky na hormonální nerovnováhu

Na trhu je k dostání řada preparátů bylinného původu, které jsou vhodné jako doplněk stravy.

Přírodní léčba může potíže zmírnit, ale je třeba se o správném postupu poradit s lékařem. Některé preparáty mohou mít dokonce kontraindikaci s předepsanými léky.

 

Vhodné bylinky jsou například:

  • Ashwaganda. Pomáhá na nespavost, stimuluje štítnou žlázu, regeneruje nervy. Zlepšuje náladu, pomáhá upravit funkci štítné žlázy, snižuje pocit úzkosti.
  • Schisandra. Regeneruje játra a pomáhá při onemocněních kůže. Snižuje krevní tlak.
  • Maca. Působí na pohlavní orgány. Lze ji užívat i během těhotenství a při kojení.
  • Škornice. Pomáhá na nepravidelnou menstruaci. Povzbuzuje tok krve v pánevní oblasti.
  • Kotvičník. Pomáhá reprodukčnímu systému, stimuluje libido.

 

Homeopatika při hormonální nerovnováze

Homeopatika nemají žádné léčivé účinky a žádný lékař vám je nebude nikdy doporučovat. Výrobci se vás snaží okrást. Za homeopatika nikdy neutrácejte peníze – s ničím vám nepomohou, žádnou komplikaci nezlepší a peníze za ně vysloveně vyhodíte za vodu a cukr.

 

Vitamíny a minerály pomáhají

Jako první doplňte organismu hořčík a zinek. Také sáhněte po vitamínech řady B a C. S hormonální nerovnováhou roste i riziko osteoporózy, přidejte i vápník a vitamín D.

 

Léčba hormonální nerovnováhy

Hormonální nerovnováha je provázena řadou nepříjemných projevů a rozhodně není nutné, abyste je prožívala. Určitě neváhejte navštívit lékaře a svěřte se mu se svými potížemi.

Vaše cesta povede k endokrinologovi nebo gynekologovi. Předepsané léky mívají velmi dobré výsledky a dovedou většinu příznaků utlumit nebo dokonce zcela odstranit.

U lékaře nastupuje obvykle substituční hormonální terapie, ale to až po důkladném vyšetření a jakmile je odhalena příčina. Tělu je dodán chybějící hormon buď ve formě tablet nebo injekcí.

 

Jak cvičit při hormonální nerovnováze?

Důležitý je také pravidelný a spíše lehký trénink než fyzicky náročná, intervalová zátěž.

Přidejte procházky, chůzi do schodů, plavání, cviky s váhou těla. Výborná je i jóga, obzvláště pak ta hormonální.

Vhodná jsou lehká cvičení zaměřená na uvolnění a protažení svalů.

Jinak je jedinou správnou cestou návštěva lékaře a provedení krevních testů, případně ultrazvukového vyšetření štítné žlázy.

Obezitoložka Renata Růžičková , ordinace.cz
Obezitoložka Renata Růžičková

 

Chceme-li si tedy zachovat dobrou kondici, vitalitu, svěžest, zajistit psychickou pohodu a podpořit fungující vnitřní prostředí organismu, hormonální jógová terapie se nabízí jako účinný nástroj prevence, ale i podpora samoléčivých, regeneračních schopností těla.
Jana Černotová, terapeutka a lektorka hormonální jógové terapie, hormonalni-diabetes-joga.cz
Jana Černotová, terapeutka a lektorka hormonální jógové terapie

 

 

Detoxikace organismu a relaxace

Dopřejte si šetrnou detoxikační kůru a pravidelně se věnujte relaxaci a cvičení. Najít si na sebe půl hodinu času třikrát týdně není až takovým problémem a výsledek vás mile překvapí.

SLOVO AUTORKY:

Natálie Markovská

Hormonální nerovnováha u žen je poměrně běžným problémem, přitom správné řešení zná jen málokdo. Spousta lidí si myslí, že hormonální nerovnováha patří neodmyslitelně k ženskému životu, ale není tomu tak.

Stačí vyzkoušet některé z výše uvedených tipů a uvidíte, že se vám bude žít mnohem lépe a snáz.

S hormonální nerovnováhou u sebe nebo u nějaké své příbuzné či známé se nemusíte smířit.

Proerecta WOMEN účinky

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

 

Leave a Reply