Zvětšená prostata, inkontinence, rakovina prostaty. To jsou všechno stavy, při kterých dochází k poruchám močení, k potížím při močení nebo dokonce k neschopnosti normálně močit.
Zda je u vás vše v pořádku, zda močíte tak, jak byste měl, zda někde není nějaký problém, k tomu všemu slouží vyšetření s názvem uroflowmetrie.
- O co se jedná?
- Jak uroflowmetrie probíhá?
- Je uroflowmetrie bolestivá?
- Je potřeba se na toto vyšetření nějak speciálně připravit?
- Co všechno se bude během uroflowmetrie dít?
- Jak dlouho u doktora během tohoto vyšetření budete?
- Bude vás při tom někdo sledovat?
- A je nutná hospitalizace, anebo jdete okamžitě po vyšetření domů?
Na tyto a spousty dalších otázek vám odpovím právě v tomto článku.
Co přesně je uroflowmetrie?
Uroflowmetrie je speciální vyšetření průtoku moči. Během tohoto vyšetření se měří množství moče za čas − Q = ml/s.
Uroflowmetrie ověří kvalitu vypuzovacích svalů močového měchýře dolními močovými cestami a informuje o průchodnosti močové trubice.
Uroflowmetrická křivka je reprodukovatelný záznam sloužící ke kvantifikaci a kvalifikaci průtoku moči. Přestože se jedná o relativně jednoduchou vyšetřovací metodu, nálezy nejsou specifické a vyžadují pečlivou interpretaci.
Podobně jako u jiných urodynamických metod by dosažené výsledky měly být posuzovány v souvislosti s klinickým stavem pacienta.
Podle doporučení Mezinárodní společnosti pro kontinenci je uroflowmetrie vhodná nejen jako skríningová vyšetřovací metoda, ale i ke hodnocení efektu terapie.
Její nezbytnou součástí je měření močového rezidua.
Pacient během vyšetření tedy močí do speciálně upravené toalety. Jeho moč v tu chvíli dopadá na konstantně rotující disk, který je proudem moče brzděn.
V tu chvíli je zjišťováno množství energie potřebné k udržení konstantních otáček, které je přímo úměrné hmotnosti dopadající moče.
Uroflowmetrie u ženy a u muže
Průběh uroflowmetrie
Uroflowmetrie je urodynamická vyšetřovací metoda, která měří vyprazdňovací funkce a intenzitu průtoku moči vývodnými močovými cestami v závislosti na čase.
Vyšetření pomocí uroflowmetru se provádí na urologických odděleních každé nemocnice.
Mezi hlavní přednosti uroflowmetrie patří neinvazivita, jednoduchá proveditelnost, žádné kontraindikace, snadná reprodukovatelnost a možné opakování v čase.
Pacienta vyšetření nijak nebolí, není nekomfortní, ani nijak nezasahuje do jeho zdravotního stavu.
Pacient močí do speciálně upravené toalety, moč dopadá na konstantně rotující disk, který je proudem moče brzděn − množství energie potřebné k udržení konstantních otáček je přímo úměrné hmotnosti dopadající moče.
Na křivce hodnotíme: zda je průtok souvislý nebo přerušovaný; maximální průtok (maximal flow rate, Qmax) − muži nad 15 ml/s, ženy nad 20 ml/s; průměrný průtok; dále časové zpoždění mezi začátkem snahy o mikci a začátkem mikce (do 10 s), tvar vzestupné části, dobu dosažení maximální mikce (strmý), objem mikce, celkový čas, průměrný průtok, celkový tvar křivky.
Uroflowmetrická křivka
Jak se provádí uroflowmetrie?
Uroflowmetrie se provádí močením do speciální toalety, která je opatřena uroflowmetrem. To je zařízení vybavené rotujícím diskem, který elektronicky počítá rychlost moči. Výsledkem je uroflowmetrická křivka.
Lékař na křivce hodnotí rychlost proudu moči v kterékoliv chvilce močení, maximální průtok moči, průměrný průtok moči, zda je průtok souvislý nebo přerušovaný a zároveň může zhodnotit časové zpoždění mezi začátkem snahy o močení a jejím skutečným počátkem.
Normální hodnoty uroflowmetrie
Za normální hodnoty z uroflowmetrie jsou považovány hodnoty Qmax mezi 9 až 12 ml/s. Qmax < 12ml/s značí obstrukci či hypoaktivitu močového měchýře.
Video uroflowmetrie
Jak probíhá uroflowmetrie?
Jak už jsem naznačila výše, uroflowmetrie není vlastně nic jiného než čůrání do speciální toalety. Žádná věda, žádné hadičky, žádné jehly.
Průběh celého vyšetření se nijak neliší od běžného vymočení na toaletě.
- Nejprve vyplníte v ordinaci lékaře speciální dotazník, ve kterém vypíšete, s čím máte potíže a co vás aktuálně trápí.
- Následně se odeberete za plentu, kde se nachází ona speciální toaleta, do které budete vyzváni se vymočit.
- Při močení asistentka spočítá, kolik jste toho vymočili, a čas močení bude sledovat na stopkách.
- Výsledkem celého vyšetření bude průměrná rychlost močení, množství moči a množství moči za čas. Podle všech těchto údajů lze mnohem přesněji a lépe zjistit, jaký je charakter vašeho onemocnění.
Výsledek vyšetření je okamžitě k dispozici.
NESTYĎTE SE: Erekce u doktora: Je to trapas? Mám se jí hned nějak zbavovat?
Příprava na uroflowmetrii
- Je potřeba se na toto vyšetření nějak speciálně připravit?
- Například nejíst, nepít?
- Nebo naopak pít nadměrně, aby pak bylo co močit?
Před uroflowmetrickým vyšetřením není potřeba dodržovat žádný speciální režim. Nemusíte dodržovat žádná dietní opatření, ani nic jiného. Můžete normálně jíst, pít a užívat léky tak, jak jste běžně zvyklý.
A ani s močením nejste nijak omezený. Ideální je si zajít na záchod naposledy před odchodem z domu. Před samotným vyšetřením už čůrat nechoďte, abyste byl vůbec během vyšetření schopen něco vyčůrat.
Nemusíte se ale nutně přelévat nápoji a pít nesmyslná kvanta vody. Aby bylo vyšetření průkazné je nejlepší chovat se úplně stejně, jako jakýkoliv jiný den.
Před uroflowmetrickým vyšetřením tedy není potřeba dodržovat žádný speciální režim. Doporučení k vyšetření dává obvodní lékař nebo urolog, u žen pak také gynekolog.
Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc
PhDr. Jana Müllerová | Nádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchov | terapieplagyn@seznam.cz +420 602889892 |
MUDr. Lukáš Bittner | Jankovcova 1569/2c, Praha | 800 203 233 Email: iscare@iscare.cz |
MUDr. Luděk Fiala | Poliklinika Mazurská, Praha 8 | 283 024 316 775 534 470 |
MUDr. Ondřej Trojan | Kartouzská 204/6, Praha | sexuologie@centrum.cz +420 222 363 555 |
MUDr. Hana Fifková | U Rajské zahrady 12 Praha 3 130 00 | hana@fifkova.cz +420 222 317 185 |
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava | 17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba | 597 373 209 |
PhDr. Jarmila Mayzlíková | Repinova 16, Ostrava | 724 242 423 mayzlikova@centrum.cz |
MUDr. Helena Reguli | Viniční 235, Brno | 533 306 206 773 649 411 |
SEXUOLOGIE - BRNO.cz | Sovova 7, 616 00, Brno | 731 031 627 |
Centrum Mediol | Na Šibeníku 26 779 00 Olomouc | 607 633 611 centrummediol@seznam.cz |
Uroflowmetrie – často kladené otázky
Cena za uroflowmetrii
Uroflowmetrické vyšetření je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
To znamená, že pro vás bude zcela zdarma. Za uroflowmetrii nebudete nic platit.
Délka uroflowmetrie
Samotné vyšetření netrvá déle než pár minut. Sám si klidně stopněte, jak dlouho vám trvá se vymočit.
K tomu si přičtěte čas na vyplnění dotazníku a konzultaci výsledků s lékařem a máte celkovou dobu vyšetření. Déle než 15 minut to nebude.
Je uroflowmetrie bolestivá?
Uroflowmetrie je nejméně bolestivé vyšetření ze všech. Nikdo na vás nesahá, nikdo do vás nic nepíchá, nikdo se na vás nedívá, nikdo vás nepozoruje, nikdo do vás nedloube.
Zkrátka se jen vyčůráte v ordinaci lékaře. To je celá podstata tohoto vyšetření. Bát se ho tedy rozhodně nemusíte.
Vyšetření vás navíc vůbec nijak neomezuje. Po jeho skončení se můžete věnovat jakékoliv libovolné činnosti. V klidu se tedy můžete vrátit třeba do práce, nebo domů.
Bude vás během uroflowmetrie někdo pozorovat?
Před tím, než byly dostupné první uroflowmetry, lékaři mohli pacienta pouze pozorovat při močení a posuzovat jeho proud moči na vlastní oči.
Pozorování při močení ovšem mohlo pacienta přivádět do rozpaků, navíc u žen nebyla tato vyšetření prakticky možná.
Proto byla už dříve snaha vytvořit přístroj, který by byl schopen zaznamenat proud moči bez toho, aniž by byl pacient přitom nepříjemně pozorován.
Dnes už se naštěstí žádná „čůrací show” nekoná. V dnešní době všechno probíhá za plentou.
Nikdo vás během vyšetření nepozoruje, nehodnotí ani neokukuje. Ano, jste sice pouze za plentou a stále je váš proud moči hodnocen, ale nikdo vás přímo během toho nepozoruje.
Kdy se uroflowmetrie používá?
Uroflowmetrie se provádí při jakékoliv poruše vylučování moči. Tedy ve chvíli, kdy sám cítíte, že máte s vylučováním nějaký problém.
Může jít například o její nekontrolovaný únik moči (inkontinenci), o potíže během močení, neustálou potřebu chodit na malou nebo naopak nepřirozené zadržování moči (močová retence).
Během všech těchto stavů je doporučena uroflowmetrie, která má za cíl mnohem přesněji a lépe zjistit, jaký je charakter vašeho onemocnění.
Uroflowmetrie ověří kvalitu vypuzovacích svalů vašeho močového měchýře a močového svěrače a informuje o průchodnosti močové trubice. Doporučení k vyšetření dává obvodní lékař nebo urolog, u žen pak také gynekolog.
Komu se uroflowmetrie provádí?
Uroflowmetrie je doporučována pacientům s jakoukoliv poruchou močení. Může jít například o její nekontrolovaný únik (inkontinenci), nebo o nadměrné zadržování moči (retenci).
Doporučení k vyšetření dává obvodní lékař nebo urolog, u žen pak také gynekolog.
SLOVO AUTORKY:
Uroflowmetrie se nemusíte bát. Jedná se o jednoduché vyšetření, během kterého se ověří kvalita vašich vypuzovacích svalů močového měchýře dolními močovými cestami.
Vyšetření může odhalit například problémy se zvětšenou prostatou. Je však naprosto bezbolestné a nebudete kvůli něj nijak omezen. Po vyšetření můžete jít v klidu domů.
Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba
INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI |
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ |
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ |
ČASTÉ MOČENÍ |
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE |
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE |
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ |
UROFLOWMETRIE |