Tlumí negativní pocity, potlačuje depresi. Hormon kisspeptin toho dokáže opravdu hodně. Dovede potlačovat sexuální problémy, které jsou spojené s psychikou.
Vědci si slibují, že našli “mentální viagru”.
Naději v nich vzbuzuje výzkum, ve kterém části dobrovolníků podali injekčně kisspeptin, zatímco zbytku dali placebo.
Poté účastníkům ukazovali obrázky na kterých byly například sexuální, romantické, negativní či neutrální obrazy. Účastníky sledovali pomocí magnetické rezonance.
Zjistili, že mozky těch, kterým podali kisspeptin, reagovaly na negativní obrázky větší aktivitou těch struktur, které regulují negativní pocity. Vědci tedy doufají, že by hormon mohl pomáhat léčbě deprese.
Pozorování ale zjistila i to, že kisspeptin v kombinaci se sexuálními či romantickými obrázky zvýšil činnost částí mozku, které se aktivují sexuálním vzrušením. U mozků dobrovolníků s placebem k takovému efektu nedocházelo.
Vědci tak usuzují, že hormon dokáže podpořit mozkové oblasti spojené se sexem a láskou. Slibují si, že se výsledky výzkumu dají aplikovat pro léčbu psychických faktorů, které vedou k neplodnosti a psychosexuálních poruch.
Tyto faktory a poruchy dotyčnému znemožňují sexuální vzrušení či sexuální uspokojení. Pocházejí z psychických potíží, jako je stres či úzkost, ze sexuálního násilí kterým si oběť prošla, nebo nespokojenosti s tělem.
„Naše zjištění jsou pionýrská a vzrušující v tom, že naznačují, že kisspeptin hraje roli ve stimulaci některých emocí a reakcí, které vedou k sexu a rozmnožování se,“ prohlašuje hrdě závěry své studie Waljit Dhillo, který výzkum v Imperial College London vedl.
Doplnil, že většina výzkumu i léčebných metod neplodnosti se zaměřuje hlavně na biologické faktory, které brání přirozenému početí.
„Ony faktory mají samozřejmě obrovskou úlohu a význam, ale role mozku a emočních procesů je rovněž velmi důležitá. A ji chápeme jen zčásti,“ dodal Dhillo.
Kisspeptin, dříve známý jako metastin, produkuje hypotalamus. Pomáhá produkovat dva hormony, které následně vedou k produkci ženského pohlavního hormonu estradiolu, jedné z forem estrogenu a mužského testosteronu.
Autoři studie přiznávají, že tento objev je pionýrský, i v kontextu, že je pouze velmi prvotním a malým krokem při výzkumu kisspeptinu. Výzkumu se účastnilo pouze 29 mužů. Budou muset následovat další testy i za účasti žen.
PŘEDEŠLÁ ZPRÁVA: Máte špatnou erekci? Viagra není jediným řešením. Zde jsou 3 další metody.