Hyperaktivní močový méchýř (overactive bladder, OAB). Neustále musíte chodit na malou. Sotva se vyčůráte, už se vám za chvíli chce zase.
Když konečně navštívíte toaletu, je to někdy jen pár kapek, jindy pořádný proud moči. A takto klidně i 15x za den, nebo i několikrát do hodiny.
Přitom když navštívíte svého lékaře, neobjeví u vás žádný problém s prostatou ani ledvinami. Diagnóza zní: Hyperaktivní močový měchýř.
- O co se jedná?
- Co je jeho příčinou?
- Jak hyperaktivní močový měchýř vzniká?
- Kdo je na něj náchylnější?
- A ta nejdůležitější otázka pro všechny, kteří jím trpí – lze ho vůbec nějak léčit?
- Existuje nějaká účinná léčba, která by vás hyperaktivního močového měchýře jednou provždy zbavila?
To všechno bude předmětem dnešního článku. Společně se pokusíme najít odpovědi na všechny vaše otázky.
Hyperaktivní močový měchýř
Hyperaktivní močový měchýř, někdy označovaný jako dráždivý měchýř, nebo jako syndrom hyperaktivního močového měchýře, představuje stav, kdy potřebujete ve dne i v noci močit nepřirozeně velmi často.
Úroveň problémů způsobených hyperaktivním močovým měchýřem se může pohybovat od mírně zvýšené frekvence naléhavosti až po neustálé nutkání na močení.
To se projevuje tak, že potřebujete pořád na malou, i když jste třeba před pár minutami zrovna byli.
Je to takové nutkání k čůrání, které nutí člověka okamžitě mu vyhovět. Na rozdíl od fyziologického nucení na močení, jehož intenzita plynule a pozvolna časem narůstá, intenzita urgence u hyperaktivního močového měchýře naroste náhle, skokově.
Na druhou stranu se člověk s hyperaktivním močovým měchýřem nemusí bát, že by byl v ohrožení života nebo zdraví. Samotný hyperaktivní močový měchýř totiž není onemocnění, které by závažně poškozovalo zdraví člověka. Jeho jedinou nevýhodou je ovlivnění kvality života.
PREVENTIVNÍ TIP: Český doplněk Proerecta PROSTATE chrání močovou soustavu mužů před komplikacemi.
Lze díky němu zmírnit i příznaky hyperaktivního močového měchýře. Předejděte soustavnému nutkání na malou.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás.
Příznaky hyperaktivního močového měchýře
Hyperaktivní močový měchýř se projevuje:
- častým nutkáním na malou,
- potřebou močit i několikrát za hodinu,
- náhlou, skokovou potřebou močit,
- neustálým nutkáním na malou, ač člověk před chvílí byl,
- náhle vzniklým, silným, neodkladným nutkáním na močení, které lze jen obtížně oddálit,
- může se objevit i inkontinence – samovolný únik moči (není to však podmínkou),
- častým nočním močením,
- někdy se může připojit i bolest v podbřišku nebo za stydkou sponou.
ČTĚTE TAKÉ: Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?
Negativní důsledky neléčeného hyperaktivního močového měchýře
Hyperaktivní močový měchýř není žádným nebezpečným onemocněním, které by člověk musel řešit hned, okamžitě. Je sice nepříjemný, ale není nebezpečný. Jeho jedinou nevýhodou je ovlivnění kvality života.
Člověk s hyperaktivním močovým měchýřem totiž často omezuje své aktivity, neboť se bojí, že se mu zase bude chtít na malou a zda bude možné na daném místě provést onu potřebu. Často se tak vyhýbá společenskému životu, omezuje cestování a celkově celý svůj život přizpůsobuje své potřebě – čůrání.
Přesně proto je dobré hyperaktivní močový měchýř začít řešit co nejdříve, abyste zbytečně neomezovali svůj život kvůli takové „blbosti”, jako je močení.
Ženy mívají často problém v sexuálním životě nebo s hledáním partnera.
Co je a co není hyperaktivní močový měchýř
Hyperaktivní močový měchýř je stav, kdy musíte na malou skutečně velice často, klidně i několikrát do hodiny. Ovšem nepleťte si jej s normálním vyprazdňováním.
Člověk se během dne musí vyprázdňovat, to je normální, a není dobré moč na sílu zadržovat.
Za normální je považována potřeba vyprázdnit močový měchýř 4 – 8krát denně.
Časté močení je potřeba močít více než 8x za den.
Pokud potřebujete na malou výrazně častěji, třeba i 15krát za den, pak už se bavíme o hyperaktivním močovém měchýři.
Dále se za hyperaktivní močový měchýř nepovažují problémy s prostatou.
Potíže způsobené například zvětšenou prostatou jsou kapitolou sama o sobě a ač mají podobné příznaky jako právě onen hyperaktivní močový měchýř, s hyperaktivním močovým měchýřem nemají nic společného.
A ani inkontinence není hyperaktivní močový měchýř.
Inkontinence se může k hyperaktivnímu močovému měchýři přidružit, jako jeden z jeho příznaků, ale rozhodně automaticky neznamená, že pokud trpíte inkontinencí máte hyperaktivní močový měchýř.
Inkontinence moči NENÍ jasným příznakem hyperaktivního měchýře a může se objevit samostatně i v kombinaci s HMM
Jak funguje hyperaktivní močový měchýř?
Abychom pochopili, proč někteří lidé trpí na hyperaktivní močový měchýř, je potřeba si uvědomit, jak vlastně zdravý močový měchýř, nebo hyperaktivní močový měchýř funguje.
Samotná potřeba močit vzniká drážděním na vnitřní straně močového měchýře. Tímto podrážděním obdrží mozek signál k potřebě na malou a nasměruje chování člověka k vyhledání nejbližší toalety a provedení samotné potřeby.
U hyperaktivního močového měchýře je toto dráždění logicky častější a mnohdy i intenzivnější. Člověka to dokáže přivést k šílenství, jak často se mu chce na malou.
U pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem dostává mozek signál i v případě, že měchýř ještě není plný a svaly se povolují a stahují nekoordinovaně.
Příčinou je u hyperaktivního močového měchýře narušení nervové dráhy mezi močovým měchýřem, mikčním centrem v mozku a sakrální míše a následný mikční reflex.
ZAJÍMAVOST: Močový měchýř pojme u zdravých jedinců až více než 600 ml moči.
Jaká je příčina hyperaktivního močového měchýře?
Toto časté dráždění je u hyperaktivního močového měchýře často způsobené některou z těchto příčin:
- infekcí močových cest,
- některými nápoji, jako je káva, čaje či energetické nápoje kvůli obsahu močopudného kofeinu,
- příliš velkou konzumací tekutin,
- kameny v močovém měchýři,
- zácpou,
- nádorem v močovém měchýři,
- některými gynekologickými stavy, jako je prolaps nebo nádory vaječníků,
- psychickými problémy,
- atp.
Časté dráždění močového u hyperaktivního močového měchýře nikdy není bez příčiny.
Vždy existuje nějaký „viník”, který vám močový měchýř často dráždí a vy kvůli tomu musíte chodit na malou, jako kdyby se tam rozdávalo něco zadarmo.
Nejlepší je proto navštívit svého lékaře, a to ať už toho praktického, gynekologa nebo urologa, nechat se pečlivě vyšetřit a odhalit pravou příčinu vašich potíží.
Někdy totiž nemusí být hyperaktivní močový měchýř způsobený jen fyzickými problémy, ale i těmi psychickými.
Často vede k hyperaktivnímu močovému měchýři stres, únava, přepracovanost, deprese, či stavy úzkosti. Proto je potřeba nejprve odhalit pravou příčinu vašich potíží a až pak nasadit účinnou léčbu.
Kdo je náchylnější na hyperaktivní močový měchýř?
V evropské populaci trpí příznaky hyperaktivního močového měchýře přibližně 20 % obyvatel. Není to sice žádné obrovské číslo, ale přece jen je to více než kupříkladu takový výskyt rakoviny prostaty u mužů.
Nemoc postihuje do šedesátky častěji ženy, poté se ale poměr žen a mužů vyrovnává a později převládá u mužů.
U žen se tyto příznaky objevují dříve a častěji než u mužů, avšak na druhou stranu se může hyperaktivní močový měchýř objevit u obou pohlaví.
Celkově se výskyt hyperaktivního močového měchýře zvyšuje s rostoucím věkem.
Kromě věku patří mezi rizikové faktory obezita, deprese, opakované záněty dolních cest močových, užívání alkoholu, kofeinu a u žen počet porodů.
Znáte to. Vyrazíte na výlet a partnerka po 5ti minutách musí na malou. Než jí začnete nadávat, že je malá holčička, zvažte, zda nemůže trpět hyperaktivním měchýřem.
Hyperaktivní močový měchýř u dětí
Hyperaktivní močový měchýř nemusí postihnout jen dospělé osoby, objevit se může i u dětí. Projevuje se velice podobně, jako u dospělých.
Za příčinu hyperaktivního měchýře u dětí se považuje komplexní porucha vyzrávání neurologických a anatomických struktur centrální nervové soustavy se zvýšenou aktivitou svaloviny měchýře.
Zdravé dítě by mělo ve školním věku močit během dne 5 až 7krát. Dítě s hyperaktivním močovým měchýřem má potřebu na malou mnohem vyšší, třeba i 12krát za den.
Jediným řešením hyperaktivního močového měchýře u dětí je komplexní léčba zahrnující režimová opatření, behaviorální léčbu, časnou farmakoterapii a případně biofeedback. Léčba trvá zhruba 3 – 6 měsíců.
Prevence před hyperaktivním močovým měchýřem
Ideální je hyperaktivní močový měchýř vůbec nemít a raději se mu snažit celý život oklikou vyhýbat.
Jenže to se lehce řekne, těžko udělá – někdo celý život pije i několik káv denně, je neustále ve stresu, kouří, konzumuje alkohol a ani pohybu příliš nedá a s hyperaktivním močovým měchýřem problémy nemá.
Pak je ale někdo jiný, kdo o sebe pečuje, věnuje si čas, zdravě jí a pravidelně se hýbe, a přesto se s hyperaktivním močovým měchýřem trápí. Lze se tedy vůbec nějak hyperaktivnímu močovému měchýři vyhnout?
Podle příčin, které hyperaktivní močový měchýř způsobují, se mu můžete částečně vyhnout, ale ne zcela.
Můžete omezit konzumaci kofeinových nápojů, alkoholu, můžete zcela přestat kouřit, zhubnout, vyhýbat se stresu, ale asi jen těžko ovlivníte kameny v močovém měchýři, zácpu, nádor v močovém měchýři, některé gynekologické stavy, či psychické problémy. To, když vás postihne, tak s tím holt nic nenaděláte.
Jedinou účinnou prevencí před hyperaktivním močovým měchýřem je zdravý životní styl, vyvážená strava, dostatek pohybu a odpočinku.
U hyperaktivního měchýře je třeba také aktivní a důsledná léčba zánětů dolních močových cest.
Co pomáhá na hyperaktivní močový měchýř?
Trápí vás hyperaktivní močový měchýř? Nedá vám spát ani s radostí prožívat svůj život? Už nějakou dobu se s ním perete? Pak je v prvé řadě potřeba nejprve stanovit pravou příčinu vašich potíží a vyloučit případné závažné onemocnění. Hyperaktivní močový měchýř totiž může, ale nemusí být způsoben třeba i nádorem v měchýři, který je tedy potřeba nejprve odhalit.
Noční močení 1–3krát za noc u mužů může signalizovat postižení prostaty.
Rozhodně se nesnažte své potíže řešit například snížením příjmu tekutin nebo přípravky z lékárny.
To vám v mnohých případech nemusí vůbec pomoci, mohou to být naprosto vyhozené peníze a ještě hazardujete s vlastním zdravím.
Raději tedy navštivte svého lékaře a nechejte léčbu a řešení svých potíží na odborníkovi.
Jedinou záležitostí, kterou nic nezkazíte a kterou můžete začít okamžitě praktikovat, jsou Kegelovy cviky. Pomocí nich zpevníte své svaly pánevního dna a pomůžete předcházet inkontinenci.
Ač samotný hyperaktivní močový měchýř s Kegelovými cviky nevyřešíte, můžete jeho příznaky zmírnit (pokud tedy není na vině nějaké závažné onemocnění).
ZAJÍMAVOST: Problémy s inkontinencí má jenom v Česku více než 350 tisíc žen.
Jak léčit hyperaktivní močový měchýř?
Léčba hyperaktivního močového měchýře začíná vyšetřením u lékaře.
Ten nejprve pomocí dotazníku zjistí, kdy k potížím s močením dochází a případně zda máte i jiné zdravotní potíže. Provede také rozbor moči a krve, aby vyloučil závažnější onemocnění, například nádor nebo infekci močového měchýře.
Jakmile lékař vyloučí všechna jiná onemocnění, přejde k samotné léčbě hyperaktivního močového měchýře.
Většinou vám doporučí změnu životního stylu, změnu jídelníčku či úpravu pitného režimu. Pomoci může trénink močového měchýře, kdy vám lékař stanoví časové intervaly k močení a ty se pak snažíte dodržovat a postupně prodlužovat. Tato léčba trvá zhruba 3 – 6 měsíců.
Homeopatika jsou naprosto neúčinná a zcela jistě je nenakupujte. Neobsahují žádné účinné či jinak prospěšné látky, spoléhají se na bázi placeba, ale hyperaktivní měchýř nevyléčí, ani mu nijak nepomohou.
Nákupem jakýchkoliv homeopatik doslovně vyhazujete peníze do záchodu společně s šancí uzdravit se.
Některým pacientům doporučujeme také redukci hmotnosti.
„Tradiční“ příčina nejenom hyperaktivního měchýře, ale i řady dalších civilizačních nemocí – naše návyky a zlozvyky.
Léky na hyperaktivní močový měchýř
Pokud změna životního stylu nestačí, může váš lékař přidat k léčbě také speciální léky.
Hyperaktivní močový měchýř pomáhají kontrolovat léčiva s názvem anticholinergika. Ty ovlivňují nervové systémy kontrolující močový měchýř. Tím snižují počet močení a nucení.
Mezi tyto léky patří například Ditropan, Uroxal, Mictonetten, Spasmed, Uraplex, Uroflow, Detrusitol SR, Toviaz, Vesicare či Emselex. Všechny tyto léky jsou pouze a jen na lékařský předpis. Tudíž se k ním sami nedostanete.
V urologii jsou lékem první volby v terapii hyperaktivního měchýře. Jejich vysoká účinnost byla prověřena v mnoha klinických studiích.
Hlavní nevýhodou této léčby je relativně častý výskyt vedlejších antimuskarinových účinků.
PREVENTIVNÍ TIP: Chraňte se pomocí prevence. Česká Proerecta PROSTATE vám pomůže hyperaktivitě předejít.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. V případě objednávky je balík do 2 dnů u vás.
Nežádoucí účinky léků na hyperaktivní měchýř
Z nežádoucích účinků anticholinergik se při léčbě může objevit nejčastěji pocit suchosti v ústech, zácpa nebo rozmazané vidění.
Ovšem někteří pacienti s mírnějšími problémy ani léky pro léčbu hyperaktivního močového měchýře nevyžadují a se svými příznaky se dokážou vyrovnat i bez léků.
Jejich nasazení však musí schválit a indikovat lékař specialista – urolog nebo gynekolog. Zároveň musí vyloučit, že nejde o jiné, závažnější onemocnění.
Při neúspěšné léčbě léky je možné aplikovat botulotoxin přímo do močového měchýře, kde blokuje mimovolné stahy svaloviny měchýře a zvyšuje jeho kapacitu.
Nevýhodou tohoto řešení je nutnost celkové anestezie, nízká dostupnost, cena léčby a pouze dočasný efekt této léčby, po 9 až 12 měsících je totiž nutné aplikaci opakovat.
Bylinky na hyperaktivní močový měchýř
Pokud si chcete pomoci nějakým prostředkem, ale nechcete sáhnout přímo po lécích, které s sebou mohou přinášet řadu nežádoucích účinků, pak můžete vsadit na sílu bylinek.
Nejsou to sice žádné zázračné přípravky, které by vás jako mávnutím kouzelného proutku hyperaktivního močového měchýře zbavily, ale mohou vám podat pomocnou ruku.
Na hyperaktivní močový měchýř pomáhá extrakt z lichořeřišnice, čaj z Kopřivy dvoudomé, vývar z Řebříčku obecného, Přeslička rolní, Medvědice lékařská, Vřes obecný či kukuřičný vlas.
Zkuste si tedy uvařit z těchto bylinek léčivý čaj, případně si můžete koupit již hotovou čajovou směs.
Je však nutné pamatovat na to, že se jedná pouze o alternativní přírodní léčbu a bylinky váš problém s hyperaktivním močovým měchýřem bohužel samy nevyřeší. Pouze mohou zmírnit a zklidnit jeho příznaky.
SLOVO AUTORKY:
Ač je hyperaktivní močový měchýř nepříjemný, rozhodně se za své potíže nestyďte a obraťte se na lékaře.
Je tisíckrát lepší za ním zajít hned, než čekat až vaše problémy přerostou do gigantických rozměrů.
Možná se sice o hyperaktivním močovém měchýři tolik nemluví, ale rozhodně to není onemocnění, které by mělo být tabuizováno a přehlíženo.
Žijeme jen jednou, a tak si pojďme ten život užít se vším všudy. A ne se neustále omezovat kvůli potřebě na malou.
Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba
INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI |
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ |
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ |
ČASTÉ MOČENÍ |
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE |
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE |
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ |
UROFLOWMETRIE |