Hormon DHEA – v Česku neodsouhlasený hormon, který údajně zlepšuje erekci. Jaká jsou rizika?

Média zaplavily v posledních letech neuvěřitelné zprávy o DHEA hormonu. Hormon věčného mládí, hormon proti stárnutí, elixír života, objektivní ukazatel stáří organismu. I taková přízviska DHEA hormon získal.

 

DOVÍTE SE:

  • O co se vlastně jedná?
  • Kde se tento hormon v těle tvoří?
  • Je vhodné jej do těla uměle přidávat?
  • Nemá to nějaké nežádoucí účinky?
  • Kolik přípravky s hormonem DHEA stojí?
  • A pro koho nejsou tyto preparáty vůbec vhodné?

DHEA hormon

 

Co přesně je DHEA hormon?

DHEA hormon, neboli dehydroepiandrosteron, je steroidní hormon patřící k slabým androgenům.

Hormon DHEA byl objeven ve 30. letech minulého století. Pro tělo je tento hormon naprosto přirozený.

DHEA patří dokonce mezi nejrozšířenější přirozeně se vyskytující steroidy v krvi mladých osob. Nejvíce je ho v krvi asi kolem 26 let.

Po dosažení věku 30 let úroveň DHEA přirozeně klesá.

Ve věku kolem 60 let se v těle nachází tohoto hormonu už jen asi 5 %. Jeho pokles je tedy od 30. roku života poměrně rychlý. I když je pokles úrovně tohoto hormonu velmi individuální, v průměru jde o 2,3 % u mužů a 3,9 % u žen ročně.

Takže to ale není nic nepřirozeného ani pro tělo neznámého. Hormon DHEA tělo velice dobře zná a dokonce velkou část života s ním všichni žijeme.

 

Kde se DHEA hormon tvoří?

DHEA hormon je přirozeně produkován nadledvinami. Dále se v jisté míře tvoří také ve štítné žláze, šišinkách, u žen ve vaječnících a dalších orgánech.

O této látce se běžně hovoří jako o hormonu, ač ve skutečnosti jde o jakýsi stavební kámen pro tvorbu hormonů.

Jedná se totiž o tzv. prekurzor. To znamená, že si jej tělo dle potřeby přeměňuje například na estrogeny, progesteron, ale také na mužský testosteron.

Proč jej tělo vůbec potřebuje? DHEA hormon ovlivňuje tvorbu kortikoidů, které v organismu vykonávají mnoho funkcí, například bojují proti infekcím, zánětům, nebo třeba škodlivinám.

 

Účinky DHEA hormonu

Nízká hladina DHEA v organismu je spojena se stárnutím a celou řadou onemocnění, jako je anorexie, diabetes typu II či HIV.

U starších mužů ve věku 65 až 69 let je nízká hladina DHEA spojena s vyšší pravděpodobností úmrtí v následujících osmi letech.

Tento zajímavý úkaz přinesla studie z roku 2013 s názvem „A Review of Age-Related Dehydroepiandrosterone Decline and Its Association with Well-Known Geriatric Syndromes: Is Treatment Beneficial?”.

Výzkum se uskutečnil na 290 lidech, které vědci sledovali celých osm let.

U mužů, kteří měli na počátku nízkou hladinu DHEA, bylo riziko úmrtí téměř dvojnásobné.

Nebezpečí úmrtí je výrazně vyšší u kuřáků, kteří měli na počátku výzkumu v krvi velmi málo hormonu DHEA, tedy v době, kdy jim bylo 65 až 69 let.

V této skupině je riziko úmrtí až sedmkrát vyšší než u nekuřáků s vyšší hladinou DHEA, uvedli výzkumníci.

Avšak pokud by vás nyní napadlo, že byste tento hormon do těla od teď uměle přidávali a tím byste riziko úmrtí snížili na minimum, musím vás zklamat. To bohužel ani po zveřejnění této studie není zcela jasné.

Užíváním hormonu DHEA chtějí někteří lidé zvrátit stárnutí, posílit imunitu, kognitivní funkci a sílu svalů, zatím ale žádné studie nepotvrzují tyto účinky.

Řada studií ovšem přišla i tak na to, že doplňky stravy s hormonem DHEA mohou pomoci lidem s depresí, obezitou, lupusem a nadledvinovou nedostatečností.

Mohou také zlepšit stav pokožky, pomohou s léčbou osteoporózy, s vaginální atrofií, erektilní dysfunkcí a některými psychologickými stavy. Dále tento hormon napomáhá při vytváření nových buněk v mozku.

Výsledky studií jsou však smíšené a často vzájemně protichůdné. Ať tak či onak, užívání hormonu DHEA pro vás může být v jistém ohledu přínosné.

BEZPEČNÝ TIP: Pokud sháníte DHEA hormon pro podporu erekce, z bezpečnostních důvodů jej nedoporučujeme. 

Není dostatečně a dlouhodobě prozkoumán. 

Jako alternativu doporučujeme kanadský doplněk Vimax, který byl za léta prodeje dostatečně testován, a navíc je odsouhlasený potravinářskou inspekcí jako bezpečný.

Vimax tablety

 

Pozitivní účinky hormonu DHEA:

  • zlepšuje revma,
  • působí preventivně proti rakovině,
  • může bránit vzniku diabetu,
  • zvyšuje imunitní proces,
  • chrání organismus proti infekcím,
  • zlepšuje mozkovou a srdeční činnost,
  • může být náhradou za estrogen,
  • předchází vzniku osteoporózy,
  • usnadňuje redukci váhy u obezity,
  • účinně se podílí na zkvalitnění života člověka.

 

Podpoří DHEA erekci?

Jako jeden z pozitivních účinků hormonu DHEA na člověka je zlepšení erektilních funkcí.

DHEA pomáhá lidem překonat sexuální dysfunkce, ztrátu libida, erektilní dysfunkci, hormonální nerovnováhu a příznaky menopauzy.

Výsledky studií v průběhu let ovšem byly i tomto případě velmi smíšené.

Některé výzkumy dokazují, že u mužů s erektilní dysfunkcí se vyskytují nižší hladiny DHEA. Jiné ale nepotvrdily žádné výraznější zlepšení při doplňování DHEA zpátky do těla.

Ideálně je proto poradit se se svým lékařem, zda by vám substituci hormonem DHEA doporučil a v jakém množství.

 

Přirozené zvýšení hladiny DHEA hormonu

Pokud by vás napadlo, že byste zvýšili hladinu DHEA přirozenou cestou, pouze například pomocí potravin, nebude to zrovna nejjednodušší.

V přírodě se totiž tato látka vyskytuje jen velmi vzácně. Jistou podobu hormonu DHEA najdete ve sladkých bramborách, Wild Yam, či v mexických dioscoreae.

Avšak zvyšování hladiny DHEA v těle pomocí těchto zdrojů není vůbec jednoduché. Museli byste těchto potravin sníst skutečně obrovské množství každý den, abyste na sobě pocítili nějaké účinky.

 

Přípravky s DHEA hormonem

Jednodušší cestou je užívání hormonu DHEA prostřednictvím volně dostupných doplňků stravy se syntetickým hormonem DHEA.

Hormon DHEA najdete například v těchto přípravcích:
PRODUKT:CENA:KONCENTRACE DHEA hormonu:
DHEA, 100 mg, 200 Capsules337,17 Kč100 mg
DHEA - 25 mg - 120 capsules - Testosterone and Estrogen precursor Sexual Energy294,53 Kč25 mg
DHEA-Solution1305 Kč25 mg
3 X DHEA 100mg 600 Caps Pharmaceutical Grade Metabolism Anti-Aging Gluten Free1439,25 Kč100 mg
DHEA 200 mg 200 Caps Boosts Metabolism Healthy Aging USA Made Vit-Essentials 588,37 Kč200 mg

 

Cena preparátů s DHEA hormonem

Cena přípravků obsahující látku podobnou DHEA se pohybuje od pár stovek korun až po tisíce korun.

Záleží na kvalitě daného doplňku stravy, na množství obsaženého DHEA i na výrobci.

V průměru se cena preparátů s DHEA hormonem pohybuje kolem 800 Kč.

 

Rizika užívání DHEA hormonu

Avšak nesmí se to s tímto hormonem příliš přehánět. Ač je tato látka volně k prodeji, tedy bez nutnosti lékařského předpisu, stále je to složka, která se v těle přeměňuje na hormony, jejichž následná zvýšená hladina může mít řadu nežádoucích účinků.

Vědci doposud stále netuší, co všechno to s tělem člověka může udělat. Proto to s hormonem DHEA nepřehánějte a pokud můžete, užívejte jej pod dozorem lékaře.

Při pokusech s DHEA se totiž u laboratorních zvířat po delší době objevovaly rakoviny prsu, vaječníků či prostaty.

Takže na jedné straně má sice tento hormon neuvěřitelné omlazující schopnosti, ale na straně druhé může vést i k velice závažným nemocem. Zejména pak, pokud se s ním nezachází správně.

 

Vedlejší účinky užívání DHEA

Bohužel ani vedlejším účinkům se ve spojení s DHEA nevyhnete.

Většina vedlejších účinků je sice velmi mírná, jako je bolest hlavy, únava, nespavost či zácpa, ale protože DHEA ovlivňuje hladiny hormonů v těle, mohou se u vás objevit mnohem závažnější vedlejší účinky.

  • Ženy mohou mít třeba akné nebo výrazné výkyvy nálad. Dále se mohou objevit také typické mužské rysy – jako jsou chloupky v obličeji nebo hlubší hlas.
  • Mužům se zase může vyvinout prsní tkáň (gynekomastie), anebo se jim může zvýšit krevní tlak.

Proto raději nikdy s hormonální hladinou ve svém těle sami nekoketujte a vždy se obraťte na pomoc odborníka.

Uvidíte, že pokud svého lékaře poprosíte a vysvětlíte mu svou situaci, rád vám pomůže a dohlédne na to, aby vše proběhlo přesně podle plánu.

 

Správné dávkování DHEA hormonu

Jelikož zatím existuje jen pár odborných studií sledujících účinky DHEA hormonu na lidský organismus a jelikož jej lidé užívají zatím pouze chvíli, nenajdete nikde konkrétní doporučené dávkování této látky.

Zatím neexistuje žádná standardní dávka DHEA. V některých studiích se setkáte s dávkou 25 mg DHEA denně, jinde zase s 200 mg denně. A to už je pořádně velké rozpětí.

Ideální je proto porada s lékařem. Ten vám může doporučit vhodné množství DHEA přesně ušité na míru vám a vašim potřebám.

Rozhodně nikdy se svým zdravím neexperimentujte a neužívejte léky jen tak, na zkoušku. To může mít mnohem horší následky, než kdyby jste jedno dopoledne věnovali návštěvě lékaře.

 

Pro koho není DHEA hormon vhodný?

Nejen, že není vhodné překračovat výše uvedené dávkování tohoto hormonu, ale také není tento hormon vhodný pro každého.

Bohužel ne každý si může dovolit jeho užívání v podobě doplňků stravy.

Velký pozor by si měly dát zejména osoby, které mají srdeční problémy, onemocnění jater, cukrovku, vysoký cholesterol, problémy se štítnou žlázou, syndrom polycystických vaječníků a problémy se srážením krve. Ty by neměly DHEA raději vůbec užívat.

Dále by neměly DHEA užívat osoby, u kterých předchozí suplementace vyvolala jakýkoliv nežádoucí účinek.

Čím déle totiž budete DHEA užívat, tím vážnější to na vás může mít dopad.

 

Prodej DHEA hormonu

Zatím je v tuto chvíli hormon DHEA dostupný nejčastěji na internetu, a to zejména na zahraničních webech a e-shopech. Je tomu tak proto, že jeho užití zatím není zcela v Evropské unii schváleno.

Studií sledujících jeho účinky je totiž málo, prokazatelných vedlejších účinků vědci objevili zatím jen pár a ani přesné dávkování zatím není zcela jednoznačné.

Proto se tato látka pohybuje na pomezí šedé zóny a není zcela oficiální. Pokud si s jejím užitím chcete být 100% jistí, oslovte svého praktického lékaře.

O jeho podávání by měl vždy rozhodovat lékař a podávat ho až po podrobném vyšetření a opakovaných kontrolách.
Lubomír Novák, specialista na medicínu stárnutí z pražské kliniky GHC, ghc.cz
Lubomír Novák, specialista na medicínu stárnutí z pražské kliniky GHC

SLOVO AUTORKY:

Natálie Markovská

Takže si to shrneme:

  • DHEA, celým jménem dehydroepiandrostendion,
  • steroidní hormon patřící k slabým androgenům,
  • patří mezi nejrozšířenější přirozeně se vyskytující steroidy v krvi,
  • nejvíce je ho v těle asi kolem 26 roku života,
  • předpokládají se jeho příznivé účinky na imunitu, oběhový systém, látkovou výměnu, činnost mozku a další,
  • jeho množství klesá s věkem,
  • zlepšuje revma, působí preventivně proti rakovině, zvyšuje imunitní proces, chrání organismus proti infekcím, atd.
  • účinně se podílí na zkvalitnění života člověka,
  • jeho užívání není zcela bez rizika,
  • u nás ani na Slovensku není jeho užívání bez lékařského doporučení schváleno.

Pokud vás DHEA hormon zaujal a chtěli byste vyzkoušet jeho pozitivní účinky na vlastní kůži, poraďte se nejprve se svým lékařem.

Ne pro každého je totiž tato látka vhodná a ne každému může přinést takový užitek, jaký si člověk přeje.

Navíc neexperimentujete jen tak s něčím, ale se svým zdravím, a to je to nejposvátnější, co v životě máme.

 

Přírodní látky, rostliny a byliny pro podporu erekce

L-Citrulin – volně dostupný bez předpisu
Kotvičník zemní - volně dostupný bez předpisu
L-arginin - volně dostupný bez předpisu
Maca peruánská - volně dostupná bez předpisu
Ginkgo biloba - volně dostupný bez předpisu
Pískavice řecké seno - bez lékařského předpisu

 

Leave a Reply