Že dokáže hormonální nerovnováha negativně ovlivnit pevnost erekce i vaše libido, už víte.
- Ale co taková plodnost?
- Dokáže i tu ovlivnit hormonální nerovnováha?
- Je hormonální nerovnováha natolik závažným problémem, že by vás dokázala učinit zcela neplodným?
- Je to vůbec možné?
Na to se podíváme právě dnes.
Hormonální nerovnováha a plodnost
Neustálý pocit vyčerpanosti, nespavost, deprese či prudké výkyvy nálad. I na základě těchto indicií lze odhalit hormonální nerovnováhu.
Hormonální nerovnováha představuje stav, kdy jsou některé hormony v těle muže v nerovnováze. Ať už je těch hormonů v těle nadbytek, anebo naopak nedostatek.
Mluvím zde o jakémkoliv hormonu – dopaminu, adrenalinu, inzulinu nebo nejdůležitějším mužském pohlavním hormonu testosteronu.
Všechny hormony, které se v těle nachází, se mohou dostat v určitém okamžiku do nerovnováhy.
Příčiny hormonální nerovnováhy
Může to být z důvodu rostoucího věku, nezdravého životního stylu, nedostatku pohybu, nějaké nemoci, či přímo způsobené poruchou tvorby daného hormonu.
V tu chvíli najednou dojde k vykolejení z rovnováhy a daný hormon se dostane buď do deficitu, anebo naopak do přebytku.
Tak či tak začne tento stav vyvolávat celou řadu negativních reakcí.
Příznaky hormonální nerovnováhy
Mezi typické projevy hormonální nerovnováhy patří poruchy erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulace, snížená vitalita, úbytek svalové hmoty, řídnutí ochlupení, abdominální obezita, návaly horka, nadýmání, bolesti hlavy, nespavost, podrážděnost, letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí.
Významná hormonální nerovnováha potom může vést dokonce i k oné neplodnosti.
Důsledek hormonální nerovnováhy na plodnost muže
Neplodnost je většinou důsledkem závažného nedostatku mužského pohlavního hormonu testosteronu. Potvrdily to také četné vědecké studie.
Bohužel současná úroveň léčby mužské neplodnosti je u nás velmi nedostatečná. Problém mužů je často zlehčován s tím, že vše vyřeší asistovaná reprodukce.
Někdy jsou neplodným párům podávány nesprávné a zavádějící informace.
Vidíme to například v internetových poradnách, kde na dotazy pacientek odpovídají lékaři z IVF center.
Studie z roku 2016 s názvem „Testosterone replacement in the infertile man” přesně popsala silný vztah mezi mužským pohlavním hormonem testosteronem a mužskou plodností. Mezi testosteronem a plodností podle ní existuje nepřímý vztah.
Testosteron, respektive jeho nízká hladina, totiž neovlivňuje přímo plodnost daného muže jako takovou, ale kvalitu jeho spermií. A ty jsou, jak dobře víme, základním stavebním kamenem k početí miminka.
To znamená, že pokud má muž testosteronu v těle málo, projeví se to negativně na kvalitě jeho spermií, a ve výsledku i na jeho plodnosti.
Zároveň si studie všímá vztahu, že u neplodných mužů často lékaři přijdou i na nízkou hladinu testosteronu. Proto považují vědci toto spojení za klíčové.
Tudíž to jasně dokazuje vztah mezi mužskou plodností a hormonální rovnováhou.
„Muži léčení testosteronem prokázali statisticky významné zlepšení parametrů jejich spermatu oproti neléčeným pacientům.
U léčené skupiny bylo pozorováno významné zlepšení hustoty spermií a jejich pohyblivosti.
V léčené skupině navíc bylo hlášeno hned sedm těhotenství, zatímco u kontrolní neléčené skupiny nebylo pozorováno žádné těhotenství,” uvádí odborníci v této studii.
Jak vyřešit hormonální nerovnováhu?
Pokud se necítíte úplně ve své kůži, tušíte, že něco asi nebude úplně v pořádku, a trápí vás výše zmíněný výčet typických příznaků hormonální nerovnováhy, pak navštivte svého praktického lékaře.
Ten vás vyšetří, odebere vám krev a díky tomu přesně zjistí, zda vás skutečně trápí hormonální nerovnováha.
Ač to totiž může být na první pohled naprosto jasné, nikdy si sám se svou hormonální hladinou nezahrávejte a nehrajte si na doktora.
Přesto, že můžete vykazovat přesně výše zmíněné projevy typické pro hormonální nerovnováhu, ještě to nemusí znamenat, že skutečně hormonální nerovnováhou trpíte.
Na vině může být i nějaké skryté onemocnění, které je nutné vyřešit. Proto nejprve navštivte svého praktického lékaře a nechejte se vyšetřit.
Proto je velmi důležitá intenzivní snaha o pochopení konkrétní příčiny mužské neplodnosti v daném páru.
Cílem lékaře, specialisty na poruchy mužské plodnosti, není jenom získat spermie pro umělé oplodnění. Měl by především zlepšit schopnost daného muže mít děti, a umožnit tak partnerům otěhotnění.
To vše s využitím méně zatěžujících léčebných postupů, než je asistovaná reprodukce, která neřeší příčiny potíží.
Lékař musí také dbát na pečlivou diagnostiku základních onemocnění, rizikových pro celkový zdravotní stav muže, tedy vidět celou situaci komplexně a v souvislostech.
Léčba hormonální nerovnováhy
Pokud je na vině skutečně hormonální nerovnováha, bude vám nasazena taková léčba, která vám srovná hormony do latě.
Jestliže tedy máte málo testosteronu v krvi, bude vám doporučena léčba testosteronem a jeho doplňování do těla.
Pokud jej naopak máte v těle přebytek, což by ale s největší pravděpodobností nevedlo k oné neplodnosti, bude vám doporučena léčba estrogenem, aby se tyto dva základní pohlavní hormony dostaly do rovnováhy.
Specifický typ léčby vám ale může doporučit pouze váš lékař.
SLOVO AUTORKY:
- Nedaří se vám počít miminko?
- Snažíte se o to se svou partnerkou rok či dokonce déle a stále nic?
- Z vyšetření vyplývá, že je vaše partnerka naprosto v pořádku a zdravá?
- Ale vy se necítíte úplně ve své kůži a prokazujete některé z typických projevů hormonální nerovnováhy?
Pak se určitě nebojte a navštivte svého praktického lékaře.
Ten vás vyšetří a určí přesnou příčinu toho, proč se vám nedaří počít miminko.
Pokud bude potřeba, budete poslán ještě k sexuologovi, kde bude otestována také kvalita vašich spermií. Díky tomu budou lékaři přesně vědět, kde je zakopaný pes, a budou vás tak moct úspěšně léčit.