Zatímco v minulosti ještě lékaři kouření svým pacientům doporučovali, v dnešní době už není žádný skeptik, který by zpochybňoval škodlivost tohoto zlozvyku.
Poprvé o špatném vlivu kouření informoval v roce 1964 v USA hlavní hygienik. V dokumentu se tak vůbec poprvé mluvilo o nedozírných následcích, které vdechování cigaretového kouře způsobuje. Tímto dokumentem započala dlouhá bitva proti kouření.
O více než padesát let později Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala zprávu, v níž varuje, že dnešní cigarety škodí ještě o poznání více než v minulosti.
Škodlivost už se tak netýká jen tabáku zabaleného v papírku. Všichni kuřáci do sebe dostávají na 7 tisíc nejrůznějších chemikálií a příměsí.
ČTĚTE TAKÉ: Kouření a erekce – až o 50% vyšší riziko vzniku erektilní dysfunkce.
Nejhorší je přitom cigaretový filtr. Podle zmíněné zprávy od WHO je to právě paradoxně filtr, který umožňuje vdechovat ještě více škodlivých látek a karcinogenů. Dnešní kuřák tak trpí mnohem rizikem mnohem vyšším než před padesáti lety, a to i když vykouří méně cigaret než naši předci.
S rostoucím počtem škodlivých látek v cigaretách totiž roste i počet diagnóz, které mají souvislost s kouřením. Výzkumy z posledních desítek let dokazují, že kouření má prokazatelně špatný vliv na lidské zdraví a pomalu člověka zabíjí.
Mezi rakovinu plic, slinivky, hrtanu a ledvin přibyl častější výskyt rakoviny jater a tlustého střeva. To však nejsou jediné potíže se kterými se kuřáci potýkají. Mezi další patří i revma, poruchy erekce, cukrovka, oslabená imunita a celá řada dalších chorob.
PŘEDEŠLÁ ZPRÁVA: V Praze na Budějovické je nové diabetologické centrum, pomůže diabetikům s poruchami erekce.